Jak wystawić fakturę zaliczkową na podstawie proformy i powiązać oba dokumenty

Utworzono: 2012-11-22
Ostatnia aktualizacja: 2023-08-11
Liczba odwiedzin posta: 14617

W systemie możesz na podstawie utworzonej proformy wystawić fakturę zaliczkową. Utworzony w ten sposób dokument, będzie powiązany bezpośrednio z proformą, a informację o tym powiązaniu znajdziesz z poziomu podglądu obydwu dokumentów, w sekcji Faktura wygenerowana z tej faktury.

UWAGA! Jeśli korzystasz z raportów Fakturowni oraz plików np. JPK_V7, przed wystawieniem faktury zaliczkowej utwórz Zamówienie. Najlepszą dostępną w systemie opcją, która pozwala na tworzenie faktur zaliczkowych, w przypadku płatności ratalnych, jest korzystanie z dokumentu zamówienie, który tak jak proforma, jest dokumentem nieksięgowym. Sprawdź, jak wystawić fakturę zaliczkową do zamówienia. Dodatkowo sprawdź również, jak wystawić fakturę końcową z zaliczkowej powiązanej z zamówieniemTylko faktury zaliczkowe i końcowe powiązane z zamówieniem, wystawiane zgodnie z instrukcjami powyżej, są prawidłowo raportowane w Fakturowni.

Jeśli nie korzystasz z raportów Fakturowni i chcesz wystawić fakturę zaliczkową z proformy, a następnie przesłać dokumenty bezpośrednio do księgowej, to postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. 
 

Jak wystawić fakturę zaliczkową z proformy?


Aby wystawić fakturę zaliczkową z proformy:

  1. utwórz nową proformę klikając Przychody > Proforma > Dodaj albo skorzystaj z wystawionego wcześniej dokumentu, który znajdziesz na liście proform; 


  2. jeśli potrzebujesz utworzyć nową proformę, uzupełnić wszystkie niezbędne rubryki i zatwierdź utworzenie dokumentu klikając Zapisz;
  3. z poziomu podglądu proformy z menu podręcznego wybierz Więcej opcji > Wystaw podobną


  4. w rubryce Typ zmień rodzaj dokumentu wybierając z listy Faktura Zaliczkowa


  5. zatwierdź utworzenie dokumentu klikając Zapisz.

Z poziomu podglądu faktury zaliczkowej znajdziesz informacje o powiązaniu pomiędzy dokumentami. Taką samą informacje znajdziesz również na podglądzie proformy. 


Dodaj kolejne zamówienia - wyszukiwanie powiązanych dokumentówW momencie tworzenia faktur zaliczkowych system podpowiada możliwe do powiązania zamówienia. Aktualnie system podpowiada tylko 10 pierwszych dokumentów danego rodzaju. Jeśli odpowiednie do połączenia zamówienie lub zaliczka nie pojawia się w sugerowanych 10 podpowiedziach, możesz znaleźć je za pomocą wyszukiwarki. Aby aktywować pole wyszukiwania kliknij frazę Dodaj kolejne zamówienia i w dedykowanej rubryce wpisz numer dokumentu. 
Sprawdź także: Jak wystawić fakturę końcową z faktury proforma i powiązać ją z wieloma fakturami zaliczkowymi 


Powrót


Komentarze

Rafał Wajs
Rafał Wajs
Bardzo dobra pomoc.

2014-01-02 12:51


Avatar sugester medium
toms
czy w fakturze zaliczkowej wpisujemy w cenie produktu kwotę zaliczki czy kwotę docelową produktu i niżej wpisujemy wpłatę częściową ?

2020-03-17 16:08


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, nasz system działa tak, że na zaliczce wpisujemy produkt w takiej kwocie, w jakiej była wpłacana zaliczka.
Dopiero na fakturze końcowej wpisujemy pełną kwotę produkty i po odjęciu faktury zaliczkowej w rubryce "Do zapłaty" pozostanie kwota, która należy dopłacić na fakturze końcowej.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-03-17 16:53


Avatar sugester medium
DAMWACH
W moim przypadku kiedy mam na fakturze ok 20 produktów a zaliczka wynosi ok 40% jak mam wpisac ceny produktów na fakturze zaliczkowej

2020-05-29 11:05


Avatar sugester medium
DAMWACH
Dodam że muszę użyc mechanizmu podzielonej płatności i na fakturze powinna wyświetlać się zarówno kwota netto i VAT

2020-05-29 11:16


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
% pełnej kwoty na fakturze zaliczkowej system może wyliczyć tylko w przypadku utworzenia Zaliczki do dokumentu Zamówienia.
Przesyłam artykuł z bazy wiedzy:
https://pomoc.fakturownia.pl/431820-Tworzenie-faktury-zaliczkowej-do-zamowienia

Pozdrawiam,
Łukasz

2020-05-29 11:41


Avatar sugester medium
DAMWACH
Dziękuje dokładnie tego potrzebowałem. Jeszcze lepsza jest dla mnie opcja kwoty brutto.

2020-05-29 12:10


Avatar sugester medium
Maciej
Witam,

Przy wystawieniu faktury zaliczkowej na % wartości ( oczywiście tylko z utworzonego zamówienia) generuje się FZ. Jednak brak na niej informacji o całkowitej wartości zamówienia. Czy jest taka opcja aby to widniało?

2021-05-28 08:53


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
proszę edytować dokument i zmienić szablon wydruku na default, old, blu lub simple.
Jaki obecnie szablon wydruku ma Pan wybrany dla faktur?
Pozdrawiam,
Piotr

2021-05-28 09:06


Avatar sugester medium
mari
Dzień dobry. Na fv zaliczkowej wpisałam jedną pozycję towary/usługi, to samo zastosowałam na końcowej. Teraz klient prosi o poprawienie i wyszczególnienie konkretnych pozycji. Widzę, że końcową mogę jeszcze edytować, natomiast zaliczkową już nie bo pojawia się komunikat, że końcowa już wystawiona. Czy da się jeszcze tą zaliczkową jakoś zmienić?

2021-09-08 13:46


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
po wystawieniu faktury końcowej nie ma możliwości edycji faktury zaliczkowej. Na fakturze zaliczkowej zaś nie ma obowiązku przestawiania poszczególnych pozycji, jeżeli jest odwołanie do zamówienia towaru, na którym są one wyszczególnione.
Czy takie zamówienie było tworzone przed fakturą zaliczkową?
Pozdrawiam,
Piotr

2021-09-09 09:44


Dodaj komentarz