Korekta stanów ilościowych produktów w magazynie za pomocą dokumentów WZk i PZk

Utworzono: 2016-05-13
Ostatnia aktualizacja: 2024-08-07
Liczba odwiedzin posta: 11808

Korzystając w Fakturowni z obsługi magazynowej, masz możliwość zarządzania stanami produktów za pomocą dokumentów magazynowych. Dokumenty WZk i PZk odgrywają kluczową rolę w korygowaniu stanów ilościowych produktów w magazynie. WZk, czyli dokument korygujący wydanie zewnętrzne, oraz PZk, korygujący przyjęcie zewnętrzne, pozwalają na dokładne zarządzanie zasobami magazynowymi, eliminując błędy w ewidencji towarów. W tym artykule wskażemy jak za pomocą dedykowanych dokumentów magazynowych skorygować przyjęcie lub wydanie produktu. 
Instrukcja

Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.


Korekta stanów ilościowych produktów w magazynie za pomocą dokumentów WZk i PZk


Korekta stanów ilościowych produktu w magazynie możliwa jest za pomocą dedykowanych do tego dokumentów magazynowych. 

Niewłaściwe przyjęcie towaru na magazyn koryguje dokument PZk, a niewłaściwe wydanie produktu z magazynu koryguje dokument WZk.
 

Dokument korygujący przyjęcia zewnętrznego PZk


Dokument korygujący przyjęcia zewnętrznego PZk ma za zadanie skorygować niewłaściwe przyjęcie towaru, czyli odjąć od aktualnego stanu magazynowego produktu ilość wskazaną na tym dokumencie. Z poziomu faktury korygującej wystawionej do faktury kosztowej utworzysz dokument magazynowy PZk, który skoryguje przyjęcie towaru. 

Dokument korekty przyjęcia zewnętrznego (PZk) nr PZk1 dla magazynu Warszawa, pokazujący zwrot 3 szt. laptopów ASUS VivoBook.

Aby wystawić dokument magazynowy z poziomu faktury korygującej, przejdź do podglądu wystawionej do wydatku korekty. Następnie z menu podręcznego ponad dokumentem wybierz Dokumenty magazynowe > Dodaj dokument magazynowy

Ekran faktury korygującej numer 246/08/2024, z opcją dodania dokumentu magazynowego, pokazujący korektę stanu dla 3 szt. laptopów ASUS VivoBook.

System wyświetli formularz tworzenie dokumentu magazynowego, gdzie w polu Rodzaj automatycznie pojawi się typ Przyjęcie zewnętrzne korekta (PZk). Dodatkowo formularz uzupełni się automatycznie danymi z faktury, a w sekcji z pozycjami pojawią się ilości minusowe zgodnie z fakturą korygującą. Po zapisaniu formularza ze stany magazynowego zostanie zdjęta wskazana na dokumencie PZk ilość produktu. 

Formularz przyjęcia zewnętrznego korekty (PZk) dla magazynu Warszawa, wprowadzającego korektę dla 3 szt. laptopów ASUS VivoBook z fakturą.


Dokument korygujący wydania zewnętrznego WZk


Dokument korygujący wydania zewnętrznego WZk ma za zadanie skorygować niewłaściwe wydanie towaru, czyli dodać do aktualnego stanu magazynowego produktu ilość wskazaną na tym dokumencie. Z poziomu faktury korygującej wystawionej do faktury sprzedażowej utworzysz dokument WZk, który skoryguje wydanie towaru.

Wydanie zewnętrzne korekta (WZk) nr WZk2, dotyczące 1 szt. laptopa ASUS VivoBook, magazyn Warszawa, data wystawienia 2024-08-07.

Aby wystawić dokument magazynowy z poziomu faktury korygującej, przejdź do podglądu wystawionej do faktury sprzedażowej korekty. Następnie z menu podręcznego ponad dokumentem wybierz Dokumenty magazynowe > Dodaj dokument magazynowy.

Faktura korygująca numer K3, dokument korygowany: faktura 2/08/2024, smartfon SAMSUNG Galaxy A35 Granatowy, data wystawienia 2024-08-07.

System wyświetli formularz tworzenia dokumentu magazynowego, gdzie w polu Rodzaj automatycznie pojawi się typ Wydanie zewnętrzne korekta (WZk). Dodatkowo formularz uzupełni się automatycznie danymi z faktury, a w sekcji z pozycjami pojawią się ilości minusowe zgodnie z fakturą korygującą. Po zapisaniu formularza na stan magazynowy wróci wskazana na dokumencie WZk ilość produktu. 

Formularz korekty stanów magazynowych dla dokumentu WZk4, wydanie zewnętrzne korekta, smartfon SAMSUNG Galaxy A35 Granatowy, ilość -1 szt, data sprzedaży 2024-08-07.


