Anulowanie faktur

Utworzono: 2014-08-08
Ostatnia aktualizacja: 2023-07-07
Liczba odwiedzin posta: 8187

Jeżeli chcemy anulować fakturę, którą wystawiliśmy w serwisie Fakturownia.pl, a nie możemy już jej usunąć,  należy wejść w podgląd faktury przeznaczonej do anulowania klikając na jej numer.

Następnie w panelu górnym podglądu faktury znajdujemy zakładkę Więcej opcji i rozwijając ją znajdujemy rubrykę Anulowanie dokumentu.

 

fakt anul 1

 

 

Kolejnym krokiem jest wpisanie powodu anulowania dokumentu w wyznaczonym oknie. Pamiętajmy o tym aby zapisać zmiany.

 

fatura anul 1

 

Po wykonaniu czynności anulowania faktury kolejna wystawiona faktura będzie miała przypisany automatycznie numer o jeden większy od anulowanego dokumentu.

Nie można cofnąć czynności anulowania faktury po jej zatwierdzeniu!

Faktura anulowana będzie widoczna po wejściu w zakładkę Przychody/Faktury > Wszystkie.

Chcąc zebrać na jednej liście faktury anulowane z danego okresu używamy bocznego filtra Typ dokumenty. Faktura anulowana

faktura anulowana2

Po kliknięciu przycisku Szukaj program pokaże na liście faktur same faktury anulowane z odpowiednim oznaczeniem. Faktury też można wyeksportować dla Księgowości np. w pdf lub w pliku xls. 

lista faktur anulowanychPowrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Dorota
Dlaczego nie ma w pomocy informacji na temat zamówień? Mam problem, wystawiam faktury przekształcając zamówienia i one nie znikają. Zostaje faktura i zamówienie i robi się bałagan. Nie wiem, czy jest jakiś sposób, aby zamówienie przekształcone w fakturę - a więc już nieaktualne - zniknęło. Jest możliwość anulowania, ale w pomocy doczytałam się tylko o fakturze. W ustawieniach konta nie ma nic o zamówieniach.

pozdrawiam

Dorota Bajkowska

2017-11-23 09:11


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, generalnie jeżeli tworzy Pani dokument nieksięgowy np. fakturę Proforma, Zamówienie to po użyciu opcji "Kopiuj do VAT", albo "Utwórz fakturę" dokumentu te nie znikają. Dokumenty księgowe nie są policzalne w raportach systemowych i są dokumentami uniwersalnymi , więc nie ma powodu żeby znikały.
Jeżeli jednak chce Pani nadpisać dokument nieksięgowy jako dokument księgowy np. Faktura proszę edytować zamówienie i zmienić typ dokumentu na faktura. Wtedy zamieni Pani typ dokumentu i nie będzie już zamówienia.
Pozdrawiam,
Piotr

2017-11-23 09:49


Avatar sugester medium
Sabina
Witam.
Dlaczego nie można anulować faktury wystawionej w m-cu październiku tylko zaleca się jej usunięcie? Faktura dotyczy przesyłki, która została uszkodzona i wolałabym mieć ją jako anulowaną.
Pozdrawiam
Sabina

2019-10-09 13:13


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry, 

dziękujemy za przesłanie wiadomości. System uniemożliwia anulowanie ostatniej wystawionej faktury, po wystawieniu kolejnego dokumentu  będzie możliwość jej anulowania. 

W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji. 

Link do bazy wiedzy: https://pomoc.fakturownia.pl/706854-Anulowanie-faktur

2019-10-09 13:45


Avatar sugester medium
Arek
Dzień dobry,
czy po anulowaniu faktury przychód zostanie automatycznie pomniejszony o wartość tej faktury?

2020-09-17 17:09


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry, 

dziękuje za przesłanie wiadomości. System nie uwzględnia anulowanych faktur w raporcie np wykaz przychodów. Proszę jednak o doprecyzowanie pytania. 

W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji. 

2020-09-22 16:11


Avatar sugester medium
Stargel
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie anulowania faktur zaliczkowych. Czy jeśli do faktury zaliczkowej jest zrobiona korekta "na 0", to czy można anulować tą fakturę aby nie pojawiała się w fakturach do wystawienia faktur końcowych. Ewentualnie czy anulując fakturę tworzy się automatycznie korekta całościowa lub jak oprócz anulowania takiej faktury można ją usunąć aby nie pojawiała się w fakturach które nie mają faktury końcowej

2022-09-27 11:27


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry, 

dziękuj za przesłanie wiadomości. Jeżeli dokonają Państwa anulowania dokumentu jakim jest faktura zaliczkowa, nie będzie ona możliwa do wyboru w dokumentach zaliczkowych. Ponieważ typ dokumentu zostanie zmieniony na faktura anulowana.

Link do bazy wiedzy: https://pomoc.fakturownia.pl/706854-Anulowanie-faktur

W przypadku jeżeli utworzyli Państwo fakturę korektę do faktury zaliczkowej, będzie ona dostępna do wyboru przy tworzeniu faktur końcowych jednak po jej dodaniu będzie również informacja o utworzeniu do niej faktury korygującej widoczna na fakturze końcowej. 

Faktura zaliczkowa, nie będzie widoczna do wyboru przy tworzeniu faktur końcowych jedynie w przypadku dodania jej do faktury końcowej. 

W przypadku dodatkowych pytań, pozostaje do dyspozycji. 

2022-09-27 12:54


Avatar sugester medium
Anna
Co zrobić w przypadku jeśli klient po wystawieniu FV zrezygnuje? Zrobić korektę czy anulować ? I czy kopia korekty czy anulowania jest dla klienta ? A co w przypadku kiedy została eksportowana do KSeF, ta sama procedura anulowania lub korekty ?

2023-07-06 18:32


nataliak
nataliak
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w systemie można zarówno anulować fakturę jak i wystawić fakturę korygującą.
W kwestii które rozwiązanie należy zastosować w danym przypadku oraz jaka jest procedura postępowania przy anulowaniu bądź skorygowaniu faktury proszę skontaktować się ze swoją księgowością, ponieważ Fakturownia nie udziela porad księgowych.

W razie dalszych pytań odnośnie technicznej obsługi programu jesteśmy do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Natalia.

2023-07-07 09:18


Dodaj komentarz