Jednolity Plik Kontrolny Faktury (JPK_FA)

Utworzono: 2018-01-12
Ostatnia aktualizacja: 2024-02-23
Liczba odwiedzin posta: 14904

Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Charakteryzuje się standardowym formatem (XML), pozwalającym na łatwe przetwarzanie.
Z dniem 1 lipca 2019 roku mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie podmioty gospodarcze zostaną objęte obowiązkiem przekazywania pliku JPK_FA (faktury VAT) na żądanie organów podatkowych.
W związku z tym, dostosowaliśmy działanie Fakturowni do powyższych wymogów prawnych. Możliwość wygenerowania pliku JPK FA w systemie znajduje się w zakładce
Raporty > Lista raportów > Jednolity Plik Kontrolny > Jednolity plik kontrolny ewidencja faktur VAT. 

JPK FA 1

Poza standardowym dostosowaniem parametrów raportu, czyli wyborem działu firmy w raporcie, czy również okresu, który ma zostać objęty przez raport, Użytkownik może skorzystać z opcji wyboru WalutyUrzędu skarbowego, dla którego raport ma być wykonany oraz wpisać Cel złożenia pliku. Pole to służy do określenia czy, na przykład, plik generujemy pierwszy raz oraz czy będziemy wykonywać korektę istniejącego pliku. 
Dodatkowymi danymi, które są wymagane w raporcie JPK_FA, są informacje o pełnym Adresie podmiotu gospodarczego.
Zawierają się tam dane: Województwa, Powiatu, Gminy, Miejscowości, Kodu pocztowego, Poczty, numeru domu, numeru lokalu i ulicy.JPK FA menu


Po dostosowaniu parametrów klikamy przycisk Generuj raport
Analogicznie do innych raportów w systemie, po wczytaniu danych przez program, klikamy Gotowe

Wykonany raport będzie można sprawdzić w systemie, a następnie go pobrać, klikając na skrót XML. 

Dodatkowo, pod nagłówkiem Ewidencja faktur VAT (JPK), umieszczona została podlinkowana fraza Więcej informacji.

JPK FA wyjaśnienia 2Po kliknięciu na frazę, program pokazuje nam listę kolumn raportów wraz z opisem tych kolumn. 

JPK FA wyjaśnienia


 
Obecnie generowany plik XML przechodzi walidację w najnowszej oficjalnej aplikacji Ministerstwa Finansów do wysyłania plików JPK (https://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny/-/asset_publisher/2NoO/content/nowa-aplikacja-kliencka-do-wysylania-plikow-jpk), o ile faktury mają prawidłowo uzupełnione dane takie jak NIP, adres.
 


Powrót


Komentarze

cardo
cardo
Dlaczego nie można wysyłać pliku JPK vat z poziomu strony do urzędu skarbowego? Sami ostrzegacie że powinien być wysyłany w 3 wersji formularza. Opcji wyboru urzędu skarbowego na stronie niet. Żadnych informacji na stronie nie ma. Pozostało trzy dni na wysłanie go a u was cisza. Może jakaś informacja czy będzie taka opcja, czy trzeba szukać innego programu. Bądźmy poważni ! Na stronie reklama jak byk "jesteśmy gotowi na JPK" :)

2018-02-22 23:39


mariaseta
mariaseta
Dzień dobry,
plik JPK_FA, o którym traktuje powyższy artykuł nie jest plikiem obowiązkowym - jego przedstawienie będzie obowiązkiem po 1 lipca 2018 na wezwanie organów podatkowych. W artykule o pliku JPK_VAT informujemy o jego sposobie wysyłki poprzez aplikację ministerialną (wysyłkę należy poświadczyć na przykład poprzez ePUAP) oraz o braku obowiązku wskazywania docelowego Urzędu Skarbowego (taka opcja obowiązywała w wersji JPK_VAT 2.0). Zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym JPK_VAT: http://pomoc.fakturownia.pl/5311362-Jednolity-Plik-Kontrolny-VAT
W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.
Pozdrawiam

2018-02-23 08:34


Avatar sugester medium
Lila
czy porzez fakturownia.pl moge wyslac jpk do urzedu??

