Zestawy produktów
Ostatnia aktualizacja: 2024-07-12
Funkcja tworzenia zestawu w Fakturowni służy do kompletacji poszczególnych produktów, które mają wchodzić w skład zestawu.
Aby stworzyć zestaw produktów, który składa się z innych dodanych już produktów należy przejść do menu Produkty, dodać nowy ( lub przeedytować stary produkt ) i na dole w zaznaczyć pole "Zestaw - produkt składa się z innych produktów" i zacząć wpisywać nazwy produktów powiązanych. Następnie w rubryce ilość należy określić ile sztuk danego produktu będzie sprzedawana w zestawie. Następnie zapisać.
Podsumowując chcemy sprzedać w jednym zestawie produkty A (1 sztuk) i B (2 sztuk) , należy najpierw dodać odpowiednie produkty z odpowiednią domyślną sprzedawaną ilością (można je odpowiednio nazwać ) ,a następnie Produkty A i B dodać do zestawu produktów, który chcemy sprzedać.
Na liście produktów zestaw jest oznaczony symbolem paczki.
Ważna informacją jest jak przebiega sprzedaż takiego zestawu.
Na formularzu faktury sprzedajemy zestaw .
Natomiast dokument magazynowy WZ dołączony do tej faktury będzie zawsze przedstawiał sprzedaż ilości produktów wchodzących w skład tego zestawu.
(Polecamy włączenie automatycznego wystawiania WZ przy tworzeniu faktury w Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Magazyny > Automatyczne tworzenie dokumentów wydania).
Uwaga. Zestaw produktów nie jest policzalny w magazynie.
W związku, ze schematem działania funkcjonalności zestawu nie zaleca się wykonania mechanizmu odwrotnego, czyli wykonania w pierwszej kolejności WZ, a następnie Faktury lub innego dokumentu księgowego.
W odwrotnej kolejności, zestaw zachowa się na dokumencie magazynowym jako zwykły produkt, bo będzie działaniem niezgodnym z działaniem funkcjonalności zestawu.
Powrót
Komentarze
Mariusz-faktury
1. Tworzę nowy produkt "Zestaw-1"
2. pozostawiam puste pole cena
3. zaznaczam opcję: "Zestaw - produkt składa się z innych produktów"
4. dodaje "Produkty, które wchodzą w skład zestawu": produkt-1, produkt-2
5. ustawiam jednostka = kpl.
6. Zapisuję produkt
Problemy:
1 W widoku listy produktów oraz w widoku "pokaż" dla Zestaw-1 pokazuje 0 zł???
2. przy tworzeniu faktury dodanie nowej pozycji Zestaw-1 także nie pokazuje ceny i nie uwzględnia rabatów?
2014-03-29 08:35
arek
2016-05-18 15:28
piotr.wajs
2016-05-18 15:40
DELTA-MIKS
Np. przy działalności produkcyjnej, nie chce aby klienci wiedzieli z jakich podzespołów składa się produkt.
2016-09-13 12:23
agata
WZ, czyli dokument wydania, jest to dokument magazynowy, taki dokument nie jest dokumentem okazywanym klientowi i świadczy o tym co nam "schodzi" z magazynu. Pan na magazyn nie wprowadza "zestawów" tylko to co tworzy zestaw i żeby wszystko się zgadzało na stanach magazynowych na WZ muszą być produkty, które tworzą zestaw.
Dla klienta jest faktura, czy inny dokument, na którym jest tylko zestaw.
Pozdrawiam ciepło.
2016-09-13 12:28
Piotr Stankiewicz
2018-05-06 15:40
piotr.wajs
zestaw nie ma tego typu funkcjonalności zestaw może składać z produktów nie będących zestawami wtedy działa prawidłowo.
W momencie gdy w zestawie znajdzie się produkt, który jest zestawem, będzie zachowywał się jak zwykły produkt i będą zliczane jego stany magazynowe. Jedynym słowem straci funkcjonalność zestawu.
Pozdrawiam,
Piotr
2018-05-07 09:34
Zofia
Wprowadzam na stan jednego magazynu produkty na podstawie FV kosztowych oraz PZ. Następnie chcę na innym magazynie zrobić z tych produktów zestaw , który sprzedaję. Tworzę nowy produkt "zestaw" , do którego wprowadzam poszczególne elementy zestawu . Następnie dokumentem wewnętrznym "PW" dokonuje przesunięcia zestawu na inny magazyn . Wystawiając Fv sprzedaży oraz dokument WZ - z magazynu , w którym znajdowały się poszczególne produkty do zestawu produkty te zostają "ściągnięte" ale zestaw , który znajduje się na magazynie , a który widnieje na FV nie zostaje ściągnięty z magazynu na który został przesunięty.
