Jak wprowadzić do systemu fakturę w ramach importu towarów spoza UE według procedury uproszczonej.

Utworzono: 2018-09-14
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-10
Liczba odwiedzin posta: 4371

Przedsiębiorca kupujący towar  spoza terenu UE może dokonać rozliczenia transakcji wynikającej z importu towarów według procedury uproszczonej. 

Procedura uproszczona upoważnia do rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów bez konieczności wcześniejszej zapłaty VAT do Urzędu Celnego.

Podatnik, który zdecyduje się na rozliczanie importu towarów w procedurze uproszczonej na terenie Państwa Polskiego jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia Naczelnika Urzędu Celnego oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze rozliczania podatku w tejże procedurze jeszcze przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenie.
Warunki niezbędne do skorzystania z rozliczenia importu towarów według procedury uproszczonej są zawarte w art. 33a ustawy o VAT. 

W systemie mamy możliwość dodania odpowiedniego rodzaju dokumentu po stronie wydatków, który będzie uwzględniał procedurę uproszczoną w raporcie VAT-7. 

Chcąc aktywować taki rodzaj dokumentu, wchodzimy w zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Jakie dokumenty wystawiać > Wydatki
i zaznaczamy okno Import towarów - procedura uproszczona


menu wydatki
Po zapisaniu zmian przechodzimy do zakładki Wydatki, klikamy Nowy wydatek i w rubryce typ dokumentu wybieramy Import towarów - procedura uproszczona. 

wybór typu dokumentu procedura uproszczona(1)

Po wpisaniu całego dokumentu i zapisaniu zmian zauważymy, że program automatycznie dodał wpis w uwagach na podstawie art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. 

faktura z uwagami


Generując raport VAT-7 widzimy, że wartość netto oraz wartość podatku VAT trafiły do rubryki C w pozycji 10  Import towarów podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy
okna 25, 26.


vat 7 kolumna C 10 towary uproszczone


 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Michał
Witam. Nie znalazłem informacji; jeżeli chińczyk wystawia nam fakturę na towar faktura przychodzi wklepujemy ją + pozycje przechodzą na stan magazynowy. Co robimy z vatem, jeżeli nie jest to procedura uproszczona? urząd odprawiający towar nalicza mi vat 23%, 6,5% cła, + kolejne faktury za magazynowanie, dostawa pod wskazany adres, koszt prowizji, koszt odprawy celnej itp. Jak mogę to prawidłowo zaksięgować?

2020-10-20 01:20


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nie świadczymy usługi porad księgowych dotyczących poprawności wystawiania dokumentów w takim przypadku.
Proszę upewnić się u swojego księgowego za pomocą jakich dokumentów powinna być rozliczona taka transakcja. Czy tego typu transakcja wymaga dodatkowych dokumentów poza fakturą? W przypadku przekazania odpowiednich informacji sprawdzimy, czy da się takie dane stworzyć w systemie.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-10-20 09:06


Avatar sugester medium
Michał
Pytam wyłącznie pod kątem dodania produktu na magazyn w programie, jak to księgowość rozlicza, to już nie mój problem... Inaczej zapytam od strony programu jak mam wprowadzić towar na magazyn, żebym miał jego poprawną wartość? Z wiedzy którą posiadam asortyment na magazyn wprowadzimy wyłącznie na podstawie faktury zakupu. W fakturowni zaznaczam włącz obsługę magazynu, następnie dodawaj automatycznie dokumenty PZ/ WZ do faktur wydatkowych, rozchodowych, po skonfigurowaniu działa; Teraz chcę wprowadzić z faktury zakupowej od chińczyka produkt do fakturowni na magazyn, żebym mógł go zdjąć podczas sprzedaży z magazynu. Dostaję fakturę od chińczyka Commercial Invoice NBP8555361 no mam dokument z pięcioma pozycjami, wprowadzam go w walucie USD np 995USD. Nie wpatrywałem się jeszcze jak program to przelicza, natomiast do tego towaru mam kilka faktur które powinienem wprowadzić, chociażby koszt dostawy, koszty odprawy celnej, vatu i cła żeby cena zakupu towaru z 995USD podniosła się do kwoty jaką finalnie zapłaciłem. Oczekuję od Państwa pomocy, bo chciałbym mieć wszystkie dokuemnty korygujące wprowadzone w fakturowni, aby towaru importowanego nie sprzedać poniżej ceny zakupu.

