Składka zdrowotna na ryczałcie
Ostatnia aktualizacja: 2024-08-28
Składki społeczne ZUS (emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa) oraz składka na fundusz pracy liczone są na takich samych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców.
Od 2022 r. zmieniły się natomiast zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców.
Ustalenie miesięcznej składki
Jeśli przekroczysz określoną w tabeli poniżej kwotę przychodów w danym miesiącu, za ten miesiąc musisz rozliczyć składkę od podstawy wymiaru obowiązującej dla kolejnego progu przychodów.
Jeżeli stosujesz opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i przez cały poprzedni rok kalendarzowy prowadziłeś działalność gospodarczą, to przy ustalaniu miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne możesz przyjąć kwotę przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Możliwość skorzystania z tzw. “uproszczonej składki zdrowotnej” masz wtedy, jeśli w poprzednim roku stosowałeś tę formę opodatkowania lub płaciłeś podatek według zasad ogólnych. Pamiętaj jednak, że tak ustaloną podstawę wymiaru musisz stosować przez cały rok.
WAŻNE! Gdy ustalasz wysokość przychodów, aby na ich podstawie wyliczyć podstawę wymiaru składki, nie uwzględniasz przychodów, które osiągnąłeś w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, ani poniesionych w tym czasie kosztów.
Ustalenie rocznej składki
W 2022 r. ustanowiony został nowy obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Obowiązek obejmuje podatników, którzy są przedsiębiorcami i rozliczają się w formie skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Pierwsze roczne rozliczenie składki zdrowotnej nastąpiło w deklaracji ZUS DRA za kwiecień 2023 roku z terminem złożenia do 20 maja 2023 roku. Kolejne będą składane w kolejnych deklaracjach za kwiecień wg danych za rok poprzedni.
Roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obliczasz jako iloczyn liczby miesięcy i kwoty:
- 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, jeżeli przychody z działalności gospodarczej nie przekroczyły w tym okresie kwoty 60 000 zł;
- 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, jeżeli przychody z działalności gospodarczej przekroczyły w tym okresie 60 000 zł, ale nie przekroczyły 300 000 zł;
- 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, jeżeli przychody z działalności gospodarczej przekroczyły 300 000 zł.
Od tak ustalonej podstawy naliczasz roczną składkę zdrowotną w wysokości 9%.
UWAGA! Jeśli w ciągu roku przekroczyłeś próg przychodu i przez część miesięcy wpłacałeś wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, na koniec roku będziesz musiał uregulować niedopłatę za miesiące opłacania niższej składki. Aby tego uniknąć, możesz skorzystać z uproszczonej metody ustalania podstawy składki zdrowotnej.
Miesięczne rozliczenie składki zdrowotnej jest bieżącym obowiązkiem przedsiębiorcy, opartym na miesięcznych dochodach. Roczne rozliczenie jest podsumowaniem całego roku i może prowadzić do korekt (dopłat lub zwrotów) w zależności od rzeczywistego dochodu uzyskanego w całym roku. Oba te procesy są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ miesięczne rozliczenia są zaliczkami na poczet rocznej składki zdrowotnej.
Więcej informacji na temat ustalania wysokości składki zdrowotnej znajdziesz na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Sprawdź również:
Składka zdrowotna dla skali i liniowego
Powrót
Dodaj komentarz