Jak wyłączyć walidację NIP?

Utworzono: 2013-03-26
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-24
Liczba odwiedzin posta: 6260

Podczas wystawiania faktur system domyślnie sprawdza poprawność NIP polskich firm, ale w niektórych przypadkach może być konieczne wyłączenie tej walidacji. W Fakturowni możesz to zrobić w kilku prostych krokach, co pozwoli Ci na wpisanie NIP-u w dowolnym formacie. Sprawdź, jak wyłączyć walidację NIP i kiedy może być to przydatne.

Jak wyłączyć walidację NIP?


Funkcja Sprawdzanie poprawności NIP polskich firm pomaga ustalić czy NIP wprowadzony przez Ciebie w danych kontrahenta jest poprawny i zgodny z formatem NIP-u określonym przez polskie przepisy podatkowe (czyli 10 cyfr + poprawna cyfra kontrolna). Sprawdzanie poprawności NIP polskich firm jest w systemie domyślnie włączone

Jeśli potrzebujesz wystawić fakturę za produkt/usługę dla kontrahenta, którego firma nie jest zarejestrowana w Polsce, a w innym kraju Unii Europejskiej, zapewne musisz wystawić dokument z europejskim NIP-em. Jeśli w danych Nabywcy podasz NIP niezgodny z formatem polskiego NIP-u, a dodatkowo nie uzupełnisz kraju Nabywcy, system domyślnie przypisze kraj jako Polska i przy próbie zapisu dokumentu wyświetli komunikat, że NIP Nabywcy jest błędny. Błąd będzie wynikał z aktywnej walidacji NIP-u.

Aby móc prawidłowo zapisać dokument, wystarczy zmienić kraj w danych Nabywcy na właściwy lub wyłączyć walidację NIP-u w ustawieniach konta. 

Aby wyłączyć walidację NIP:

 
  1. przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Faktury i dokumenty

    Ustawienia Fakturowni z otwartą zakładką „Faktury i dokumenty” oraz zaznaczoną opcją sprawdzania poprawności NIP polskich firm.
     
  2. odznacz checkbox przy opcji Sprawdzanie poprawności NIP polskich firm

    Ekran ustawień Fakturowni z odznaczoną opcją „Sprawdzanie poprawności NIP polskich firm” i przyciskiem Zapisz na dole.
     
  3. zatwierdź zmiany przyciskiem Zapisz, który znajdziesz na dole strony. 


Dzięki wyłączeniu walidacji NIP-u będziesz mógł utworzyć prawidłowo dokument, nawet jeśli nie uzupełnisz właściwego kraju w danych Nabywcy. 

System pozwala również na dodanie własnych nazw dla numeru identyfikacyjnego o czym więcej przeczytasz w artykule o numerach identyfikacyjnych

Sprawdź również:
Dane nabywcy na fakturze
Baza Klientów
Jak wystawić fakturę Kontrahentowi nieposiadającemu NIP-u?
Sprawdź NIP w bazie VIES



Powrót


Dodaj komentarz