Automatyczne tworzenie dokumentów WZk i PZk do korekt


W przypadku, gdy w zakładce Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Magazyny aktywne są opcje automatycznego wystawiania dokumentów magazynowych do faktur, system automatycznie wystawi do korekt właściwy dokument korygujący stan magazynowy produktu. 


Dodatnia lub ujemna ilość produktu na korygującym dokumencie magazynowym


Zarówno dokument korygujący WZk, jak i PZk możesz wystawić ręcznie jako osobny dokument, korzystając z zakładki Magazyn > Dokumenty magazynowe > Nowy dokument. W zależności od tego, jaką ilość produktu podasz w formularzu tworzenia dokumentu (dodatnią czy ujemną) system zachowa się w różny sposób. 

Jeśli utworzysz dokument PZk z dodatnią ilością produktu, system zachowa się jak PZ i doda wskazaną na dokumencie ilość produktu na stan magazynu. 
Jeśli utworzysz dokument PZk z ujemną ilością produktu, system zachowa się jak WZ i zdejmie wskazaną na dokumencie ilość produktu ze stanu magazynu.

Jeśli utworzysz WZk z dodatnią ilością produktu, system zachowa się jak WZ i zdejmie wskazaną na dokumencie ilość produktu ze stanu magazynu. 
Jeśli utworzysz WZk z ujemną ilością produktu, system zachowa się jak PZ i doda wskazaną na dokumencie ilość produktu na stan magazynu. 
Sprawdź działanie systemu korzystając z interaktywnej instrukcji

Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.

Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.


Sprawdź również: 
Jak wystawić dokument PZ?
Jak wystawić dokument WZ?
Podgląd zmian dokonywanych w dokumentach magazynowych


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Damet
Dodałem korektę faktury powstał dokument WZk. Z tym że cenę towaru bierze z karty produktu a nie z ostatniej PZ. Jak to zmienić?

2022-02-14 11:03


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
na ten moment ceny na dokumencie WZk należy wpisać ręcznie z PZki.
Program nie przenosi cen dokumentów do trzeciego dokumentu z rzędu czyli WZk.
Z PZ cena towaru trafia na WZ (pobrana po FIFO),
Dokument WZk jest kolejnym dokumentem, który nie ma już historii ceny. Stąd potrzebne ceny należy wpisać ręcznie.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-02-15 16:29


Avatar sugester medium
Damet
Czy to oznacza że na magazyn i w zestawienie wraca mi towar z błędną ceną? Następnie jak sprzedam ten towar to marża też jest nie prawidłowa?
Czy jeżeli zrobie po wszystkim inwentaryzacje to ona kwotowo nie będzie się zgadzać?
CHYBA ŻE RĘCZNIE TO POPRAWIE?

2022-02-15 22:53


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
magazyn zwraca informację taką jaką jest w stanie czyli pobiera dane z karty produktu.
Po wydaniu towaru czyli zaciągnięciu ceny zakupu z PZ do WZ i przy wystawieniu korekty do faktury, program nie posiada już historii cen zakupu z WZ.
WZk (do faktury korekty) jest całkowicie osobnym dokumentem magazynowym.
Tak w tym momencie działa program i na tym etapie rozwoju programu magazynowego nie jesteśmy w stanie już tego zmienić.
Stąd od kilku miesięcy trwają pracę nad nową wersją gospodarki magazynowe w systemie, gdzie uwzględnimy wszystkie potrzebne zmiany w nowej strukturze.
Wśród tych zmian będzie też odpowiednie przekazywanie historii cen produktów między dokumentami magazynowymi.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-02-16 12:15


Avatar sugester medium
BK Develop
Witam.
Po zrobieniu WZk , na korygowanych pozycjach robi się w magazynie stan ujemny produktu. Powinien się tworzyć chyba dodatni?? Chyba, że coś źle robę. proszę o podpowiedź.
Bartek Grabowski

2023-06-13 21:59


nataliak
nataliak
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
czy tworzy Pan dokument WZk bezpośrednio do korekty faktury?
W przypadku, gdy na dokumencie WZk mamy ilości dodatnie - WZk wydaje towar z magazynu, tak jak robi to dokument WZ.
W przypadku, gdy na dokumencie WZk mamy ilości ujemne - WZk pełni tak jakby rolę dokumentu PZ i z powrotem zwraca towar na magazyn.

Pozdrawiam,
Natalia.

2023-06-14 09:10


Avatar sugester medium
anonim
czy tworząc pzk (związane z oddaniem produktu do sprzedającego) mam przy ilości użyć "minusa", aby prawidłowo "zeszła" ze stanu magazynowego oddawana odpowiednia ilość produktu?
dziękuje

2024-06-16 22:55


Dodaj komentarz