Ustalenie zaliczki na podatek dochodowy - ryczałt

Utworzono: 2025-05-15
Ostatnia aktualizacja: 2025-05-15
Liczba odwiedzin posta: 14

Dostępne w module Księgowość rozliczenia PIT pozwalają na wyliczenie kwoty zaliczki na podatek dochodowy na podstawie dokumentów wprowadzonych do systemu. Moduł księgowość online dostępny jest w planach Pro i Pro Plus. W tym artykule wskazujemy, jak skonfigurować konto oraz wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy dla ryczałtu.

Ustalenie zaliczki na podatek dochodowy - ustawienia


Zanim zaczniesz korzystać z funkcji zaliczki na podatek dochodowy, sprawdź ustawienia swojego konta w tym zakresie. Przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto. W sekcji Księgowość online kliknij przycisk Konfiguruj przy opcji Rozliczenia ZUS.

Sekcja Księgowość online w ustawieniach z aktywną opcją Rozliczenia ZUS i przyciskiem konfiguruj do ustawień podatkowych.

Przejdź do edycji firmy i w sekcji dotyczącej podatku dochodowego PIT ustaw okres rozliczeń (miesięczny lub kwartalny) oraz rodzaj opodatkowania. 



W pierwszym kroku (oznaczone 1 na grafice powyżej) należy wybrać właściwy dla siebie rodzaj opodatkowania: 
 
  • progresywny (na zasadach ogólnych) - opodatkowanie dochodów wg tzw. skali podatkowej, wymaga prowadzenia KPiR,
  • liniowy - wymaga prowadzenia KPiR, ale cały dochód opodatkowany jest jedną stawką podatku, 
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podatek naliczany jest od osiągniętych przychodów, wymagane jest więc prowadzenie ich ewidencji, stawka podatku zależna jest od rodzaju wykonywanej działalności.
 

Jak wygenerować w systemie zaliczkę na PIT?


Aby wygenerować zaliczkę na PIT kliknij opcję Księgowość online w menu głównym (czarny pasek na górze strony) i wybierz opcję PIT, aby przejść na listę wygenerowanych zaliczek na podatek dochodowy w danym roku.

Widok menu w systemie Fakturownia z rozwiniętą zakładką Księgowość i PIT.

 Skorzystaj z przycisku Nowe rozliczenie, aby wyliczyć zaliczkę PIT na kolejny okres. 

Lista rozliczonych zaliczek na podatek dochodowy w systemie Fakturownia wraz z możliwością wygenerowania nowego rozliczenia.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygenerować zaliczkę PIT dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Jeśli chcesz wyliczyć zaliczkę na podatek dla skali lub podatku liniowego, sprawdź artykuł ustalenie zaliczki na podatek dochodowy - skala i liniowy.

Zaliczka na podatek - ryczałt


Dla prawidłowego wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy przy opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ważne jest, aby dla każdego dokumentu sprzedaży została określona właściwa stawka ryczałtu. Skorzystaj z konfiguracji działu, aby dokumenty uzupełniały się automatycznie domyślną stawką podatku. W tym celu przejdź do zakładki Ustawienia > Dane firmy, a następnie edytuj wybrany dział na koncie. 

Zaznacz checkbox przy opcji Płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, a w polu Domyślna stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wybierz właściwą dla Ciebie stawkę podatku. 

Ustawienia firmy z zaznaczoną opcją ryczałtu i rozwijaną listą stawek zryczałtowanego podatku dochodowego – wybrano 10%.

Stawkę ryczałtu możesz również ustawić bezpośrednio na dokumencie sprzedażowym, na poziomie każdego wiersza faktury.

Widok edycji faktury z aktywną listą rozwijaną „Stawka podatku zryczałtowanego” – wybrana stawka to 10%.

Jeśli wybrałeś opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wygenerowałeś wszystkie dokumenty sprzedażowe za dany okres, z menu Księgowość online wybierz funkcję PIT, aby przejść do listy zaliczek na podatek dochodowy w danym roku. Skorzystaj z przycisku Nowe rozliczenie, aby wyliczyć zaliczkę PIT na kolejny okres.

Zaliczka wyliczy się automatycznie po uruchomieniu funkcji Generuj dane

Ekran generowania zaliczki na podatek dochodowy ryczałtowy za kwiecień 2025 z widocznym przyciskiem generuj dane.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 17%.

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi osiągnięty w danym okresie (miesięczne lub kwartalnie) przychód, pomniejszony o przysługujące odliczenia. Odliczenia z tytułu opłaconych składek ZUS system nalicza automatycznie. Są one widoczne w polu Wartości do odliczenia. Wysokość odliczenia jest zgodna z obowiązującymi przepisami - obejmuje opłacone przez Ciebie składki społeczne ZUS oraz połowę opłaconych składek zdrowotnych.

Zaliczka na podatek dochodowy ryczałtowy - kwiecień 2025 - z widoczną podstawą opodatkowania po odliczeniu składek ZUS.

Kwotę zaliczki na podatek dochodowy za dany okres, jaką należy wpłacić do urzędu skarbowego, odczytasz z wiersza Podatek do zapłacenia, który wskazuje poniższa grafika. 

Zaliczka na podatek ryczałtowy – kwiecień 2025, z widocznym podatkiem do zapłacenia: 2975 zł po odliczeniu składek ZUS.

Składki ZUS


System automatycznie nalicza podstawę składek ZUS, zarówno społecznych jak i zdrowotnej, uwzględniając przy wyliczeniu składki zdrowotnej różnice wynikające z przepisów określających sposób ustalenia zaliczki na PIT. 

Szczegółowe informacje o sposobie kalkulacji składek ZUS oraz sposobach postępowania w przypadku przekroczenia miesięcznych/rocznych limitów składek, do przeczytania w bazie wiedzy:
Rozliczenia ZUS - konfiguracja 
Rozliczenia ZUS - naliczanie /dodawanie / tworzenie nowej składki ZUS
Przekroczenie limitu podstawy składek społecznych ZUS


Powrót


Dodaj komentarz