2018-02-26 10:07


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Obecnie plik JPK_VAT można wysłać nie z Fakturowni, a za pomocą programu Ministerstwa Finansów "Klient JPK" wersja 2.0/3.0.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-02-26 10:21


Avatar sugester medium
Rafał
plik jpk importowany do Optimy ( moje biuro rachunkowe) w kolumnie "miejscowość" umieszcza nazwę Polska, czyli nadpisuje z kolejnej komórki. Dotyczy to wszystkich kartotek klientów ściągniętych z GUSu lub uzupełnionych ręcznie o komórkę kraj. Kartoteka klienta z pustą komórką "kraj" importuje się bez błędów. Czy jest jakiś sposób na wyłączenie opcji wpisywania kraju ( ściągania z GUSu), bądź poradzenie sobie z plikiem jpk?

2018-06-13 13:53


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, jedyny sposób na poradzenie sobie ze ściąganiem kraju z danych z GUS , jest usunięcie kraju podczas tworzenia faktury. Tuż po ściągnięciu danych z GUS. Po zapisaniu faktury nie wiemy jednak co będzie działo się z plikiem JPK, w którym nie będzie kraju na fakturze.
Czy jego konstrukcja w dalszym ciągu będzie poprawna biorąc pod uwagę, że struktura pliku jest podporządkowana pod program Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0.
Być może jednak taki plik zaczyta się do Optimy, ale uczulam, że nie takie jest zastosowanie tego pliku. Główne przeznaczenie pliku to import do programu Ministerstwa.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-06-13 17:00


Avatar sugester medium
Mateusz
Witam..Wygenerowałem raport za Maj..wiekszosc faktur jest w EUR z przeliczeniem po NBP ale te faktury ktore sa w PLN nie zostaly uwzglednione w raporcie..zrobilem ten jpk vat 3 bo inne sie dla ksiegowej nie zaczytuja.. dodam tak probowalem wybierac eur pln i nie nie dziala dalej tych 4 faktur nie zaczytuje..

2018-06-13 22:37


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry, 
proszę o dostęp do konta dla pomocy technicznej i wskazanie numerów faktur, dla których jest problem: https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Jak-udzielic-dostepu-Pomocy-Technicznej-


Pozdrawiam, 
Piotr Wajszczuk. 

2018-06-14 14:15


Avatar sugester medium
Bogdan
Witam,

Czy w wersji darmowej można wygenerować JPK_FA? Nie mam u siebie zakładki "Raporty".


Pozdrawiam
Bogdan

2018-06-29 20:57


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
w wersji darmowej programu zakładka z raportami, a także plikami JPK jest niedostępna.
Raporty są natomiast w każdej wersji płatnej.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-07-02 08:01


Avatar sugester medium
WIESŁAW
Witam
jak wysłać raport JPK FA do mojej księgowej

2018-07-18 12:27


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
przeznaczeniem plików JPK w naszym systemie jest wysłanie ich do Urzędu Skarbowego poprzez program Ministerstwa finansów Klient PJK 2.0.
Jeżeli chce Pan ten plik wysłać do swojej księgowości, to proponuje wysłać go w korespondencji e-mail.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-07-18 12:42


Avatar sugester medium
PN
Witam.
chcę przetestować jpk fa wysyłając go do biura rachunkowego z wersji darmowej. Co muszę zrobić? Wprowadziłem faktury.

2018-08-08 09:02


annac
annac
Witam,
Nasz system daje możliwość wygenerowania plików JPK.
Plik JPK_VAT oraz JPK_FA jest możliwy do wygenerowanie za pomocą każdej płatnej wersji naszego planu abonamentowego . Jest on widoczny w zakładce Raporty > Lista Raportów. Posiadając darmowy Plan Micro nie jest zatem możliwe wygenerowanie powyższego raportu.
Więcej informacji na temat pliku JPK_VAT znajdzie Pan tutaj: https://pomoc.fakturownia.pl/5311362-Jednolity-Plik-Kontrolny-VAT zaś o pliku JPK_FA znajdzie Pan tutaj: https://pomoc.fakturownia.pl/15575880-Jednolity-Plik-Kontrolny-Faktury-JPK-FA-. W przypadku Pliku JPK_VAT istnieje możliwość wysyłki wygenerowanego pliku bezpośrednio za pomocą naszego programu, w przypadku pliku JPK_FA wysyłka odbywa się za pomocą zewnętrznego programu Klient JPK 2.0.
Pozdrawiam, Ania.

