Sposoby logowania - logowanie domyślne i Multipass SSO

Utworzono: 2023-03-23
Ostatnia aktualizacja: 2023-11-22
Liczba odwiedzin posta: 1707

Fakturownia poza ręcznym zakładaniem konta dla użytkowników oferuje również synchronizację ‘do wewnątrz’ z innymi serwisami poprzez stosowany powszechnie protokół Multipass SSO.

Użycie protokołu Multipass SSO pozwala na sprawne logowanie się pomiędzy odrębnymi serwisami, bez konieczności podawania każdorazowo danych do logowania. 

Za pomocą wymienionego wyżej protokołu Fakturownia jest w stanie uwierzytelniać użytkowników z zewnętrznej bazy.

Jeśli jesteś zalogowany w serwisie Fakturownia, a na Twoim koncie aktywna jest opcja logowania przy użyciu tego protokołu, logowanie do serwisu zewnętrznego, po prawidłowej konfiguracji, będzie odbywać się automatycznie. 

Sposób logowania - domyślne


Zakładając nowe konto w Fakturowni jako sposób logowania wybrana jest opcja domyślne. Możesz to sprawdzić przechodząc do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Integracja. Bezpośrednio po założeniu konta w systemie, w rubryce Sposób logowania, która jest widoczna w sekcji Logowanie, znajdziesz wartość domyślne.Logowanie domyślne to nic innego jak każdorazowe logowanie do serwisu poprzez podawanie loginu i hasła, które musisz wpisywać ręcznie. Nawet jeśli konta w dwóch różnych serwisach są założone na ten sam adres e-mail, do każdej strony musisz logować się osobno, podając wymagane przy logowaniu dane. 
 

Sposób logowania - multipass SSO


Protokół Multipass SSO pozwala na zautomatyzowanie logowania w różnych serwisach. 

Jeśli serwisy są ze sobą zintegrowane, a Ty używasz do logowania tego samego adresu e-mail i hasła, logowanie protokołem multipass sprawia, że dzieje się to automatycznie, bez konieczności wpisywania każdorazowo niezbędnych danych.

Multipass poza linkiem, który musisz określić w rubryce Multipass url, potrzebuje także prywatnego tokenu, który utworzysz w rubryce Multipass token

W rubryce Multipass url musisz określić adres URL, do którego system ma logować Cię automatycznie. Do samego adresu URL musisz dodatkowo dodać wartość multipass_server_login. Przykładowa wartość w rubryce Multipass URL musi wyglądać w ten sposób: https://testmultipass.sugester.pl/multipass_server_login.

Token multipass możesz wygenerować korzystając z przycisku nad rubryką utwórz/resetuj token.

Multipass jest trudniejszy w konfiguracji, ale w zamian zapewnia większe bezpieczeństwo danych.Multipass daje możliwość automatycznego tworzenia i logowania użytkowników, dzięki przekazywaniu odpowiednio zaszyfrowanych danych w parametrach zapytania. 

Użytkownik, który chce zalogować się na Fakturowni jest przekierowywany na adres podany w ustawieniach w rubryce Multipass url.

Za przykład posłuży nam integracja Fakturowni z Sugesterem. 

Jeśli konto w Fakturowni i w Sugestrze masz założone na ten sam adres e-mail, wówczas po aktywacji logowania protokołem Multipass SSO możesz automatycznie bez podawania danych do logowania przełączać się pomiędzy kontami. Wystarczy, że w polu Multipass url podasz adres url konta, na które ma nastąpić automatyczne przelogowanie. W przypadku integracji Fakturowni i Sugestera przełączanie odbywa się przy użyciu przycisków Faktury i CRM, które przenoszą na wskazany adres url. 

Logowanie Multipass SSO może okazać się również przydatne jeśli posiadasz swoją własną stronę internetową, na której użytkownicy logują się, aby uzyskać dostęp do darmowych treści. Jeśli w przyszłości postanowisz założyć sklep na gotowej platformie internetowej typu Shoper, Presta czy Shopify, możesz również wykorzystać logowanie multipass. Wystarczy, że jako Multipass url podasz adres sklepu, do którego Twoi użytkownicy będą automatycznie logowani w oparciu o informacje podane na stronie internetowej. Dzięki logowaniu Multipass użytkownik przekierowywany jest automatycznie ze strony internetowej do sklepu w oparciu o adres e-mail, który podał przy rejestracji do oryginalnej witryny. Jeśli konto powiązane z konkretnym adresem e-mail nie istnieje, zostanie ono utworzone. Logowanie poprzez Multipass SSO sprawia, że nie musisz synchronizować żadnych baz danych klientów. 

Sprawdź również: Integracja Fakturowni z Sugesterem


Powrót


Dodaj komentarz