Eksport Intrastat

Utworzono: 2018-04-17
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-28
Liczba odwiedzin posta: 1508

Intrastat to funkcjonujący w Unii Europejskiej system statystyki obrotów towarowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem Intrastat jest uzyskiwanie informacji i ustalanie stanu transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonywanych w UE. Zgłoszeniu do Intrastat podlega fizyczny przepływ towarów wspólnotowych (objętych obowiązkiem sprawozdawczym na podstawie przepisów wspólnotowych oraz przepisów danego kraju), dokonywany pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. O obowiązku zgłoszenia może decydować fakt rejestracji do VAT oraz uzyskanie progów ogłoszonych na dany rok podatkowy przez Prezesa GUS. W Polsce urzędem właściwym do przekazywania wymaganych informacji w ramach systemu Intrastat jest Izba Celna w Szczecinie.

W Fakturowni można utworzyć eksport Intrastat, bazując na przykładzie własnego eksportu dokumentów.
  1. W celu wygenerowania własnego eksportu dokumentów przejdź do menu Ustawienia > Ustawienia konta > Szablony > Dodaj nowy szablon.
  2. Nadaj szablonowi eksportu własną nazwę.
  3. W polu Rodzaj wybierz Lista dokumentów (eksport). System załaduje przykładowy eksport, który jest przygotowany w formie eksportu Intrastat.
  4. Po wybraniu eksportu w polu Rodzaj, poniżej pojawi się kolejne pole: Transformacja danych. W tym polu wybierz opcję Intrastat.
  5. Zapisz wzór eksportu.
Dokumenty mogą zostać wyeksportowane w formie raportu Intrastat z poziomu listy dokumentów.

UWAGA:
- eksportu uwzględnia tylko faktury z klientami, którzy mają wpisany NIP oraz tylko produkty, które mają wpisany Kod Produktu w karcie produktu.
- aby w raporcie pojawiła się nazwa oprócz kodu,  musi być ona wpisana w polu "Kod EAN" (aby to pole pojawiło się w edycji produktu należy włączyć je w Ustawieniach Produktów https://pomoc.fakturownia.pl/65223918-Kody-kreskowe-EAN-dla-produktow-)
- warto wpisać pole Waga w karcie produktu, gdyż jest ono też uwzględniane w raporcie (aby to pole pojawiło się w edycji produktu należy włączyć je w Ustawieniach Produktów - analogicznie jak Kod EAN)
Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Dawid Cylke
Dlaczego eksport do intrastat jest tak upośledzony? Dlaczego mamy pole EAN zamieniać w pole do opisu, przecież to nie ma najmniejszego sensu. Powinny być osobne pola do kodu celnego, kraju pochodzenia, itp, a nie używać pól które nie są do tego przeznaczone.

2021-09-28 09:20

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nie bardzo rozumiem jaki cel mają tego typu określenia. Informacjach o zamianie pól jest informacją wystarczającą.
W tym momencie plik eksportu jest możliwy do wgrania do Intrastat.
Jest to jednak schemat podstawowy pliku. Na ten moment nie mamy w planach rozwijania tego eksportu.
W systemie dajemy możliwość użytkownikom przygotowania własnego schematu eksportu pod konkretne wytyczne: https://pomoc.fakturownia.pl/65816681-Wlasny-format-eksportu-danych.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-09-28 11:33

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz