[Fakturownia - Baza wiedzy](https://pomoc.fakturownia.pl/index.md) / [Pytania i odpowiedzi](https://pomoc.fakturownia.pl/pytania-i-odpowiedzi.md)

# [Filtry i sortowanie na listach faktur - najczęstsze pytania](https://pomoc.fakturownia.pl/filtry-i-sortowanie-na-listach-faktur-najczestsze-pytania.md)

## Filtry i sortowanie na listach faktur - najczęstsze pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące wyszukiwania, filtrowania i sortowania dokumentów na listach przychodów i wydatków.

---

## Jak wyszukać faktury po treści, nazwie produktu lub numerze zamówienia?

Domyślna wyszukiwarka sprawdza tylko wybrane pola (m.in. numer faktury, NIP, nazwę nabywcy) i może nie znajdować dokumentów według treści pozycji czy opisu.

Żeby rozszerzyć wyszukiwanie:

1. Przejdź do zakładki Przychody lub Wydatki.
2. Wpisz szukaną frazę w polu **Szukane słowo lub numer**.
3. Zaznacz checkbox **Wyszukiwanie dokładne**, który pojawia się bezpośrednio pod polem wyszukiwania.
4. Jeśli chcesz przeszukać wszystkie dokumenty z całej historii konta, zmień pole **Okres** na **Wszystkie**.
5. Kliknij **Szukaj**.

Wyszukiwanie dokładne obejmuje m.in. nazwy i kody produktów na pozycjach faktury, opisy, uwagi, dodatkowy opis nabywcy, numer zamówienia oraz dane sprzedawcy i nabywcy.

Niestety nie ma możliwości ustawienia wyszukiwania dokładnego jako domyślnego - trzeba je włączać przy każdym wyszukiwaniu.

[Jak znaleźć dokumenty i rozszerzyć ich wyszukiwanie na liście faktur?](https://pomoc.fakturownia.pl/143794-jak-znalezc-dokumenty-i-rozszerzyc-ich-wyszukiwanie-na-liscie-faktur#wyszukiwanie_dok%C5%82adne)

---

## Jak znaleźć wszystkie faktury wystawione dla konkretnego kontrahenta?

Są dwa sposoby:

- Na liście Przychody wpisz nazwę kontrahenta w polu **Szukane słowo lub numer**, zaznacz **Wyszukiwanie dokładne** i w polu **Okres** wybierz **Wszystkie**.
- Przejdź do zakładki **Klienci**, znajdź kontrahenta na liście, wejdź w jego kartę i kliknij przycisk **Zobacz faktury**. Wyświetli się lista wszystkich dokumentów powiązanych z tym klientem - tam również możesz użyć wyszukiwania dokładnego.

Osobnego filtra po kontrahencie na liście faktur nie ma i jego wdrożenie nie jest planowane.

---

## Jak filtrować wydatki według źródła - np. tylko faktury spoza KSeF?

Na liście Wydatki dostępny jest filtr **Źródło**. Możesz wybrać:

- **Z KSeF** - faktury pobrane automatycznie z KSeF,
- **Nie z KSeF** - faktury dodane ręcznie lub w inny sposób niż pobranie z KSeF,
- **Inbox** - faktury przesłane przez skrzynkę odbiorczą.

Opcja **Nie z KSeF** pozwala szybko znaleźć dokumenty, które trzeba przekazać do biura rachunkowego w tradycyjny sposób, np. mailem.

---

## Jak wyfiltrować faktury rzeczywiście pozostające do zapłaty w przypadku faktur z korektą?

Filtr **Nieopłacona** w połączeniu z typem dokumentu **Faktura** nie daje dokładnego wyniku - na liście pojawią się również faktury, do których wystawiono korekty lub które zostały anulowane. Wynika to z tego, że korekta nie zmienia typu dokumentu - faktura nadal widnieje jako "Faktura", mimo że korekta wpłynęła na jej wartość lub status.

Aktualnie w filtrach listy faktur nie ma możliwości uzyskania widoku zawierającego wyłącznie faktury rzeczywiście pozostające do opłacenia (z wyłączeniem korygowanych i anulowanych).

Jeśli potrzebujesz takiego zestawienia, możesz posiłkować się [raportem należności](https://pomoc.fakturownia.pl/333412-wykaz-nieoplaconych-faktur) lub eksportem danych do arkusza kalkulacyjnego i tam zastosować dodatkowe filtrowanie.

