'

Aktywacja magazynu i zarządzanie nim

Utworzono: 2011-11-28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-24
Liczba odwiedzin posta: 12349

Chcąc aktywować gospodarkę magazynową w systemie( funkcja dostępna od planu Standard ) trzeba przejść do menu "Ustawienia" > "Ustawienia Konta" i zaznaczyć pole "Obsługa magazynów" .  Po włączeniu tej opcji, w menu "Produkty" pojawi się nowe menu Magazyny, a w nim podkategorie ( Produkty, Dokumenty magazynowe, Magazyny, Przyjęcie, Wydanie).


Za pomocą dwóch ostatnich rubryk w szybszy sposób  można wystawiać  dokumenty PZ, WZ.

Dokumenty magazynowe, które mamy do dyspozycji po aktywacji magazynu to: PZ, WZ, PW, RW, PZK, WZKRezerwacje, Inwentaryzacja, MM (przesunięcie międzymagazynowe)-, ZT (zwrot towaru)


Po uruchomieniu magazynu na karcie produktu będą widoczne zmiany,  w każdym produkcie pojawią się kategorie: 

  • Stan magazynowy 
  • Sprzedane bez dokumentów magazynowych 
  • Dostępna ilość. 

 

 

Dodawanie nowego produktu do magazynu odbywa się w dwóch krokach. 

1) Definiowanie produktu: http://pomoc.fakturownia.pl/2821966-Produkty-baza-produktow-w-systemie
2) dodawanie jego ilości na stan magazynowy za pomocą dokumentów: PZ,  PW . 

Do systemu możemy też dodać produkty z poziomu faktury zakupowej i sprzedażowej.

Od tej pory  przy tworzeniu faktury można określić z jakiego magazynu mają być pobrane produkty wymienione na fakturze (opcja ta jest na dole edycji faktury po rozwinięciu "więcej opcji")

Ilość produktu dostępna w magazynie wyświetlana na fakturze.
 

Jeżeli chcemy żeby podczas wystawiania faktury w systemie był widoczny dostępny stan magazynowy musimy nałożyć ograniczenie magazynowe na produkty tzw. ograniczenie ilościowe (magazynowe) danego produktu:

Aby nałożyć ograniczenie magazynowe wchodzimy w Produkty.  Tworząc nowy produkt, lub edytując istniejący, u dołu formularza, rozwijamy Dodatkowe opcje i zaznaczamy Ograniczenie ilościowe(magazynowe), a następnie zapisujemy zmiany u dołu strony.
Jeżeli wcześniej utworzyliśmy już produkty i nie założyliśmy ograniczenia, będzie można dodać ograniczenie grupowe dla produktów. Instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj.

Podczas wyboru produktu na fakturę w nawiasie kwadratowym mamy ilość możliwą do sprzedaży.Nie znaczy to, że limitu podanego w nawiasie nie można przekroczyć. System pozwala nam sprzedać dowolną ilość produktu, do momentu gdy założymy kolejne ograniczenie.

Jest top ograniczenie możliwości wywołania i sprzedaży produktu na fakturze w momencie, kiedy na stanie magazynu NIE mamy dostatecznej ilości, którą chcemy sprzedać. 

Aby aktywować tą opcję należy wejść w zakładkę Ustawienia> Ustawienia konta> Konfiguracja> Produkty.  i oznaczyć checkbox Nie pozwalaj wystawiać faktur na produkty, których nie ma w magazynach​
Opcja, która umożliwia wprowadzenie podobnego ograniczenia podczas wystawienia samych dokumentów magazynowych WZ powodujących wydanie z magazynu znajduje się tutaj. 


W przypadku wystawienia faktury za pomocą API funkcja blokady sprzedaży produktu nie jest aktywna. Dobrym przykładem są platformy sklepowe mające integracje z Fakturownią poprzez API. Z powodu braku ograniczenia stany magazynowe zarówno w Faktorowni jak i na platformach sklepowych należy ewidencjonować oddzielnie. 

Mając skonfigurowane obwarowania na sprzedaż i wydanie produktów z magazynu może częściowo zautomatyzować proces migracji towaru na magazynie. Instrukcja do ustawień jest tutaj.Uwaga. Co w momencie gdy włączymy magazyn, a wcześniej sprzedawaliśmy produkty i mieliśmy ich ilość na stanie w rubryce dostępna sprzedawana ilość?
Program sam wyrówna potrzebne stany dokumentem magazynowym PZ. Opis funkcji tutaj.Powrót


Dodaj komentarz