Wakacje składkowe ZUS

Utworzono: 2024-10-08
Ostatnia aktualizacja: 2024-12-18
Liczba odwiedzin posta: 55

Wakacje składkowe

czyli zwolnienie z opłacenia składek ZUS przez jeden, wybrany miesiąc w roku kalendarzowym to nowe rozwiązanie, z którego przedsiębiorcy skorzystają jeszcze w 2024 roku.

Udzielane są wyłącznie na wniosek płatnika składek prowadzącego działalność gospodarczą, bez względu na wybraną formę opodatkowania, zgłoszonego do następujących ubezpieczeń: 
  • Pełny, 

  • Mały ZUS Plus,

  • Preferencyjny.

Ulga dotyczy wszystkich składek ZUS opłacanych przez przedsiębiorcę, a więc:

  • emerytalnej

  • rentowej

  • wypadkowej

  • chorobowej 

  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

UWAGA! W przypadku składki chorobowej jest ona objęta ulgą wyłącznie, gdy w miesiącu składania wniosku oraz miesiącu poprzednim przedsiębiorca był zgłoszony do tego ubezpieczenia. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, a w miesiącu korzystania z ulgi przedsiębiorca dobrowolnie zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego, wówczas zobowiązany jest samodzielnie opłacić składkę.

WAŻNE! Zwolnienie z opłacenia składek przysługuje wyłącznie za jeden miesiąc kalendarzowy w danym roku kalendarzowym.

Komu nie przysługuje?

Przedsiębiorcy korzystający z Ulgi na start nie mogą skorzystać z „wakacji” składowych.
 

Warunki uzyskania

Aby wniosek o wakacje składkowe został rozpatrzony pozytywnie, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki:

  • W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UWAGA! Wystarczy jeden dzień podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.

  • W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca miał zgłoszonych nie więcej niż 10 ubezpieczonych.
UWAGA! Do liczby ubezpieczonych przedsiębiorca powinien wliczyć także siebie.
 
  • W ostatnich 2 latach kalendarzowych (np. 2022 + 2023 r.) poprzedzających rok złożenia wniosku (2024 r.) nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (przeliczane wg kursu średniego NBP na ostatni dzień roboczy roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku).

  • Jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
     

Ulga a podstawa składek

Zwolnieniem objęte są wszystkie składki ZUS, za wyjątkiem składki zdrowotnej.

Podstawą naliczenia składek w miesiącu korzystania ze zwolnienia jest najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek.

Więcej o podstawach wymiaru składek przeczytasz na stronie pomocy Składki ZUS społeczne i Fundusz Pracy

Pomoc de minimis

UWAGA! Zwolnienie z opłacenia składek, stanowi pomoc de minimis.

Zwolniony z opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być płatnik składek, który dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne podlegających zwolnieniu.

Pomoc de minimis jest to szczególny rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców przez państwo, które nie podlega zgłoszeniu do Komisji Europejskiej. Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy w różnych formach: na szkolenia, inwestycje, ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS i innych. Ponieważ każdy przedsiębiorca ma ograniczoną kwotowo wartość pomocy de minimis, jaką może otrzymać – warto zawsze dowiedzieć się od organu udzielającego pomocy, czy udzielane wsparcie nie jest pomocą de minimis i sprawdzić, czy otrzymując daną pomoc, nie przekraczamy dopuszczalnego limitu. 

Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorze transportu drogowego mogą uzyskać pomoc de minimis w wysokości 300 tys. EUR w okresie trzech  lat.

Limit otrzymanej pomocy de minimis można zweryfikować w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub sprawdzić samodzielnie na stronie SUDOP.

Wniosek

Zwolnienie ze składek społecznych ZUS nie przysługuje z urzędu, a wyłącznie na wniosek.

Wniosek można złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym eZUS udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS rozstrzyga o zwolnieniu z opłacania składek i informuje o tym płatnika za pośrednictwem wspomnianego już systemu teleinformatycznego eZUS. Rozstrzygnięcie nie wymaga wydania decyzji. Wniosek rozstrzygnięty nie podlega wycofaniu albo korekcie. Decyzja wydawana jest wyłącznie w przypadku nieuwzględnienia wniosku w całości lub w części oraz stwierdzenia w związku z przeprowadzonym postępowaniem lub kontrolą, że płatnik nie spełnił warunków uzyskania zwolnienia.

Co powinien zawierać wniosek:

  1. dane płatnika składek:

    1. imię i nazwisko,

    2. numer NIP i numer PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;

  2. wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek;

  3. oświadczenia, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia warunki, o których mowa w art. 17a ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych;

  4. zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

  5. informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702). Formularze są dostępne na stronie UOKIK.


Dodatkowe deklaracje ZUS w okresie wakacji składkowych

Przedsiębiorca, który opłaca składki wyłącznie za siebie, przesyła do ZUS co miesiąc jedynie deklarację rozliczeniową - ZUS DRA. Wakacje składkowe nakładają na przedsiębiorcę dodatkowy obowiązek.

Za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek, płatnik składek przesyła:

  1. deklarację rozliczeniową - ZUS DRA;

  2. imienny raport miesięczny z informacją o składkach finansowanych przez budżet państwa za osobę opłacającą składki za siebie - ZUS RCA z kodem wakacyjnym z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa;

    1. 05 14 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

    2. 05 74 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS),

    3. 05 94 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus).

  3. imienny raport miesięczny z informacją o składkach finansowanych przez osobę opłacającą składki za siebie - ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie masz zwolnienia z tej składki;

  4. w przypadku zgłaszania do ubezpieczeń innych ubezpieczonych - imienne raporty ZUS RCA za tych ubezpieczonych.
     

WAŻNE! Jeżeli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS zrobi to za Ciebie.


ZUS utworzy dokumenty na podstawie dostępnych w ZUS danych, ale będą one dotyczyły tylko Ciebie - nie będą obejmowały dokumentów za Twoich pracowników. Utworzenie dokumentów przez ZUS może się wiązać również z ustaleniem minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla danej formy opodatkowania.

Ulga a PIT

Ulga nie stanowi przychodu podatkowego. Jest bezzwrotna i nie podlega opodatkowaniu.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak skorzystać z funkcjonalności w Fakturowni dowiesz się z artykułu Wakacje składkowe ZUS - jak rozliczyć?


 


Powrót


Dodaj komentarz