---

## W wydatkach pojawiają się zamówienia - jak je ukryć?

Zamówienia, które pojawiają się na liście Wydatki, są tworzone automatycznie przez KSeF jako dokumenty powiązane z fakturami zaliczkowymi i końcowymi. Nie można tego wyłączyć po stronie Fakturowni.

Najprostsze rozwiązanie to filtrowanie widoku:

- Użyj filtra **Typ dokumentu** i ustaw go tylko na **Faktury** - zamówienia znikną z widoku.
- Ewentualnie skorzystaj z filtra **Źródło** i wybierz **KSeF**, żeby widzieć tylko faktury pobrane z KSeF bez dokumentów powiązanych.

Fakturownia nie zapisuje domyślnych ustawień filtrów, więc filtr trzeba ustawiać przy każdym logowaniu.

---

## Dlaczego po powrocie z faktury filtry się resetują?

To standardowe zachowanie aplikacji webowej. Filtry są przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki (cache) i resetują się po przejściu do innej strony lub kliknięciu przycisku **Powrót** w systemie.

Żeby uniknąć konieczności ponownego ustawiania filtrów, otwieraj faktury w nowej karcie przeglądarki - kliknij prawym przyciskiem myszy na dokument i wybierz **Otwórz w nowej karcie**. Dzięki temu lista z ustawionymi filtrami pozostaje otwarta w oryginalnej karcie i możesz do niej wrócić po zakończeniu pracy z dokumentem.

Nie ma możliwości zapisania domyślnego widoku z wybranymi filtrami ani ustawienia stałego widoku dla wybranego działu lub okresu.

---

## Jak filtrować faktury według działów - czy można wybrać kilka działów jednocześnie?

Tak. Filtr **Działy** na listach faktur i wydatków obsługuje wybór wielu działów jednocześnie (multi-select). W filtrze dostępna jest wyszukiwarka, która ułatwia odnalezienie właściwego działu, gdy masz ich więcej.

---

## Jak filtrować faktury według waluty?

Na liście Przychody dostępny jest filtr **Waluta**. Lista obejmuje: EUR, PLN, USD, GBP, CAD, AUD oraz JPY. Pozostałe waluty są grupowane pod pozycją **Pozostałe waluty**.

Nie ma możliwości dodania konkretnej waluty jako osobnej pozycji filtra. Jeśli potrzebujesz filtrować faktury w walucie spoza standardowej listy, możesz wyeksportować listę faktur do pliku i przefiltrować kolumnę z walutą w arkuszu kalkulacyjnym.

---

## Jak sortować faktury według działu?

Kolumna **Nazwa skrócona działu** jest widoczna na liście, ale nie obsługuje sortowania przez kliknięcie nagłówka. To nie błąd - funkcja sortowania po tej kolumnie po prostu nie została zaimplementowana.

Kolumny obsługujące sortowanie to: numer, wartość netto, wartość brutto, sprzedawca, klient, data sprzedaży, data wystawienia, data płatności, termin płatności, produkt/usługa, nr zamówienia, NIP.

Jako obejście możesz skorzystać z filtra **Działy** po lewej stronie listy, który pozwala zawęzić wyniki do dokumentów z konkretnego działu.

---

## Faktura z danego miesiąca wyświetla się zawsze na górze listy wydatków - dlaczego?

Jeśli konkretna faktura zawsze pojawia się na początku listy niezależnie od sortowania, przyczyną może być nieprawidłowa [**data wpływu dokumentu**](https://pomoc.fakturownia.pl/2224508-data-wplywu-dokumentu-na-fakturze-kosztowej).

Żeby to poprawić:

1. Wejdź w edycję tej faktury.
2. Kliknij przycisk **Więcej**, a następnie **Pokaż opcje dodatkowe**.
3. Znajdź pole **Data wpływu dokumentu** i popraw datę.
4. Zapisz zmiany.

---

## Czy można filtrować produkty według tego, w jakich zestawach się znajdują?

Nie - w systemie nie ma możliwości filtrowania produktów według przynależności do zestawu. Skład zestawu można sprawdzić tylko wchodząc bezpośrednio w dany zestaw.

---

## Czy można zapisać ustawienia filtrów jako domyślny widok?

Nie. Fakturownia nie umożliwia zapisania domyślnych ustawień filtrów ani szablonów wyszukiwania. Domyślnie na listach faktur wyświetlane są dokumenty z ostatnich 12 miesięcy i nie ma możliwości zmiany tego ustawienia.