Jak wystawić fakturę Kontrahentowi nieposiadającemu NIP-u?

Utworzono: 2016-10-26
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-06
Liczba odwiedzin posta: 8885

Fakturownia umożliwia wygodne wystawianie faktur dla osób prywatnych, które nie posiadają identyfikatora NIP. Dzięki opcji wyboru Nabywcy jako osoby prywatnej, możesz z łatwością utworzyć fakturę bez konieczności podawania NIP-u, a w razie potrzeby dodać inny numer identyfikacyjny. W artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku wystawić fakturę dla klientów indywidualnych.

Instrukcja

Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.

Jak wystawić fakturę Kontrahentowi nieposiadającemu NIP-u?


Często zdarza się, że podczas prowadzenia firmy, potrzebujesz wystawić fakturę na osobę fizyczną. Jak ją wystawić w systemie, jeżeli osoba ta nie posiada NIP-u? Możesz skorzystać z dwóch opcji. 

Najprostszym rozwiązaniem jest w sekcji Nabywca zaznaczyć opcję Osoba prywatna. W tym przypadku system poprosi Cię o podanie imienia, nazwiska oraz adresu Twojego Kontrahenta. Rubryka Nazwisko jest polem obowiązkowym. Jeśli ją pominiesz, system wyświetli komunikat: ' Prosimy o poprawienie danych - Nazwisko nie może być puste '. Przy podawaniu danych osoby prywatnej, rubryka NIP automatycznie znika. 

Formularz danych nabywcy w Fakturownia.pl z zaznaczoną opcją 'Osoba prywatna' i wypełnionymi polami imienia, nazwiska oraz adresu.

Możesz również pozostawić zaznaczoną opcję Firma i pominąć rubrykę NIP. W tym przypadku obowiązkowe jest pole Nabywca. Jeśli pozostawisz je puste i spróbujesz zapisać dokument, system wyświetli komunikat: ' Prosimy o poprawienie danych - Nabywca nie może być puste '.

Formularz nabywcy z zaznaczoną opcją 'Firma' i wypełnionymi danymi: imię Anna, nazwisko Nowak, adres Nowolipie 12, kod pocztowy 00-001, miasto Warszawa.

Dane Nabywcy na fakturze, bez względu na to, którą opcję wybierzesz, będą wyglądały tak samo. 

Faktura z danymi nabywcy Anna Nowak, Nowolipie 12, 00-001 Warszawa, zawierająca szczegóły zamówienia: Testowy produkt, cena netto 33,00 PLN, VAT 23%
 

Jak dodać inny numer identyfikacyjny Kontrahenta?


Jeśli zależy Ci na tym, by w sekcji Nabywca pojawiły się dane inne niż NIP, po których można legitymować osobę, np. numer PESEL, numer dowodu osobistego czy paszportu, to w systemie możesz zdefiniować własne numery identyfikacyjne

UWAGA! Wpisywanie numeru PESEL na fakturach wystawianych osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie jest obowiązkowe. Nie ma przepisu nakazującego, aby faktury wystawiane takim osobom zawierały numer PESEL.


Załóżmy jednak, że chcesz mieć możliwość wyboru, jaki numer identyfikacyjny ma być widoczny na fakturze. W takim przypadku musisz je dodatkowo zdefiniować w ustawieniach konta. W tym celu przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Słowniki.

Panel konfiguracji faktur z opcjami ustawień domyślnej faktury, waluty, języka, procentu podatku i nazwy podatku w zakładce Słowniki.

W rubryce Numery identyfikacyjne możesz zdefiniować własne wartości. Dla przykładu wpiszemy tutaj dodatkowo PESEL i numer dowodu osobistego. Zatwierdź zmiany przyciskiem Zapisz na dole strony. Pamiętaj, by każdą wartość dodawać od nowej linii, do której przejdziesz za pomocą przycisku Enter. 

Panel konfiguracji słowników z listą jednostek miary i numerów identyfikacyjnych, takich jak PESEL i numer dowodu osobistego.

Po wykonaniu powyższych czynności możesz przystąpić do wystawienia faktury dla Kontrahenta, który nie posiada NIP-u.

Aby wystawić dokument, przejdź do zakładki Przychody > Faktury > Nowa faktura. W sekcji Nabywca, podając dane Kontrahenta, możesz w rubryce, która docelowo wskazuje NIP, wybrać jaki numer identyfikacyjny chcesz podać dla tego klienta. Sam numer wpisz w rubryce obok.

Formularz nabywcy z rozwijanym menu wyboru numeru identyfikacyjnego, umożliwiającym wybór NIP, PESEL lub numeru dowodu osobistego.


Po uzupełnieniu całej faktury i zapisaniu jej, będziesz miał prawidłowo wystawiony dokument na osobę fizyczną niezawierający identyfikatora NIP

Przykład faktury z danymi nabywcy jako osoby prywatnej, w tym imię, nazwisko, adres oraz numer PESEL, z wyszczególnieniem wartości VAT i brutto.

Sprawdź działanie systemu korzystając z interaktywnej instrukcji

Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.

Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.



Sprawdź również:
Jak wystawić fakturę VAT z proformy?
Dane nabywcy na fakturze
Baza klientów na koncie w Fakturowni
Jak dodać tagi do klientów?
Sprawdzanie poprawności NIP polskich firm


Powrót


Dodaj komentarz