Jednolity plik kontrolny (JPK_EWP). Ewidencja przychodów dla podatników objętych ryczałtem.

Utworzono: 2018-07-20
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-31
Liczba odwiedzin posta: 8716Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Charakteryzuje się standardowym formatem (XML), pozwalającym na łatwe przetwarzanie.

Z dniem 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie podmioty gospodarcze zostały objęte obowiązkiem przekazywania plików JPK na żądanie organów podatkowych.
Są to następujące formaty plików:
 • JPK_FA
 • JPK_PKPiR,
 • JPK_EWP,
 • JPK_MAG,
 • JPK_KR,
 • JPK_WB
Większość tych plików można generować w naszym systemie. Jednym z nich jest plik JPK_EWP ewidencja przychodów. Taka struktura pliku dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Chcąc użyć raportu JPK_EWP, należy uprzednio w zakładce Ustawienia > Dane firmy, edytując swoją firmę, zaznaczyć okno Płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego
Pojawi nam się wtedy rubryka Domyślna stawka zryczałtowanego podatku dochodowego, gdzie będziemy mogli wybrać stawkę podatku zryczałtowanego.
Uwaga: Tekst aktualny na dzień 01.01.2022 r na podstawie obecnego stanu prawnego. Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu.


Następnie wchodzimy w zakładkę Raporty > Lista raportów > Jednolity plik kontrolny i wybieramy raport Ewidencja przychodów (JPK EWP).

listar raportów EWP (1)

W momencie, gdy nie zaznaczymy w danych Sprzedawcy, że podlega podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu z wybraniem odpowiedniej stawki, podczas tworzenia raportu JPK_EWP wyświetli się komunikat. 

notatka o braku ryczałtu

W przypadku wykonania wszystkich czynności poprawnie, po kliknięciu w Ewidencja przychodów (JPK EWP) przechodzimy do edycji formularza raportu. 

Formularz EWP

Poza standardowym dostosowaniem parametrów raportu, czyli wyborem działu firmy w raporcie, czy również okresu, który ma zostać objęty przez raport, Użytkownik może skorzystać z opcji wyboru Waluty,  Urzędu Skarbowego, dla którego raport ma być wykonany oraz wpisać Cel złożenia pliku. Pole to służy do określenia czy, na przykład, plik generujemy pierwszy raz oraz czy będziemy wykonywać korektę istniejącego pliku. 

Dodatkowymi danymi, które są wymagane w raporcie JPK_EWP, są informacje  o pełnym Adresie podmiotu gospodarczego.

Zawierają się tam dane: Województwa, Powiatu, Gminy, Miejscowości, Kodu pocztowego, Poczty, numeru domu, numeru lokalu i ulicy.

Dodatkowa rubryka zawarta tylko w raporcie JPK_EWP to Rodzaj uwzględnianych dokumentów fiskalnych. Uwzględniamy w niej, czy sprzedaż fiskalną ewidencjonujemy za pomocą paragonów w systemie, czy za pomocą miesięcznego raportu fiskalnego. 

Po dostosowaniu parametrów klikamy przycisk Generuj raport

Analogicznie do innych raportów w systemie, po wczytaniu danych przez program, klikamy Gotowe

Wykonany raport będzie można sprawdzić w systemie, a następnie go pobrać, klikając na skrót XML. 

Dodatkowo, pod nagłówkiem Ewidencja faktur VAT (JPK), umieszczona została podlinkowana fraza Więcej informacji.


JPK FA wyja%C5%9Bnienia 2


Po kliknięciu na frazę, program pokazuje nam listę kolumn raportów wraz z opisem tych kolumn. 

Demo Fakturownia  Faktlkomonikatdasda

Dane , które znajdują się w strukturze pliku  JPK_EWP to:
 • dane firmy,
 • data utworzenia pliku,
 • okres, jakim są objęte dane w pliku,
 • liczba porządkowa,
 • data wpisu dokumentu sprzedaży do ewidencji,
 • data uzyskania przychodu,
 • numer dowodu księgowego.

Obecnie generowany plik XML przechodzi walidację w najnowszej oficjalnej aplikacji Ministerstwa Finansów do wysyłania plików JPK, o ile faktury mają prawidłowo uzupełnione dane takie jak NIP, adres.


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Krzysztof
Wersja testowa, plan standard. Wg cennika generowanie pliku JPK EWP jest w cenie planu. Przy próbie generowania jest informacja ze wersja 2 jest nieaktualna, a wersja 3 znajduje się pod wskazanym linkiem, do którego trzeba mieć plan Pro. To jak to jest? JPK EWP jest czy nie jest w cenie pakietu standard ?

2022-05-23 20:15


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
Panie Krzysztofie przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź, ale sprawa dopiero zaczęła się klarować.
Zgadza się, plik JPK_EWP w wersji 3 został chwilowo umieszczony razem z funkcją zaliczek na podatek dochodowych PIT w funkcji Księgowość online dostępnej w pakiecie Pro.
Do momentu, gdy nie zostanie ona przywrócona w pakietach niższych niż Pro proponuję odblokowanie Pana konta w tym pakiecie. Oczywiście podniesienie planu odbędzie się całkowicie bezpłatnie.
W celu aktywacji pakietu Pro proszę o wysłanie korespondencji na info@fakturownia.pl.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-05-31 13:00


Dodaj komentarz