Jak wprowadzić do systemu fakturę w ramach importu towarów spoza UE według procedury uproszczonej.

Utworzono: 2018-09-14
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21
Liczba odwiedzin posta: 958

Przedsiębiorca kupujący towar  spoza terenu UE może dokonać rozliczenia transakcji wynikającej z importu towarów według procedury uproszczonej. 

Procedura uproszczona upoważnia do rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów bez konieczności wcześniejszej zapłaty VAT do Urzędu Celnego.

Podatnik, który zdecyduje się na rozliczanie importu towarów w procedurze uproszczonej na terenie Państwa Polskiego jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia Naczelnika Urzędu Celnego oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze rozliczania podatku w tejże procedurze jeszcze przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenie.
Warunki niezbędne do skorzystania z rozliczenia importu towarów według procedury uproszczonej są zawarte w art. 33a ustawy o VAT. 

W systemie mamy możliwość dodania odpowiedniego rodzaju dokumentu po stronie wydatków, który będzie uwzględniał procedurę uproszczoną w raporcie VAT-7. 

Chcąc aktywować taki rodzaj dokumentu, wchodzimy w zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Jakie dokumenty wystawiać > Wydatki
i zaznaczamy okno Import towarów - procedura uproszczonaPo zapisaniu zmian przechodzimy do zakładki Wydatki, klikamy Nowy wydatek i w rubryce typ dokumentu wybieramy Import towarów - procedura uproszczona. Po wpisaniu całego dokumentu i zapisaniu zmian zauważymy, że program automatycznie dodał wpis w uwagach na podstawie art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. 
Generując raport VAT-7 widzimy, że wartość netto oraz wartość podatku VAT trafiły do rubryki C w pozycji 10  Import towarów podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy
okna 25, 26.
 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Michał
Witam. Nie znalazłem informacji; jeżeli chińczyk wystawia nam fakturę na towar faktura przychodzi wklepujemy ją + pozycje przechodzą na stan magazynowy. Co robimy z vatem, jeżeli nie jest to procedura uproszczona? urząd odprawiający towar nalicza mi vat 23%, 6,5% cła, + kolejne faktury za magazynowanie, dostawa pod wskazany adres, koszt prowizji, koszt odprawy celnej itp. Jak mogę to prawidłowo zaksięgować?

2020-10-20 01:20

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nie świadczymy usługi porad księgowych dotyczących poprawności wystawiania dokumentów w takim przypadku.
Proszę upewnić się u swojego księgowego za pomocą jakich dokumentów powinna być rozliczona taka transakcja. Czy tego typu transakcja wymaga dodatkowych dokumentów poza fakturą? W przypadku przekazania odpowiednich informacji sprawdzimy, czy da się takie dane stworzyć w systemie.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-10-20 09:06

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Michał
Pytam wyłącznie pod kątem dodania produktu na magazyn w programie, jak to księgowość rozlicza, to już nie mój problem... Inaczej zapytam od strony programu jak mam wprowadzić towar na magazyn, żebym miał jego poprawną wartość? Z wiedzy którą posiadam asortyment na magazyn wprowadzimy wyłącznie na podstawie faktury zakupu. W fakturowni zaznaczam włącz obsługę magazynu, następnie dodawaj automatycznie dokumenty PZ/ WZ do faktur wydatkowych, rozchodowych, po skonfigurowaniu działa; Teraz chcę wprowadzić z faktury zakupowej od chińczyka produkt do fakturowni na magazyn, żebym mógł go zdjąć podczas sprzedaży z magazynu. Dostaję fakturę od chińczyka Commercial Invoice NBP8555361 no mam dokument z pięcioma pozycjami, wprowadzam go w walucie USD np 995USD. Nie wpatrywałem się jeszcze jak program to przelicza, natomiast do tego towaru mam kilka faktur które powinienem wprowadzić, chociażby koszt dostawy, koszty odprawy celnej, vatu i cła żeby cena zakupu towaru z 995USD podniosła się do kwoty jaką finalnie zapłaciłem. Oczekuję od Państwa pomocy, bo chciałbym mieć wszystkie dokuemnty korygujące wprowadzone w fakturowni, aby towaru importowanego nie sprzedać poniżej ceny zakupu.

Nie wiem, czy teraz dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi. Czy jest możliwość skorygowania fakturą produktów na magazynie w programie i podwyższenie jej wartości?

Podobna sytuacja, kupuję drewno na produkcję krzeseł za 30zł a osobna firma mi je dostarcza za 50zł. Na zakup drewna mam dwie faktury. Zgodnie z ceną dokumentu PZ jak wprowadzę drewno na magazyn, mam 30zł za element, a potrzebuję mieć wartość z dostawą 80zł, tyle ile zapłaciłem.
Jest problem, bo jeżeli na dokumencie faktura zakupu drewna wpiszę ręcznie 80zł to kwota faktury z zakupu drewna nie będzie się zgadzać z wartością wprowadzoną na magazyn. Ręcznie takie przeliczenia można robić przy prostych operacjach. Dostaję np fakturę po miesiącu od firmy DHL, w związku ze zmianą taryfy celnej, przesyłamy korektę do faktury i prosimy o dopłatę np 30zł, ja tylko chcę, aby wartość zakupowa produktów zgadzała się z wartością na magazynie programu dla siebie. Księgowość korzysta z ich systemu i skanuje wszystkie faktury oni to rozliczają zgodnie z prawem, a ja potrzebuję mieć zgadzający się magazyn.

2020-10-21 02:02

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
zgadza się o te dane pytałem. Jeżeli poza sama wartością produktu ma Pan doliczenia koszt dostawy, koszty odprawy celnej, cła, to należy te wartości doliczyć ręcznie do cen produktów proporcjonalnie w zależności od ilości sztuk.
Oczywiście nie będzie Pan zmieniał kwot na fakturze, ale edytując dokument PZ/ lub od razu przy jego tworzeniu należy zmienić kwoty.
Powyższych doliczeń program nie dodaje automatycznie.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-10-21 15:40

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz