Jednolity Plik Kontrolny Faktury (JPK_FA)

Utworzono: 2018-01-12
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-12
Liczba odwiedzin posta: 139

Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Charakteryzuje się standardowym formatem (XML), pozwalającym na łatwe przetwarzanie.

Z dniem 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie podmioty gospodarcze zostaną objęte obowiązkiem przekazywania pliku JPK_FA (faktury VAT) na żądanie organów podatkowych.

W związku z tym, dostosowaliśmy działanie Fakturowni do powyższych wymogów prawnych. Możliwość wygenerowania pliku JPK FA w systemie znajduje się w zakładce

Raporty > Lista raportów > Jednolity Plik Kontrolny > Jednolity plik kontrolny ewidencja faktur VAT. Poza standardowym dostosowaniem parametrów raportu, czyli wyborem działu firmy w raporcie, czy również okresu, który ma zostać objęty przez raport, Użytkownik może skorzystać z opcji wyboru WalutyUrzędu skarbowego, dla którego raport ma być wykonany oraz wpisać Cel złożenia pliku. Pole to służy do określenia czy, na przykład, plik generujemy pierwszy raz oraz czy będziemy wykonywać korektę istniejącego pliku. 

Dodatkowymi danymi, które są wymagane w raporcie JPK_FA, są informacje o pełnym Adresie podmiotu gospodarczego.

Zawierają się tam dane: Województwa, Powiatu, Gminy, Miejscowości, Kodu pocztowego, Poczty, numeru domu, numeru lokalu i ulicy.Po dostosowaniu parametrów klikamy przycisk Generuj raport

Analogicznie do innych raportów w systemie, po wczytaniu danych przez program, klikamy GotoweWykonany raport będzie można sprawdzić w systemie, a następnie go pobrać, klikając na skrót XML. Dodatkowo, pod nagłówkiem Ewidencja faktur VAT (JPK), umieszczona została podlinkowana fraza Więcej informacji.Po kliknięciu na frazę, program pokazuje nam listę kolumn raportów wraz z opisem tych kolumn. 

Plik w formacie XML, wersja pliku: JPK VAT v.2.0 i v 3.0 . 

Obecnie generowany plik XML przechodzi walidację w najnowszej oficjalnej aplikacji Ministerstwa Finansów do wysyłania plików JPK (http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny/-/asset_publisher/2NoO/content/nowa-aplikacja-kliencka-do-wysylania-plikow-jpk), o ile faktury mają prawidłowo uzupełnione dane takie jak NIP, adres.

 


Powrót


Dodaj komentarz