Nie wiem, czy teraz dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi. Czy jest możliwość skorygowania fakturą produktów na magazynie w programie i podwyższenie jej wartości?

Podobna sytuacja, kupuję drewno na produkcję krzeseł za 30zł a osobna firma mi je dostarcza za 50zł. Na zakup drewna mam dwie faktury. Zgodnie z ceną dokumentu PZ jak wprowadzę drewno na magazyn, mam 30zł za element, a potrzebuję mieć wartość z dostawą 80zł, tyle ile zapłaciłem.
Jest problem, bo jeżeli na dokumencie faktura zakupu drewna wpiszę ręcznie 80zł to kwota faktury z zakupu drewna nie będzie się zgadzać z wartością wprowadzoną na magazyn. Ręcznie takie przeliczenia można robić przy prostych operacjach. Dostaję np fakturę po miesiącu od firmy DHL, w związku ze zmianą taryfy celnej, przesyłamy korektę do faktury i prosimy o dopłatę np 30zł, ja tylko chcę, aby wartość zakupowa produktów zgadzała się z wartością na magazynie programu dla siebie. Księgowość korzysta z ich systemu i skanuje wszystkie faktury oni to rozliczają zgodnie z prawem, a ja potrzebuję mieć zgadzający się magazyn.

2020-10-21 02:02


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
zgadza się o te dane pytałem. Jeżeli poza sama wartością produktu ma Pan doliczenia koszt dostawy, koszty odprawy celnej, cła, to należy te wartości doliczyć ręcznie do cen produktów proporcjonalnie w zależności od ilości sztuk.
Oczywiście nie będzie Pan zmieniał kwot na fakturze, ale edytując dokument PZ/ lub od razu przy jego tworzeniu należy zmienić kwoty.
Powyższych doliczeń program nie dodaje automatycznie.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-10-21 15:40


Avatar sugester medium
michal883
A nie powinienem dodatkowych faktur związanych z zamówieniem wprowadzić do programu jako wydatki? I cenę produktu zostawić bez zmian? I pytanie, jeżeli nie rozliczam się na metodzie uproszczonej jak poprawnie w programie wprowadzić VAT i wartość CŁA do konkretnego zamówienia?
Musi być jakaś możliwość, chodzi o to, żeby plik JPK potem się zgadzał i wykazał mi odpowiedni podatek.

Proszę uprzejmie o wyjaśnienie sprawy. Zbliża się kolejny rok rozliczeniowy i bardzo chciałbym się przesiąść do fakturowni.

2020-12-20 13:54


Avatar sugester medium
anonim
Vat od zamówienia oblicza się dopiero po przeliczeniu cła. Z tego co widziałem na wszystkich fakturach związanych z zamówieniem A00 - wartość Cła B00 wartość podatku -
(faktura + cło) + (faktura + cło)*23%

2020-12-20 13:59


Avatar sugester medium
Michał
Powiedzcie mi tylko jak to poprawnie wprowadzić do programu bo jest mi to naprawdę potrzebne, albo poproszę o kontakt do kogoś zajmującego się wdrażaniem fakturowni w firmach, zapłacę i niech mi ktoś to ogarnie.

2020-12-20 14:00


Avatar sugester medium
anonim
Fakturownia1
Cały problem widzę, że rozwiązałoby dodanie tego jednego pola do programu i zmiana linijki kodu pewnie 5 minut roboty w sofcie, żeby skopiować jedno pole i dodać do kalkulacji linię + cło.

2020-12-20 15:17


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry, 

dziękujemy za przesłane sugestie. Zgodnie z informacja udzieloną we wcześniejszej korespondencji przez operatora, aktualnie w systemie nie ma funkcji domyślnych, która umożliwiała by wykonanie operacji opisanych przez Państwa. Operator podał rozwiązanie techniczne jakie jest możliwe do wykonania w programie na chwile obecną. 

Ze względu na dużą ilość zadań własnych oraz na podstawie przyjętych do wdrożenia sugestii, nie przyjmujemy indywidualnych zleceń od użytkowników. Pana zgłoszenie zostało jako sugestia przekazana do działu rozwoju oraz do działu programistów. 

W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji. 

2020-12-30 12:45


Dodaj komentarz