Jednolity Plik Kontrolny Faktury (JPK_FA)

Utworzono: 2018-01-12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-14
Liczba odwiedzin posta: 2870

Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Charakteryzuje się standardowym formatem (XML), pozwalającym na łatwe przetwarzanie.

Z dniem 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie podmioty gospodarcze zostaną objęte obowiązkiem przekazywania pliku JPK_FA (faktury VAT) na żądanie organów podatkowych.

W związku z tym, dostosowaliśmy działanie Fakturowni do powyższych wymogów prawnych. Możliwość wygenerowania pliku JPK FA w systemie znajduje się w zakładce

Raporty > Lista raportów > Jednolity Plik Kontrolny > Jednolity plik kontrolny ewidencja faktur VAT. Poza standardowym dostosowaniem parametrów raportu, czyli wyborem działu firmy w raporcie, czy również okresu, który ma zostać objęty przez raport, Użytkownik może skorzystać z opcji wyboru WalutyUrzędu skarbowego, dla którego raport ma być wykonany oraz wpisać Cel złożenia pliku. Pole to służy do określenia czy, na przykład, plik generujemy pierwszy raz oraz czy będziemy wykonywać korektę istniejącego pliku. 

Dodatkowymi danymi, które są wymagane w raporcie JPK_FA, są informacje o pełnym Adresie podmiotu gospodarczego.

Zawierają się tam dane: Województwa, Powiatu, Gminy, Miejscowości, Kodu pocztowego, Poczty, numeru domu, numeru lokalu i ulicy.Po dostosowaniu parametrów klikamy przycisk Generuj raport

Analogicznie do innych raportów w systemie, po wczytaniu danych przez program, klikamy GotoweWykonany raport będzie można sprawdzić w systemie, a następnie go pobrać, klikając na skrót XML. Dodatkowo, pod nagłówkiem Ewidencja faktur VAT (JPK), umieszczona została podlinkowana fraza Więcej informacji.Po kliknięciu na frazę, program pokazuje nam listę kolumn raportów wraz z opisem tych kolumn. 

Plik w formacie XML, wersja pliku: JPK VAT v.2.0 i v 3.0 . 

Obecnie generowany plik XML przechodzi walidację w najnowszej oficjalnej aplikacji Ministerstwa Finansów do wysyłania plików JPK (http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny/-/asset_publisher/2NoO/content/nowa-aplikacja-kliencka-do-wysylania-plikow-jpk), o ile faktury mają prawidłowo uzupełnione dane takie jak NIP, adres.

 


Powrót


Komentarze

cardo
cardo
Dlaczego nie można wysyłać pliku JPK vat z poziomu strony do urzędu skarbowego? Sami ostrzegacie że powinien być wysyłany w 3 wersji formularza. Opcji wyboru urzędu skarbowego na stronie niet. Żadnych informacji na stronie nie ma. Pozostało trzy dni na wysłanie go a u was cisza. Może jakaś informacja czy będzie taka opcja, czy trzeba szukać innego programu. Bądźmy poważni ! Na stronie reklama jak byk "jesteśmy gotowi na JPK" :)

2018-02-22 23:39

Zgłoś naruszenie zasad

mariaseta
mariaseta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
plik JPK_FA, o którym traktuje powyższy artykuł nie jest plikiem obowiązkowym - jego przedstawienie będzie obowiązkiem po 1 lipca 2018 na wezwanie organów podatkowych. W artykule o pliku JPK_VAT informujemy o jego sposobie wysyłki poprzez aplikację ministerialną (wysyłkę należy poświadczyć na przykład poprzez ePUAP) oraz o braku obowiązku wskazywania docelowego Urzędu Skarbowego (taka opcja obowiązywała w wersji JPK_VAT 2.0). Zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym JPK_VAT: http://pomoc.fakturownia.pl/5311362-Jednolity-Plik-Kontrolny-VAT
W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.
Pozdrawiam

2018-02-23 08:34

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Lila
czy porzez fakturownia.pl moge wyslac jpk do urzedu??

2018-02-26 10:07

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Obecnie plik JPK_VAT można wysłać nie z Fakturowni, a za pomocą programu Ministerstwa Finansów "Klient JPK" wersja 2.0/3.0.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-02-26 10:21

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Rafał
plik jpk importowany do Optimy ( moje biuro rachunkowe) w kolumnie "miejscowość" umieszcza nazwę Polska, czyli nadpisuje z kolejnej komórki. Dotyczy to wszystkich kartotek klientów ściągniętych z GUSu lub uzupełnionych ręcznie o komórkę kraj. Kartoteka klienta z pustą komórką "kraj" importuje się bez błędów. Czy jest jakiś sposób na wyłączenie opcji wpisywania kraju ( ściągania z GUSu), bądź poradzenie sobie z plikiem jpk?

2018-06-13 13:53

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, jedyny sposób na poradzenie sobie ze ściąganiem kraju z danych z GUS , jest usunięcie kraju podczas tworzenia faktury. Tuż po ściągnięciu danych z GUS. Po zapisaniu faktury nie wiemy jednak co będzie działo się z plikiem JPK, w którym nie będzie kraju na fakturze.
Czy jego konstrukcja w dalszym ciągu będzie poprawna biorąc pod uwagę, że struktura pliku jest podporządkowana pod program Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0.
Być może jednak taki plik zaczyta się do Optimy, ale uczulam, że nie takie jest zastosowanie tego pliku. Główne przeznaczenie pliku to import do programu Ministerstwa.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-06-13 17:00

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Mateusz
Witam..Wygenerowałem raport za Maj..wiekszosc faktur jest w EUR z przeliczeniem po NBP ale te faktury ktore sa w PLN nie zostaly uwzglednione w raporcie..zrobilem ten jpk vat 3 bo inne sie dla ksiegowej nie zaczytuja.. dodam tak probowalem wybierac eur pln i nie nie dziala dalej tych 4 faktur nie zaczytuje..

2018-06-13 22:37

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry, 
proszę o dostęp do konta dla pomocy technicznej i wskazanie numerów faktur, dla których jest problem: https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Jak-udzielic-dostepu-Pomocy-Technicznej-


Pozdrawiam, 
Piotr Wajszczuk. 

2018-06-14 14:15

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz