Czym jest nota korygująca i jak wystawić notę korygującą do faktury kosztowej?

Utworzono: 2015-02-14
Ostatnia aktualizacja: 2023-12-04
Liczba odwiedzin posta: 13092

Nota korygująca umożliwia poprawienie danych na fakturze kosztowej, otrzymanej uprzednio od kontrahenta i wprowadzonej do systemu. Dokument ten koryguje błędy związane z danymi formalnymi takimi jak dane nabywcy na fakturze.

Nota korygująca obejmuje proste, mniej istotne błędy, niezwiązane z wartościami liczbowymi pozycji na fakturze, a także samymi pozycjami, takie jak np:
  • zły adres nabywcy bądź sprzedawcy,
  • niewłaściwy NIP,
  • błędnie podana data sprzedaży, odbioru, terminu płatności,
  • w przypadku zakupu paliwa - niewłaściwy numer rejestracyjny pojazdu,
  • złe oznaczenie towaru lub usługi.
Inaczej niż w przypadku faktury korekty. 

Dokument noty korygującej powinien być wystawiany przez Nabywce w dwóch egzemplarzach i przekazany do Sprzedawcy.


Jak aktywować wystawianie not korygujących?


Aby włączyć możliwość wystawiania not korygujących do dokumentów, należy przejść do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto. W sekcji Jakie dokumenty wystawiać znajdź noty korygujące i zaznacz widoczny obok tej opcji checkbox. Zatwierdź zmiany przyciskiem Zapisz na dole strony. 

noty korygujące aktywacja w jakie dokumenty wystawiać

Po zapisaniu wprowadzonych zmian możemy bardzo prosto można wygenerować notę korygującą. Wystarczy wejść w podgląd faktury kosztowej, klikając na jej podgląd i z menu podręcznego wybrać zakładkę Więcej opcji, a następnie Wystaw notę korygującą.

wystawienie noty korygującej z poziomu wydatku


Notę korygującą można wystawić również z poziomu menu głównego korzystając z zakładki Przychody > Noty korygujące > Dodaj.

nota korygująca wystawiona poprzez zakładkę przychody

Nota korygująca wystawiana bezpośrednio z poziomu faktury kosztowej będzie mieć automatycznie uzupełnione pole Dokument korygowany oraz Data dostawy/wykonania usługi.

Na formularzu wprowadź prawidłowe wartości, a zmianę danych uwzględnij korzystając z rubryk Treść korygowana i Treść prawidłowa.Po zapisaniu formularza, w systemie utworzy się dokument noty korygującej. 

Sprawdź również:


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Sebo
Nie wiem dlaczego pozycja "Wystaw notę korygującą" nie jest dostępna dla zapisu faktury kosztowej VAT, który utworzyłem:
https://leczyzwierz.fakturownia.pl/invoices/35873725

2018-12-15 18:22


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
proszę sprawdzić czy w zakładce Ustawienia> Ustawienia Konta> Twoje konto> Jakie dokumenty wystawiać ma Pan zaznaczone okno z dokumentem Noty korygującej.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-12-17 08:22


Avatar sugester medium
Adam
Wystawilem wlasnie note korygujaca do faktury kosztowej przez formularz, ale wydaje mi sie ze pola tekstowe sa pomylone dla sprzedawcy i nabywcy. Wg mnie pola nabywcy to powinny byc pola sprzedawcy a obecne pola z opisem sprzedawca to powinny byc pola nabywcy.

Chcialbym moc zaciagnac dane sprzedawcy podajac NIP. W formularzu jest taka mozliwosc, ale po stronie "nabywcy". W przypadku noty korygujacej to ja, wystawca noty, jestem nabywca. Moje dane sa dostarczone przez fakturowania, wiec po co mialbym zaciagac je z CEIDG. Po stronie "odbiorcy" noty

Tak samo aby moje imie i nazwisko wyswietlilo sie jako "Imię i nazwisko wystawcy" na PDF noty, to imie musze wpisac w pole "Imię i nazwisko odbiorcy" zamiast w "Imię i nazwisko wystawcy".

Dlatego uwazam, ze pola w formularzu noty sa pomylone.

Pozdrawiam,
Adam

2023-03-14 14:01


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

jeśli wystawiając notę korygującą widzi Pan swoje dane jako Odbiorca noty korygującej, a nie Wystawca, tworzy Pan notę korygującą po stronie faktur przychodowych a nie kosztowych. Wtedy rzeczywiście Pana dane są po stronie Odbiorcy noty korygującej a nie odwrotnie.

Aby wystawić notę korygującą do faktury kosztowej, proszę przejść do zakładki Wydatki. Następnie wejść w podgląd faktury kosztowej i poprzez przycisk Więcej opcji wybrać Wystaw notę korygującą. Tak wystawiony dokument będzie zawierał Pana dane po stronie Wystawcy noty korygującej. W sekcji Odbiorca noty korygującej będzie również możliwość zaczytania danych po NIP.

Pozdrawiam
Milena

2023-03-15 11:06


Avatar sugester medium
Magdalena Nowicka-Chałat
Mam taki kłopot, że nie mogę zatwierdzić dokumentu NOTA KORYGUJĄCA. Pojawia się komunikat "Prosimy o poprawienie danych numer - nie może być puste", chociaż numer jest wpisywany. Koleżanka pracuje na innym loginie i ma ten sam problem.

2023-07-06 11:54


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

proszę o podanie adresu e-mail, na który założone jest konto w systemie oraz udzielenie dostępu do konta dla pomocy technicznej według instrukcji przesłanej poniżej. Zweryfikuję zgłoszenie.

Instrukcja: https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Pomoc-techniczna-jak-udzielic-do-niej-dostepu-.

Pozdrawiam
Milena

2023-07-06 14:36


Avatar sugester medium
przemek
Witam,
chciałbym zmodyfikować szablon noty korygującej w taki sposób aby nazwa tzn "nota korygująca" numer noty , miejsce wystawienia noty oraz data były po lewej stronie a logo firmy po prawej, na wzór faktury, czy istnieje taka możliwość?
czy jest możliwość ustawienia nadawania automatycznego numeracji not korygujących?

2023-11-28 23:04


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
od planu Standard można tworzyć własny szablon dokumentów w Ustawienia -> Ustawienia konta -> Szablony -> Dodaj nowy szablon na dole strony. W rubryce Rodzaj można wybrać "Nota korygująca", zostanie wczytany kod HTML, CSS szablonu, który można modyfikować.

Noty korygujące wystawia Nabywca. Noty korygujące tworzone po stronie Wydatków są numerowane automatycznie zgodnie z ustawionym na koncie formatem numeracji not korygujących. Po stronie Przychodów można wprowadzić noty korygujące otrzymane od swoich kontrahentów, wtedy należy wprowadzić numer otrzymanej noty.

Pozdrawiam,
Kacper

2023-11-29 09:35


Avatar sugester medium
przemek
dziękuję za odpowiedź, czy mógłbym uzyskać na adres email informację który kod HTML oraz CSS szablonu za co odpowiada, aby móc samemu zmodyfikować dokument noty korygującej bądź faktury korygującej?

2023-12-01 12:36


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dokumentację dotyczącą szablonów można znaleźć na stronie:
https://github.com/fakturownia/Szablony

W przypadku dodatkowych pytań, proszę o przesłanie zapytania mailowo na info@fakturownia.pl

Pozdrawiam,
Kacper

2023-12-01 15:05


Dodaj komentarz