Ograniczenie magazynowe produktów w systemie

Utworzono: 2016-05-25
Ostatnia aktualizacja: 2024-03-15
Liczba odwiedzin posta: 7901

Jeżeli chcemy, aby nie można było sprzedać (dodać do faktury) produktów, których nie ma już na stanie, należy dokonać trzech ustawień w systemie, które są opisane szczegółowo poniżej:

1) Pierwsza czynność to nałożenie tzw. ograniczenie ilościowe (magazynowe) danego produktu. Ograniczenie na produkcie stosujemy po to, żeby system wiedział że ma sprawdzać jaka dokładnie ilość danego produktu znajduje się w magazynie. 
Aby nałożyć ograniczenie magazynowe wchodzimy w Produkty.  

Magazyn produkty

Tworząc nowy produkt, lub edytując istniejący, u dołu formularza, rozwijamy Dodatkowe opcje i zaznaczamy Ograniczenie ilościowe(magazynowe), a następnie zapisujemy zmiany u dołu strony.


ograniczenie produkt


2) Druga czynność to ustawienie ograniczenia w systemie, które nie pozwoli wystawić dokumentu z produktem ze stanem zerowym lub ujemnym w magazynie. 
W tym celu wchodzimy  Ustawienia > Ustawienia konta i po lewej stronie z listy wybierać Konfiguracja > Produkty i tutaj ograniczenie zostało rozdzielone na dwa podtypy:

- ograniczenie na wystawienie faktur z produktem, którego nie ma w magazynach: https://pomoc.fakturownia.pl/5444662-Blokada-sprzedazy-produktu-z-zerowym-stanem-magazynowym-, 

- ograniczenie na wystawienie dokumentów magazynowych z produktem, którego nie ma w magazynachhttps://pomoc.fakturownia.pl/10370103-Blokada-wydania-produktu-poprzez-dokument-magazynowy-WZ-

 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Igor
Dzień dobry, nie mogę zrozumieć jak zrobić Ograniczenie ilościowe(magazynowe)?. Robił jak napisane w pkt 1 nie pomogło, a pkt 2 w ogóle nie znalazłem w ustawieniach. Pozdrawiam

2018-01-14 23:26


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, przepraszamy za nieścisłość.
Opcja została przeniesiona do zakładki produkty i rozdzielona na dwie możliwości:
- ograniczenie na wystawienie faktur z produktem, którego nie ma w magazynach: https://pomoc.fakturownia.pl/5444662-Blokada-sprzedazy-produktu-z-zerowym-stanem-magazynowym-,
- ograniczenie na wystawienie dokumentów magazynowych z produktem, którego nie ma w magazynach: https://pomoc.fakturownia.pl/10370103-Blokada-wydania-produktu-poprzez-dokument-magazynowy-WZ-​​​​​​​.
Dziękujemy za wrócenie uwagi,
Post został już zaktualizowany.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-08-16 13:21


Avatar sugester medium
Krzysztof
Witam,
Czy nie można tej opcji dodać w konfiguracji, aby z założenia wszystkie produkty były z ograniczeniem? Tak za każdym razem trzeba wchodzić na produkt lub listę i to oznaczać.
Dziękuję

2021-08-03 12:44


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
grupowe ograniczenie wielu produktów na raz jest możliwe w systemie. Zachęcam do zapoznania się z instrukcją: https://pomoc.fakturownia.pl/3065207-Grupowe-ograniczenia-magazynowe-na-liscie-produktow
Pozdrawiam,
Piotr

2021-08-03 13:01


Avatar sugester medium
Michał
Dla osób, które codziennie dodają bardzo dużą ilość produktów jest to mega kłopotliwe bo po każdym wprowadzeniu nowych towarów trzeba ograniczać każdy z nich. Szczególnie kłopotliwe, jak ktoś ma niepowtarzalny produkt. Powinna być po prostu jedna opcja do zaznaczenia, która uniemożliwia zdejmowanie produktu poniżej jego stanu magazynowego.

2022-03-01 20:03


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za opinię. Proces można przyspieszyć nakładając grupowe ograniczenia na maksymalnie 100 produktów na stronie: https://pomoc.fakturownia.pl/3065207-Grupowe-ograniczenia-magazynowe-na-liscie-produktow.
Powyższa opcja wskazuje jedynie, w jakiej dokładnej ilości jest towar. Obwarowanie, żeby nie sprzedawać ilości produktów poniżej zera umieszczone jest w ustawieniach konta: https://pomoc.fakturownia.pl/5444662-Blokada-sprzedazy-produktu-z-zerowym-stanem-magazynowym-.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-03-02 15:40


Avatar sugester medium
Piotr
Ta funkcja to mocna niedogodność i nie potrafię zrozumieć po co ją wprowadzono, pomimo, że w ustawieniach jest wybrane obwarowanie żeby nie sprzedawać ilości poniżej zera to domyślnie jeszcze do każdego wpisywanego towaru nowego trzeba znów wyszukiwać i dodawać ograniczenie. Przecież nic nie daje użytkownikowi, symbol niograniczonej ilości towaru, zamiast ilości konkretnego towaru w magazynie.

2023-06-04 08:17


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

dziękujemy za opinię. Funkcja została wprowadzona ze względu na konieczność unormowania kodu programu w funkcji magazynowej.

Opinia na temat funkcji została przekazana do naszego działu rozwoju jako sugestia.

W przypadku dodatkowych, pytań pozostaje do dyspozycji.

2023-06-12 10:30


Avatar sugester medium
Tomasz
Włączyłem tą funkcję, aby zwiększyć kontrolę nad generowaniem ofert, proform oraz faktur z produktami, których nie ma w momencie wystawiania na magazynie. Jest większe bezpieczeństwo, owszem i wygoda, już nie. Dlaczego? Ponieważ ograniczenia dotyczą Faktur, ale też przy okazji Ofert oraz Zamówień. Czyli nie mogę wprowadzić zamówienia od klienta na towar, którego w momencie jego wprowadzania nie mam na magazynie ze statusem więcej niż 0. Co jest chore. Co ma ograniczenie do Fakturowania i generowania Dokumentów Magazynowych do Dokumentów Handlowych, które nie są Fakturą (chyba wg. ustawień systemu są jednak fakturami, bo korzystają z szablonu faktury sprzedażowej, znajdują się w zakładce PRZYCHODY.

Proszę o informację co muszę zrobić (aby utrzymując na produktach włączone Ograniczenie ilościowe (magazynowe), które z definicji znaczy Zaznacz checkbox, jeśli chcesz zablokować możliwość sprzedaży większej ilości produktu niż dostępna w magazynie) aby wprowadzając nowe Zamówienie od klienta, miał do dyspozycji cały asortyment na wszystkich Magazynach, a nie tylko produkty posiadające stan magazynowy? Oferta, Proforma, Zamówienie to nie są dokumenty sprzedażowe, które niosą za sobą ruch na magazynie. Logiczny ciąg dokumentów handlowych jest taki: Oferta / Proforma -> Zamówienie, które nie musi być 1:1 zgodne z Ofertą wysłaną do klienta, natomiast z Zamówienia od Klienta powinienem mieć możliwość wygenerować Zamówienie / Zapotrzebowanie do Dostawcy lub Dostawców, Po otrzymaniu towaru z Fakturą Zakupową mam od razu przygotowane pozycje do wprowadzenia.

Całość powinna być powiązana ze sobą tj. stopień realizacji zamówienia klienta, pokrycie w dostawach do niego, które są udokumentowane moimi Fakturami Sprzedażowymi.

Taki stan rzeczy jak teraz zaburza obieg dokumentów i łatwą obsługę Zamówienia, szczególnie jak mam na jednej Ofercie (obecnie od kilku lat korzystam cały czas z własnych formatek zrobionych w Arkuszu Kalkulacyjnym) np. 60 pozycji, które mają różne ilości. Wpisywanie "z palca" mija się z celem. Owszem mam pozycję Wygeneruj Podobny Dokument lub inne przyciski, ale obróbkę Zamówienia od Klienta mogę dopiero zacząć od kroku końcowego, czyli wystawienia Faktury Sprzedaży dla Klienta, po wcześniejszym wprowadzeniu na stan potrzebnych towarów.

Piszę o tej sytuacji bo szukam rozwiązania, które pozwoli mi w końcu opuścić Arkusze Kalkulacyjne, ale jednak nie mam tutaj szansy tego właściwie zrealizować. Nie wspomnę o braku możliwości generowania (na podstawie Zamówienia) zleceń Produkcji (brak recept do produkcji) czy Zamówień do Dostawców, gdzie system podpowiada mi, czy wszystko zostało zlecone i na koniec zrealizowane.

Podsumowując, rozumiem, że jak chcę korzystać z dobrodziejstw dokumentów w ciągu logicznym: Oferta - Zamówienie - Faktura Sprzedaży, muszę wyłączyć ograniczenia ilościowe. Czy jest inna droga?

2024-03-13 21:11


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

dziękujemy za przesłaną sugestię i wyrażoną opinię. Funkcja ograniczenia ilościowego produktów została zaprojektowana domyślnie dla całego konta bez rozróżnienia na typy dokumentów sprzedażowych z tego względu niestety nie mogę zaproponować sugerowanego rozwiązania korzystania z niej w opisany przez Pana sposób przy aktywnej funkcji na koncie. 

Opinia na temat funkcji została przekazana do naszego działu rozwoju jako sugestia.

W przypadku dodatkowych, pytań pozostaje do dyspozycji.

2024-03-15 16:24


Dodaj komentarz