Instalacja modułu do drukarki fiskalnej (Fiskator 2.2) oraz czynności poinstalacyjne.

Utworzono: 2020-04-20
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-26
Liczba odwiedzin posta: 2592

Aktualny moduł fiskalny integrujący drukarkę fiskalną z systemem Fakturownia to Fiskator w wersji 2.2. Poniżej znajduje się link do pobrania wersji instalacyjnej na środowiska Windows/Mac OS:
https://files.intum.com/r/radgost/files/31898/Fiskator%20Setup%202.2.0.exe
lub 
https://files.intum.com/r/radgost/files/31898/Fiskator-2.2.0.dmg

Opis konfiguracji zainstalowanego programu znajduje się tutaj:

Dodatkowo w wersji modułu 2.2.0 mamy możliwość komunikacji drukarki fiskalnej przez Wi-Fi lub Ethernet

Uwaga:
Drukarka typu online nie jest takim samym urządzeniem co drukarka z komunikacją przez Wi-Fi. 
Łączność Wi-Fi oznacza jedynie możliwość wybrania innego połączenia drukarki z komputerem niż przez USB lub COM, zaś funkcja online w drukarkach to możliwość łączenia się drukarki z serwerem rządowym, na który przenosimy dane ewidencji sprzedaży paragonowej z danego urządzenia fiskalnego
Zarówno drukarka typu online może nie mieć wbudowanej komunikacji przez Wi-Fi, jak i drukarka z Wi-Fi może nie mieć funkcji online (łączenia z serwerem rządowym). 


1) Klikamy na zakładkę Konfiguracja.
2) Jeżeli podczas włączania modułu drukarka jest podpięta za pomocą złącza USB, który imituje port COM, to port zostaje wybrany automatycznie.
     Obecnie można też wybrać komunikację z drukarką przez Wi-Fi. Oczywiście dany model drukarki musi posiadać taką możliwość.
3)  Rubryka Kod autoryzacyjny API składa się z dwóch członów:


Człon 1:
- kodu API
danego konta  danego konta. jest to kod złożony z 20-tu liter i cyfr
Kod autoryzacyjny konta, na którym chcemy drukować dokumenty fiskalne zajdziemy w w menu Ustawienia konta > Integracja > Kod autoryzacyjny API > Zobacz. Człon 2:
- to prefix konta poprzedzony znakiem "/". Prefix to inaczej nazwa konta, która znajduje się w zakładce Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto i dokonać zmian w dwóch rubrykach: Nazwa konta / firmyAdres konta. 

4) Nazwa drukarki - możemy wpisać sobie nazwę roboczą drukarki, która będzie widoczna przy próbie wydruku fiskalnego. Opcja szczególnie przydatna w momencie gdy jest założonych kilka punktów z drukarkami. 


5) Dodatkowy tekst na paragonie oraz dodatkowy tekst na wyświetlaczu drukarki są to rubryki opcjonalne dla Użytkowników, służące bardziej jako treści powitalne lub informacyjne dla Klientów. 
6) Tekst na wyświetlaczu Klienta - w tej rubryce wpisujemy frazę, która będzie widoczna na wyświetlaczu drukarki skierowanym w stronę Klienta.
7) Wykryty protokół - Po uruchomieniu wydruku Fiskator pokaże tu wykryty protokół komunikacji z drukarką - Thermal lub Posnet. 
8) Metoda NIP na paragonie - po uruchomieniu wydruku Fiskator pokaże tu wykryty schemat wydruku NIP-u na paragonach obsługiwany przez drukarkę. 
9) Po zakończeniu konfiguracji należy użyć przycisku Włącz/Wyłącz. Program przy poprawnej konfiguracji powinien wyszarzyć pola funkcyjne blokując możliwość ich zmiany. 
Przy błędnej konfiguracji np. przy niewłaściwym kodzie API lub wybranym porcie program wskaże odpowiednie komunikaty z błędem. 
10) Rubryka na wpisanie adresu IP drukarki, który należy odszukać w ustawieniach urządzenia fiskalnego. W przypadku łączenia po IP należy ustawić drukarkę w tryb serwera. 
Przy błędnej konfiguracji, np. przy niewłaściwym kodzie API lub niewłaściwie wybranym porcie, program wskaże odpowiednie komunikaty z błędem. Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Piotr
Czy moduł Fiskator pozwala fiskalizować oprócz paragonów również faktury na drukarce fiskalnej np: Posnet Thermal HD ?

2020-07-07 09:00

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
jeżeli wymieniony rodzaj drukarki fiskalnej jest drukarką typu offline, to zgadza się faktury będą drukowane za pomocą modułu.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-07-07 10:08

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Anna Winter
W jaki sposób usunąć z pamięci Fakturowni drukarkę fiskalną, której już nie używamy. Przykład: podłączyliśmy drukarkę testową o nazwie Warszawa. Teraz chcielibyśmy ją usunąć (i zainstalować docelową drukarkę) a niestety cały czas się ta testowa w liście dostępnych drukarek fiskalnych w Fakturowni pokazuje.

2020-11-12 12:18

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
sama Fakturownia nie ma pamięci wewnętrznej, w której zapamiętywane byłyby drukarki fiskalne podpinane do systemu.
Fakturowia po wybraniu opcji "Drukuj na drukarce fiskalnej" wyświetla tyle nazw drukarek jakie w danym momencie są zintegrowane z systemem poprzez moduł fiskalny Fiskator 2.2.6 z wpisany tokenem API konta.
Wiec jeżeli chcą Państwo, aby nazwa określonej drukarki nie wyświetlała się przy wydruku należy odłączyć moduł fiskalny łączący Fakturownię i daną drukarkę za pomocą przycisku "Wyłącz".
Pozdrawiam,
Piotr

2020-11-12 13:47

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Piotr
Czy moduł Fiskator współpracuje z drukarką Pospay Posnetu?
Z tego co czytam łączy się ona z komputerem przez Bluetooth.

2020-11-13 12:02

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
jeżeli wybrany model drukarki ma protokoły komunikacji Posnet lub Thermal, to moduł Fiskator 2.2.6 powinien się skomunikować z tą drukarką.
Nie testowaliśmy jednak takiego modelu drukarki, wiec proszę o wysłanie zgłoszenia w celu przetestowania ww. modelu.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-11-13 12:51

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Marek
Dzień dobry. Pytanie dotyczy FISKATORA. Czy istnieje możliwość automatycznego wystawienia paragonów fiskalnych, czy muszę to robić ręcznie. Czy paragon fiskalny (w formie pliku pdf) może by\c automatycznie wysyłany do Klienta?

2020-11-17 08:28

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nie ma takiej możliwości w systemie.
Fiskator jest osobnym programem instalacyjnym,
wywołanie wydruku może odbyć się jedynie ręcznie poprzez kliknięcie opcji "Drukuj na drukarce fiskalnej".
Pozdrawiam,
'Piotr

2020-11-17 09:24

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz