Jak wystawić fakturę zaliczkową na podstawie proformy i powiązać oba dokumenty

Utworzono: 2012-11-22
Ostatnia aktualizacja: 2023-02-20
Liczba odwiedzin posta: 12548

W systemie możesz na podstawie utworzonej proformy wystawić fakturę zaliczkową. Utworzony w ten sposób dokument, będzie powiązany bezpośrednio z proformą, a informację o tym powiązaniu znajdziesz z poziomu podglądu obydwu dokumentów, w sekcji Faktura wygenerowana z tej faktury.

UWAGA! Jeśli korzystasz z raportów Fakturowni oraz plików np. JPK_V7, przed wystawieniem faktury zaliczkowej utwórz Zamówienie. Najlepszą dostępną w systemie opcją, która pozwala na tworzenie faktur zaliczkowych, w przypadku płatności ratalnych, jest korzystanie z dokumentu zamówienie, który tak jak proforma, jest dokumentem nieksięgowym. Sprawdź, jak wystawić fakturę zaliczkową do zamówienia. Dodatkowo sprawdź również, jak wystawić fakturę końcową z zaliczkowej powiązanej z zamówieniemTylko faktury zaliczkowe i końcowe powiązane z zamówieniem, wystawiane zgodnie z instrukcjami powyżej, są prawidłowo raportowane w Fakturowni.

Jeśli nie korzystasz z raportów Fakturowni i chcesz wystawić fakturę zaliczkową z proformy, a następnie przesłać dokumenty bezpośrednio do księgowej, to postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. 

Jak wystawić fakturę zaliczkową z proformy?


Utwórz nową proformę klikając Przychody > Proforma > Dodaj albo skorzystaj z wystawionego wcześniej dokumentu.Jeśli potrzebujesz utworzyć nową proformę, uzupełnij wszystkie niezbędne rubryki i zatwierdź utworzenie dokumentu w systemie przyciskiem Zapisz. Szczegółowy opis dokumentu Proforma oraz jak aktywować go w systemie znajdziesz w tym wpisie

Z poziomu podglądu przygotowanej proformy, z szarej belki ponad dokumentem, wybierz Więcej opcji > Wystaw podobną.Z poziomu formularza musisz zmienić rodzaj dokumentu jaki ma zostać wystawiony z proformy. W rubryce Typ, z rozwijanej listy wybierz Faktura Zaliczkowa. Zatwierdź komunikat o zmianie typu dokumentu.  Zauważ, że zmianie ulegnie również oznaczenie numeru z formatu numeracji dla proform na format numeracji dla faktur zaliczkowych.Reszta informacji pozostanie zgodna względem tego, co zamieściłeś na proformie. Pozostaje już tylko zatwierdzić utworzenie faktury przyciskiem Zapisz.

Z poziomu podglądu faktury zaliczkowej, pod belką z dostępnymi opcjami, znajdziesz informację o powiązaniu pomiędzy dokumentami. Taka samą informację znajdziesz również na podglądzie proformy. 
Sprawdź także: Jak wystawić fakturę końcową z faktury proforma i powiązać ją z wieloma fakturami zaliczkowymi Powrót


Komentarze

Rafał Wajs
Rafał Wajs
Bardzo dobra pomoc.

2014-01-02 12:51


Avatar sugester medium
toms
czy w fakturze zaliczkowej wpisujemy w cenie produktu kwotę zaliczki czy kwotę docelową produktu i niżej wpisujemy wpłatę częściową ?

2020-03-17 16:08


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, nasz system działa tak, że na zaliczce wpisujemy produkt w takiej kwocie, w jakiej była wpłacana zaliczka.
Dopiero na fakturze końcowej wpisujemy pełną kwotę produkty i po odjęciu faktury zaliczkowej w rubryce "Do zapłaty" pozostanie kwota, która należy dopłacić na fakturze końcowej.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-03-17 16:53


Avatar sugester medium
DAMWACH
W moim przypadku kiedy mam na fakturze ok 20 produktów a zaliczka wynosi ok 40% jak mam wpisac ceny produktów na fakturze zaliczkowej

2020-05-29 11:05


Avatar sugester medium
DAMWACH
Dodam że muszę użyc mechanizmu podzielonej płatności i na fakturze powinna wyświetlać się zarówno kwota netto i VAT

2020-05-29 11:16


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
% pełnej kwoty na fakturze zaliczkowej system może wyliczyć tylko w przypadku utworzenia Zaliczki do dokumentu Zamówienia.
Przesyłam artykuł z bazy wiedzy:
https://pomoc.fakturownia.pl/431820-Tworzenie-faktury-zaliczkowej-do-zamowienia

Pozdrawiam,
Łukasz

2020-05-29 11:41


Avatar sugester medium
DAMWACH
Dziękuje dokładnie tego potrzebowałem. Jeszcze lepsza jest dla mnie opcja kwoty brutto.

2020-05-29 12:10


Avatar sugester medium
Maciej
Witam,

Przy wystawieniu faktury zaliczkowej na % wartości ( oczywiście tylko z utworzonego zamówienia) generuje się FZ. Jednak brak na niej informacji o całkowitej wartości zamówienia. Czy jest taka opcja aby to widniało?

2021-05-28 08:53


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
proszę edytować dokument i zmienić szablon wydruku na default, old, blu lub simple.
Jaki obecnie szablon wydruku ma Pan wybrany dla faktur?
Pozdrawiam,
Piotr

2021-05-28 09:06


Avatar sugester medium
mari
Dzień dobry. Na fv zaliczkowej wpisałam jedną pozycję towary/usługi, to samo zastosowałam na końcowej. Teraz klient prosi o poprawienie i wyszczególnienie konkretnych pozycji. Widzę, że końcową mogę jeszcze edytować, natomiast zaliczkową już nie bo pojawia się komunikat, że końcowa już wystawiona. Czy da się jeszcze tą zaliczkową jakoś zmienić?

2021-09-08 13:46


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
po wystawieniu faktury końcowej nie ma możliwości edycji faktury zaliczkowej. Na fakturze zaliczkowej zaś nie ma obowiązku przestawiania poszczególnych pozycji, jeżeli jest odwołanie do zamówienia towaru, na którym są one wyszczególnione.
Czy takie zamówienie było tworzone przed fakturą zaliczkową?
Pozdrawiam,
Piotr

2021-09-09 09:44


Dodaj komentarz