2018-08-08 12:51


Avatar sugester medium
Paweł
Konto w wersji darmowej nie ma możliwości wygenerowania pliku JPK_FA, czy kupując płatne konto będę mógł wygenerować JPK_FA za okres, kiedy posiadałem jeszcze konto darmowe?

2019-07-01 10:27


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, tak kupując konto płatne będzie można generować plik JPK_FA przystosowany do ostatnich zmian ministerstwa, które weszły z dniem dzisiejszym (01.07.2019) Oczywiście będzie można używać do tego raportu dowolnego okresu wystawiania faktur zarówno sprzed daty wykupu abonamentu.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-07-01 11:16


Avatar sugester medium
katarzyna Bożek
witam
Moje biuro rachunkowe posiada program Rachmistrz GT oprócz wygenerowanych plików JPK vat z programu fakturownia, księgowa musi wpisać ręcznie sprzedaż fiskalną oraz koszty (ja nie mam na to czasu) czy jeżeli wyślę jej mailem JPK to czy będzie się wczytywał w ww program?

2020-01-29 23:42


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

Dziękujemy za przesłanie wiadomości.

Pliki JPK generowane w programie fakturownia.pl przygotowane są zgodnie z wymaganiami programów ministerialnych, nie są dostosowane do eksportu do konkretnych programów księgowych.

W celu potwierdzenia czy do wymienionego programu księgowego uda się importować wygenerowany plik JPK. Proszę o wygenerowanie i przesłanie utworzonego pliku do swojego księgowego.

W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.

2020-01-30 11:21


Avatar sugester medium
Jerzy
Witam. Czy jeżeli będę dostawał faktury od Nabywcy będę mógł je wgrać- wczytać do programu jako pliki JPK VAT? czy będę musiał od nowa tworzyć faktury?
Pozdrawiam Jerzy

2020-03-09 21:56


marcink
marcink
Dzień dobry,
Dziękujemy za przesłanie wiadomości.
Faktury do systemu można importować z plików .xls, .xlsx, .txt, .csv, .tsv.
Plik JPK jest w formacie .xml, dlatego system nie będzie go importował. Proszę zapytać Nabywcę czy nie może przesłać w wymienionych formatach faktur, aby mógł je Pan importować.
Pozdrawiam,
Marcin

2020-03-12 13:13


Avatar sugester medium
Anna
Dzień dobry,

proszę o informację (instrukcję), jak mogę wysłać do Biura Księgowego raport JPK FA.

Pozdrawiam
Anna Winiarek

2020-11-09 15:37


marcink
marcink
Dzień dobry,
Po wygenerowaniu raportu proszę skorzystać z Przycisku "Eksportuj do XML".
Za miesiąc październik proszę skorzystać z nowej struktury JPK, która będzie dostępna przed końcem tygodnia.
Pozdrawiam,
Marcin

2020-11-09 16:34


Avatar sugester medium
Joanna
Dzień dobry,
Używam w firmie programu do fakturowania, który nie posiada funkcjonalności JPK. Jeżeli zakupię program Start, czy będę mogła ręcznie wprowadzić do niego faktury wystawione w uprzednich miesiącach, aby na wezwanie US wygenerować raport JPK_FA?
Pozdrawiam,
Joanna

2020-12-06 23:47


marcink
marcink
Dzień dobry,
Tak, zgadza się.

Pozdrawiam,
Marcin

2020-12-07 17:05


Avatar sugester medium
Rafał
Witam,
czy fakturownia ma możliwość bezpośredniego wysłania pliku JPF do Mf? czy trzeba to robić przez zewnętrzny program?

2024-02-15 22:23


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
jedynym raportem JPK, który można bezpośrednio wysłać do Ministerstwa Finansów jest JPKv7. Pozostałe raporty JPK można zapisać i przekazać przy użyciu bramki MF.

Dziękuję za kontakt.

Pozdrawiam,
Łukasz

2024-02-16 13:00


Dodaj komentarz