Czym jest nota korygująca i jak wystawić notę korygującą do faktury kosztowej?

Utworzono: 2015-02-14
Ostatnia aktualizacja: 2023-03-15
Liczba odwiedzin posta: 10682

Nota korygująca umożliwia poprawienie danych na fakturze kosztowej, otrzymanej uprzednio od kontrahenta i wprowadzonej do systemu. Dokument ten koryguje błędy związane z danymi formalnymi takimi jak dane nabywcy na fakturze.

Nota korygująca obejmuje proste, mniej istotne błędy, niezwiązane z wartościami liczbowymi pozycji na fakturze, a także samymi pozycjami, takie jak np:
  • zły adres nabywcy bądź sprzedawcy,
  • niewłaściwy NIP,
  • błędnie podana data sprzedaży, odbioru, terminu płatności,
  • w przypadku zakupu paliwa - niewłaściwy numer rejestracyjny pojazdu,
  • złe oznaczenie towaru lub usługi.
Inaczej niż w przypadku faktury korekty. 

Dokument noty korygującej powinien być wystawiany przez Nabywce w dwóch egzemplarzach i przekazany do Sprzedawcy.

Aby włączyć możliwość wystawiania not korygujących do dokumentów, należy wejść w Ustawienia> Ustawienia konta> Jakie dokumenty wystawiać.
screen przedstawiający jakie dokumenty można wystawiać w fakturowni


Po zapisaniu wprowadzonych zmian możemy bardzo prosto można wygenerować notę korygującą. Wystarczy wejść w podgląd faktury kosztowej, klikając na jej podgląd i z menu podręcznego wybrać zakładkę Więcej opcji, a następnie Wystaw notę korygującą. lub wybrać na głównym menu Przychody > Nota korygująca > Dodaj

screen jak wystawić z faktury notę korygującą
Można także na głównym menu Przychody > Nota korygująca > Dodaj

screen pokazujący jak wystawić notę korygującą

 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Sebo
Nie wiem dlaczego pozycja "Wystaw notę korygującą" nie jest dostępna dla zapisu faktury kosztowej VAT, który utworzyłem:
https://leczyzwierz.fakturownia.pl/invoices/35873725

2018-12-15 18:22


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
proszę sprawdzić czy w zakładce Ustawienia> Ustawienia Konta> Twoje konto> Jakie dokumenty wystawiać ma Pan zaznaczone okno z dokumentem Noty korygującej.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-12-17 08:22


Avatar sugester medium
Adam
Wystawilem wlasnie note korygujaca do faktury kosztowej przez formularz, ale wydaje mi sie ze pola tekstowe sa pomylone dla sprzedawcy i nabywcy. Wg mnie pola nabywcy to powinny byc pola sprzedawcy a obecne pola z opisem sprzedawca to powinny byc pola nabywcy.

Chcialbym moc zaciagnac dane sprzedawcy podajac NIP. W formularzu jest taka mozliwosc, ale po stronie "nabywcy". W przypadku noty korygujacej to ja, wystawca noty, jestem nabywca. Moje dane sa dostarczone przez fakturowania, wiec po co mialbym zaciagac je z CEIDG. Po stronie "odbiorcy" noty

Tak samo aby moje imie i nazwisko wyswietlilo sie jako "Imię i nazwisko wystawcy" na PDF noty, to imie musze wpisac w pole "Imię i nazwisko odbiorcy" zamiast w "Imię i nazwisko wystawcy".

Dlatego uwazam, ze pola w formularzu noty sa pomylone.

Pozdrawiam,
Adam

2023-03-14 14:01


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

jeśli wystawiając notę korygującą widzi Pan swoje dane jako Odbiorca noty korygującej, a nie Wystawca, tworzy Pan notę korygującą po stronie faktur przychodowych a nie kosztowych. Wtedy rzeczywiście Pana dane są po stronie Odbiorcy noty korygującej a nie odwrotnie.

Aby wystawić notę korygującą do faktury kosztowej, proszę przejść do zakładki Wydatki. Następnie wejść w podgląd faktury kosztowej i poprzez przycisk Więcej opcji wybrać Wystaw notę korygującą. Tak wystawiony dokument będzie zawierał Pana dane po stronie Wystawcy noty korygującej. W sekcji Odbiorca noty korygującej będzie również możliwość zaczytania danych po NIP.

Pozdrawiam
Milena

2023-03-15 11:06


Dodaj komentarz