Anulowanie faktury - aplikacja mobilna

Utworzono: 2023-05-29
Ostatnia aktualizacja: 2025-04-01
Liczba odwiedzin posta: 1577

Jeśli chcesz anulować fakturę, której nie możesz już usunąć, w aplikacji mobilnej Fakturownia.pl możesz to zrobić w pięciu prostych krokach.
 
UWAGA! Anulowanie ostatnio wystawionej faktury nie jest możliwe. Zalecamy usunięcie takiego dokumentu. Opcja anulowania dokumentu nie jest dostępna dla paragonów

1. Wybierz dokument

Wejdź w [+] Przychody lub [+] Faktury na pasku narzędzi na dole ekranu i dokonaj wyboru dokumentu przeznaczonego do anulowania.

Ekran aplikacji Fakturownia z listą faktur – zaznaczona faktura 1/06/2023 do edycji lub anulowania. Strzałka wskazuje dokument.

2. Wybierz "Anuluj fakturę"

Wciśnij menu kontekstowe "..." znajdujące się w prawym górnym rogu i wybierz opcję Anuluj fakturę.

Ekran aplikacji Fakturownia z podglądem faktury – rozwinięte menu opcji, zaznaczona opcja ‘Anuluj fakturę’. Strzałka wskazuje ikonę menu.
 

3. Wprowadź powód anulowania dokumentu

W wyznaczonym polu wpisz powód anulowania dokumentu. Gdy to zrobisz, ponownie wciśnij Anuluj fakturę. Zaznaczenie checkbox oraz usuń powiązane dokumenty magazynowe co spowoduje ich nieodwracalne usunięcie z Twojego konta.

Okno dialogowe w aplikacji Fakturownia z polem do wpisania powodu anulowania faktury. Podświetlony przycisk ‘Anuluj fakturę’.

4. Zatwierdź czynność

WAŻNE! Czynność anulowania faktury jest nieodwracalna. Dlatego system dodatkowo wymusi potwierdzenie - jeśli na pewno chcesz anulować fakturę, wciśnij przycisk Potwierdź.

Potwierdzenie anulowania faktury w aplikacji Fakturownia. Widoczne okno dialogowe z przyciskami ‘Anuluj’ i ‘Potwierdź’.

5. Potwierdzenie, że dokument został anulowany

Anulowana faktura w aplikacji Fakturownia. Widoczny żółty komunikat o anulowaniu wraz z podanym powodem oraz szczegóły faktury.

Po wykonaniu powyższych czynności w celu łatwego rozróżnienia anulowanego dokumentu, jego status zmienia kolor na żółty.

Lista faktur w aplikacji Fakturownia. Faktura 1/06/2023 oznaczona na żółto jako wystawiona, widoczna opcja filtrowania dokumentów.

Faktura anulowana będzie widoczna po wejściu w [+] Przychody lub [+] Faktury. Możesz również zebrać faktury anulowane z danego okresu na jednej liście, używając ustawień zaawansowanych Typ dokumentu > Faktura anulowana. Więcej informacji o filtrowaniu dokumentów w aplikacji mobilnej znajdziesz w artykule Wyszukiwanie zaawansowanie aplikacja mobilna.

Ekran filtrowania faktur w aplikacji Fakturownia. Zaznaczona opcja ‘Faktura anulowana’ w sekcji typu dokumentu, widoczne dodatkowe filtry.


Sprawdź także:
Jak anulować fakturę w wersji desktopowej (przeglądarkowej)
Jak wystawić zamówienie w aplikacji mobilnej?
Jak zmienić/dodać podatek na dokumencie w aplikacji mobilnej?
Statusy dokumentów w aplikacji mobilnej


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Artur Śliz
Potrzebuję anulować paragon. Poprzednio robiłem to poprzez WIĘCEJ OPCJI i anulowanie dokumentu. Teraz ta opcja jest wyłączona.

2025-03-31 18:49


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

w systemie zaszła zmiana dotycząca zakresu działań na dokumencie jakim jest paragon systemowy. 

Dla paragonów została wycofana możliwość anulowania paragonu. Zgodnie z decyzją działu rozwoju produktu, w oparciu o ścisłe konsultacje z analitykiem księgowym uznaliśmy, że księgowo nie funkcjonuje taki termin jak "anulowanie paragonu". Również stworzony i wydrukowany na drukarce fiskalnej paragon nie może w tak prosty sposób przestać funkcjonować w obiegu gospodarczym. 

W przypadku zwrotu paragonu przez Klienta, Sprzedawca powinien taki paragon przekazać do ewidencji zwrotów z danego dnia lub miesiąca, gdzie pełna ewidencja zwrotów w danej dacie (suma wielu zwróconych paragonów) pomniejsza przychód z danego dnia lub miesiąca. Prosto rzecz ujmując, suma ewidencji zwrotów paragonów powinna być odjęta od przychodu. Sam paragon jednak w dalszym ciągu jest dokumentem, który został przekazany do tego obiegu.

Jako, że w rozliczeniach, chociażby Ewidencji VAT (JPK_V7), nie posługujemy się osobnymi paragonami sprzedaży, więc także paragon zwrócony nie będzie wliczony do ewidencji, należy odpowiednio zmodyfikować stworzony wcześniej dokument jakim jest MRF - miesięczny raport fiskalny.
Miesięczny raport fiskalny jest właśnie dokumentem wchodzącym w skład ewidencji sprzedaży VAT przekazywanej do Urzędu skarbowego: https://pomoc.fakturownia.pl/24738238-Miesieczny-raport-fiskalny-RO-ewidencja-sprzedazy-paragonowej-w-raporcie-JPK-VAT.

Dysponując zwróconym paragonem oraz pozycjami na paragonie, które są rozliczone według określonych stawek VAT, należy wartości z paragonu odjąć od sumarycznych wartości w miesięcznym raporcie fiskalnym z danego miesiąca, kolejno dla odpowiednich stawek VAT. Wtedy, przychód przestawiony w MRF nie będzie zawierał kwot sprzedaży ze zwróconego paragonu. Tym samym ewidencja sprzedaży VAT będzie uwzględniać zwrot Klienta danej transakcji.

Dodatkowo, gdy mając zwrot towaru od Klienta, będziemy go chcieli przyjąć na stan magazynowy wystarczy, że do paragonu, który nie zostanie anulowany, dodamy kolejny dokument magazynowy WZk (korekta magazynowa wydania zewnętrznego) na ilości pozycji, które Klient zwrócił. Po zapisaniu takiego dokumentu, towar wraca na stan jako gotowy do sprzedaży.

Pozdrawiam
Milena

2025-04-01 12:26


Dodaj komentarz