2019-05-15 18:35
Daniel_W
to jest prawidłowe zachowanie, ponieważ zestawy nie są policzalne w magazynie. Z magazynu zejdą tylko produkty zawarte w zestawie. Zestaw jest funkcjonalnością ułatwiającą sprzedaż produktów, a nie produktem. Taka informacja również widnieje w tym artykule.
2019-05-16 12:48
jarek
produkt określony jako zestaw jest nie policzalny. Nie zostanie on ujęty na dokumencie magazynowym WZ a jedynie składowe danego zestawu jeżeli został on ujęty na fakturze a dokument magazynowy wywołany automatycznie do danego dokumentu księgowego.
Jeżeli jednak produkt określony jako zestaw zostanie wywołany na dokumencie magazynowym ręcznie system traktuje go jak zwykły produkt.
W celu zdjęcia ze stanu produktu określonego jako zestaw proszę utworzyć ręcznie dokument wydania WZ bądź RW.
Link do bazy wiedzy: https://pomoc.fakturownia.pl/2760750-Rozchod-wewnetrzny-RW-jak-i-w-jakim-celu-wystawiamy-taki-dokument-
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
2019-05-16 13:08
WC Fresher
Proszę o instrukcję, jak co ustawić, żeby można było wykonać funkcję>
zestaw składa się z np. 12 podzespołów i albo przesuwając ten zestaw z np. “magazynu podzespołów“ do “magazynu wysyłkowego“ program odjął odpowiednią ilość podzespołów ze stanu magazynowego podzespołów i dopisał w magazynie wysyłkowym odpowiednią ilość zestawów = produktów ?
2020-02-18 11:29
Michal
a czy jest możliwość aby elementu zestawu też pojawiały się na fakturze? a nie tylko na WZ? Byłoby to bardzo przydatne przy sprzedaży np. na Allegro - pod jednym kodem wskakują na fv dwa produkty.
Pozdrawiam
2020-03-30 00:39
Daniel_W
Niestety nie ma takiej możliwości, Zestaw jest właśnie po to aby nie było potrzeby rozpisywania towaru w kilku pozycjach na fakturze, gdzie każda pozycja na fakturze musi mieć podaną stawkę Vat, oraz wartość. Jeżeli potrzebuje Pan dodatkowego pola na rozpisanie towaru jaki znajduje się w zestawie, to można do tego celu użyć pola "Opis produktu" w edycji Zestawu. Poniżej dokładna instrukcja jak wprowadzić opis produktu i wyświetlić go na fakturze:
https://pomoc.fakturownia.pl/1906729-Opis-produktu-wyswietlany-na-fakturze-
Pozdrawiam,
Daniel
2020-03-30 12:46
Hopi
2021-01-27 22:10
piotr.wajs
nawiązując do ostatniej korespondencji, ale też odwołując sie do problemu WC Fresher. Fakturownia nie posiadam opcji kompletacji towaru jaka jest dostępna i powszechnie znana z innych programów magazynowych. Czasami też nazywana jest opcją produkcji na magazynie.
Nasz system posiada funkcję zbliżoną do kompletacji, a mianowicie tworzenie zestawu towaru.
Jaki ma cel tworzenie zestawu towaru? Zestaw jest to mechanizm funkcjonujący na pozycji tworzonej faktury, który działa jak "opakowanie produktów".
Chcąc sprzedać produkt na fakturze, o którym wiemy że ma się składać z pojedynczych surowców, które są dostępne na magazynie, a przy tym nie potrzebujemy tworzyć na magazynie schematu:
PZ(przyjęcie zewnętrzne surowców)->[produkcja] RW(rozchód wewnętrzny)-> PW(przyjęcie wewnętrzne gotowego towaru).
Używamy właśnie ZESTAWU.
Wiedząc ze nasz produkt został stworzony z początkowych surowców , które zostały przyjęte na magazyn, możemy określić jaka ilość surowców posłużyła nam do przeróbki/konstrukcji/produkcji danego produktu za pomocą zestawu.
Tak jak w powyższej instrukcji zestaw (jako opakowanie surowców faktycznie wydawanych z magazynu) widoczny jest na fakturze dla Klienta. Natomiast dokument magazynowy posiada już faktyczny stan zużytych do produkcji towaru surowców.
Zestaw nie służy do "przerabiania towaru na magazynie". Z magazynu zostają wydane zawsze te same surowce.
W przykładzie dotyczącym kremu najlepiej korzystać z systemu w ten sposób:
Krem musi być pół-produktem stworzonym z surowców, tworzony za pomocą ręcznego wprowadzania schematu dokumentów magazynowych
PZ(przyjęcie zewnętrzne surowców)[ZAKUP 3 SKŁADNIKÓW + PUDEŁKA]->[produkcja czyli tworzenie gotowego 1 pudełka kremu] -> należy zrobić RW (rozchód wewnętrzny) surowców które posłużyły do produkcji PUDEŁKA KREMU + dodać na magazyn PW(przyjęcie wewnętrzne) tego PUDEŁKA KREMU.
Tym samy na magazynie przez dodanie PW otrzymaliśmy pól-produkt. Ten produkt razem z trzema innymi składnikami obecnymi na magazynie można połączyć tworząc zestaw.
Wtedy na fakturze będzie widoczny docelowy do sprzedaży produkt, którego składowymi wydanymi z magazynu poprzez WZ pół-produkt (pudełko kremu) + 3 dodatkowe składniki.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-01-28 10:06
Hopi
2021-01-29 15:46
piotr.wajs
zgodnie z instrukcją, pod którą się komunikujemy koperta przy nazwie produktów symbolizuje zestaw. Jak już ustaliliśmy, nie jest on do wprowadzania na magazyn.
Dokument DW, to dowód wewnętrzny. Nie wpływa na stan magazynowy. Chcąc poprawnie korzystać przypadku schematu surowców, pól produktów i produktów gotowych obawiam się, że RW jest niezbędne do rozchodowania surowca, który zużyliśmy.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-01-29 15:52
Hopi
A ja się obawiam, że sobie poradziłam i to całkiem niezgodnie z Waszą instrukcją :D. To co ja potrzebuje zrobić ślicznie chodzi pod DW – dowód wewnętrzny, który się wiąże z WZ, a nie wchodzi do sprzedaży (np. JPK). I robię tak:
1. W magazynie mam 2 produkty tego samego kremu:
A: Jeden z kopertką, składający się z kilku innych składników.
B: Drugi bez kopertki, czyli normalny pojedynczy produkt.
2. W momencie produkcji kremu wystawiam DW:
a) w pierwszej pozycji jakby sprzedaję np. 3 kremy A, w ten sposób z magazynu wychodzą mi składniki kremu i opakowania.
b) W drugiej pozycji robię zwrot na magazyn czyli ilość ze znakiem minus 3 kremów B.
3. Identyczną operację robie przy pakowaniu zestawów zawierających kremy.
Wszystko się zgadza, da się zrobić zestaw w zestawie, robi się to szybko i zprawnie, automatycznie jednym dokumentem. Nie trzeba wystawiać 2 rodzajów dokumentów: RW z ręcznym rozpisywaniem składników (!!!) i PW.
Pozdrawiam
2021-02-03 20:07
piotr.wajs
cieszę się, że wśród funkcjonalności systemowych znalazła Pani rozwiązanie. Sądząc po opisie czynności Pan produkt A jest surowcem , a produkt B ( jak na razie do dyspozycji w magazynie w postaci pół produktów) będzie docelowo sprzedawany na fakturach sprzedażowych jako zestaw, który w efekcie wyda z magazynu potrzebne pół produkty?
Dowód wewnętrzny, którego Pani użyła do wydania produktu A i jego składników (surowców) jest dokumentem wewnętrznym niewidocznym na raportach sprzedażowych. Jeżeli taki był Pani zamiar, to oczywiście można byłby w ten sposób użyć tego dokumentu.
Obawiam się jednak, że składniki dodane do DW z ujemną ilością i tym samym ujemną wartością mogą wpłynąć na wyliczenia raportów marżowych inaczej niż ogólnie realizowany dłuższy schemat produkcji, czyli użycie RW i PW.
Niemniej jednak oczywiście Pani metoda i użycie dokumentu nie pojawiającego się w ewidencji VAT jest szybsza od podanej we wcześniejszych komentarzach.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-02-04 10:16
p1t3r05
w momencie włączenia opcji "zestaw" cena zakupu powinna zacząć się zliczać sama ze składowych zestawu.
2021-02-12 17:43
p1t3r05
w jaki sposób stan zestawu automatycznie zrównać z najniższym stanem ze składowych?
2021-02-13 16:05
michalb
cena ustalona dla Zestawu jest niezależna od ceny na poszczególnych produktów/usług wchodzących w jego skład. Odnośnie fragmentu "cena zakupu powinna zacząć się zliczać sama ze składowych zestawu" produktu schodzą z magazynu zgodnie z zasadą FIFO.
Zestaw nie będzie mógł być dodany na fakturze, jeśli będzie brakowało dowolnego produktu wchodzącego w jego skład.
Pozdrawiam.
2021-02-18 11:50
Tomek
Użytkujemy zestawy od dłuższego czasu. Dzisiaj przy każdej fv na której jest zestaw pojawia się informacja, iż "Wykryto różnice w ilościach produktów w porównaniu do przypiętych faktur!", tj.
ZESTAW składa się z A + B i przy zawarciu na fv 10x ZESTAW otrzymujemy informację:
Produkt - ZESTAW na dok. magazynowym wydano go o 10.0 mniej
Produkt - A na dok. magazynowym wydano go o 10.0 więcej
Produkt - B na dok. magazynowym wydano go o 10.0 więcej
2021-03-22 21:43
jarek
dziękujemy za wiadomość. Powyższy komunika nie powinien się już pojawiać. Był on związany z aktualizacją wgraną do systemu związaną z funkcją magazynu.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
2021-03-23 15:43
paula
w jaki sposób sprawdzić marżę w raportach na sprzedaży zestawów? Nie wprowadzam ceny zakupu zestawu, powinna być pobierana z oddzielnych produktów, z których składa się zestaw a tak się nie dzieje. Ostatecznie zestaw jest sprzedawany z marża 100% co zaburza raport a wprowadzanie cen zakupu zestawu jest bez sensu ponieważ w skład zestawu mogą wchodzić te same produkty ale kupione w różnym czasie a co za tym idzie w różnych cenach.
2021-10-12 15:19
piotr.wajs
przykro mi, ale nie ma innej możliwości niż wpisane orientacyjnej ceny zestawu.. Program nie oblicza marży zestawu na bazie powiązanych produktów. W kolejnych aktualizacjach magazynu będziemy mieć ten aspekt na uwadze.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-10-13 09:34
kinga
2022-11-08 10:29
Daniel_W
dziękujemy za kontakt. Zgodnie z informacjami zawartymi w powyższej instrukcji zestawy nie są policzalne w magazynie, wszelkie dokumenty magazynowe powinny dotyczyć tylko produktów zawartych w utworzonych zestawach.
Pozdrawiam,
Daniel
2022-11-08 11:13
Magdalena
Przyjęłam na magazyn surowiec z którego chcę wyprodukować produkt.
Produkt wprowadziłam jako zestaw, tj. wprowadziłam produkt i wpisałam że składa się z przyjętego wcześniej surowca.
Surowiec (jego część 0,1 kg) przesunęłam MM do magazynu produkcja. Jakie następnie mam wykonać kroki? Magazyn surowców->MM [produkcja] -> PW wprowadzenie produktu [zestaw produktów] i RW żeby zdjąć z produkcji surowiec? i następnie MM do magazynu wyrobów gotowych?
2023-03-10 23:10
milenasz
jeśli produkt utworzony został w systemie i oznaczyła go Pani jako zestaw, podając jako składowe surowiec niezbędny do jego wytworzenia, wówczas produkt składowy zestawu, będzie zdejmowany ze stanu magazynowego w momencie sprzedaży zestawu na fakturze. Produkt oznaczony w systemie jako zestaw nie ma stanu magazynowego. Dopiero po sprzedaży zestawu zmniejszy się stan magazynowy produktów, które wchodzą w jego skład.
Jeśli chce Pani zdjąć dokumentem RW surowce wykorzystane do utworzenia produktu od razu ze stanu, a nie dopiero po sprzedaży, to wtedy wyprodukowany towar nie może być oznaczony jako zestaw. W takim przypadku, kiedy będzie to 'zwykły' towarr, dokumentem RW zdejmie Pani stan surowca, a następnie dokumentem PW przyjmie gotowy produkt na stan magazynu wyrobów gotowych. Wtedy po sprzedaży takiego produktu jego stan zdjęty zostanie z magazynu dokumentem WZ.
Pozdrawiam
Milena
2023-03-13 14:40
Izabela
2023-04-14 19:03
milenasz
aby móc w systemie sprzedawać zestaw składający się z kilku produktów, należy przejść do zakładki Magazyn > Produkty. Następnie dodać nowy produkt i oznaczyć go jako zestaw.
Aby oznaczyć, że dany produkt o nazwie np. Komplet cukiernica i mlecznik jest zestawem, proszę rozwinąć sekcję Zobacz więcej opcji (lub Ukryj opcje dodatkowe jeśli już rozwinięte) podczas tworzenia produktu. Wśród rozwiniętych opcji trzeba znaleźć tę o nazwie 'Zestaw - produkt składa się z innych produktów' i zaznaczyć checkbox, który się obok niej znajduje. Zaznaczenie tej opcji pozwoli na dodanie produktów, które mają wchodzić w skład zestawu np. cukiernica - 1 szt. oraz mlecznik - 1 szt.. Kolejne produkty można dodawać korzystając z ikony +. Tak zapisany produkt, będzie w systemie oznaczony jako zestaw.
Zestaw w Fakturowni nie ma stanu magazynowego. W przypadku sprzedaży na fakturze będzie widoczna nazwa zestawu, natomiast na dokumencie wydania system wykaże produkty, które wchodzą w jego skład i zgodnie z ilością ustaloną w ramach zestawu, taka zostanie zdjęta z magazynu. Kontynuując przykład sprzedany zostanie 1 zestaw - Komplet cukiernica i mlecznik. Natomiast ze stanu magazynu zdjęte zostaną 1 sztuka cukiernicy i 1 sztuka mlecznika.
Pozdrawiam
Milena
2023-04-17 14:41
Gosia
Prowadzę sklep internetowy zintegrowany z Fakturownią.
Sprzedaję pojedyncze produkty, ale tworzę z nich też zestawy.
Przykład:
Klient kupuje zestaw składający się z 6 mini miodków. Ten zestaw w Fakturowni ma przypisane produkty, z których się składa.
I teraz pytanie...
Skoro zestaw jest niepoliczalny, nie możemy kontrolować jego stanów w sklepie internetowym?
Powiedzmy, że składowych produktów mamy na 10 takich zestawów. Klient w sklepie klika zakup 15 i dopiero podczas wystawiania paragonu dowiadujemy się, że nie mamy wystarczającej ilości składowych do stworzenia zestawu?
Pytanie
Jak mieć kontrolę by klient nie mógł kupić w sklepie internetowym więcej zestawów niż ilość wszystkich produktów składowych na stworzenie tego zestawu?
Pozdrawiam
Gosia
2024-01-19 14:06
oksanak
problem może polegać na nieograniczeniu dostępnej ilości.
Jeśli takie ograniczenie jest zaznaczone a mimo limitu sprzedaż schodzi ponad stan proszę o kontakt.
https://pomoc.fakturownia.pl/139526185-Wyswietlanie-dostepnej-ilosc-produktu-Ograniczenie-ilosciowe-magazynowe-
Pozdrawiam,
Oksana
2024-01-22 09:47
Michał
2024-03-12 19:47
Ewelina Rychlik
Nie zaleca się wykonania w pierwszej kolejności WZ, a następnie Faktury lub innego dokumentu księgowego.
W takiej sytuacji zestaw zachowa się na dokumencie magazynowym jako zwykły produkt, ponieważ jest to działanie niezgodne z działaniem funkcjonalności zestawu. Polecamy włączenie automatycznego wystawiania WZ przy tworzeniu faktury w Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Magazyny > Automatyczne tworzenie dokumentów wydania.
Pozdrawiam,
Ewelina Rychlik
2024-03-13 13:47
Filip
2024-03-14 12:16
Ewelina
Nie ma możliwości masowego importu zestawów poprzez plik csv.
Pozdrawiam,
Ewelina
2024-03-15 14:37
Raman
- nie znalazłem w "Konfiguracji" opcji "Magazyny"
2024-07-12 11:09
milenasz
jeśli w zakładce Konfiguracja nie pojawia się opcja Magazyny, proszę zweryfikować czy obsługa magazynowa jest na koncie włączona.
Aktywacja magazynu dostępna jest po przejściu do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto > sekcja Obsługa magazynów. Checkbox przy opcji 'Obsługa magazynów' musi być zaznaczony. Wtedy w zakładce Konfiguracja pojawi się opcja Magazyny.
Przesyłam opis dotyczący aktywacji magazynu: https://pomoc.fakturownia.pl/106136-Aktywacja-magazynu-i-zarzadzanie-nim.
Pozdrawiam
Milena
2024-07-12 11:33
Dodaj komentarz