Miesięczny raport fiskalny (RO) -ewidencja sprzedaży paragonowej w raporcie JPK_VAT

Utworzono: 2018-10-03
Ostatnia aktualizacja: 2024-12-12
Liczba odwiedzin posta: 10940

Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów, w strukturze JPK 'Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT' paragony fiskalne wystawione dla osób fizycznych należy uwzględniać zbiorczo, na podstawie dowodu zbiorczego Raport fiskalny okresowy.

Miesięczny raport fiskalny jest to dokument księgowy, który składa się ze zbioru raportów dobowych, podsumowania ich, uzupełnienia o stawki VAT i inne niezbędne dane. Miesięczne zestawienie raportów z kasy fiskalnej jest wykonywane w celu rozliczenia podatku.

Każdy przedsiębiorca, który używa w firmie kasy/drukarki fiskalnej, musi przygotowywać raporty okresowe. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, kiedy przez cały miesiąc nie zarejestrował ani jednej sprzedaży, wtedy raport nie jest wymagany.

Miesięczny raport fiskalny należy wystawić po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu, a najpóźniej do 25 dnia kolejnego miesiąca. W przypadku przedsiębiorców używających kas fiskalnych online, możliwe jest wystawienie miesięcznego łącznego raportu fiskalnego.
Instrukcja

Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.

 

Jak aktywować miesięczny raport fiskalny w serwisie Fakturownia?


W systemie mamy możliwość wygenerowania dokumentu księgowego miesięczny raport fiskalny. Aby go aktywować, przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto > Jakie dokumenty wystawiać i zaznacz checkbox przy opcji Miesięczny raport fiskalny.

Ustawienia konta w panelu fakturownia, zaznaczenie opcji 'Miesięczny raport fiskalny' oraz dostępne typy dokumentów do wystawiania.

 

Jak uzupełnić miesięczny raport fiskalny w oparciu o zbiorcze raporty z kasy fiskalnej?


Zgodnie z art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości w przypadku zbiorczych dowodów księgowych ujętych w Ewidencji sprzedaży VAT uzupełniamy:

  1. pole Miesiąc raportu, wybieramy okres, za który ma zostać wygenerowany miesięczny raport fiskalny. System bierze pod uwagę, uściślony zakres dat, od 25. dnia miesiąca włącznie, system domyślnie uwzględnia w raporcie fiskalnym poprzedni miesiąc, a od 26. dnia miesiąca obecny miesiąc.
  2. w polu Data wystawienia wpisujemy datę sporządzenia miesięcznego raportu fiskalnego. Istnieje możliwość dowolnej zmiany danych w polach Data wystawienia Miesiąc raportu jednak, gdy zakres dat nie jest zsynchronizowany pojawi się komunikat Miesięczny raport fiskalny powinien zostać wystawiony najpóźniej do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Komunikat ten ma na celu synchronizację sposobu liczenia zgodnie z raportem generowanym na kasie fiskalnej.
  3. w polu Numer system proponuje kolejny numer wewnętrzny miesięcznego raportu fiskalnego,
  4. natomiast w poszczególnych pozycjach obowiązkowych na dokumencie miesięcznego raportu fiskalnego należy wpisać sprzedaż opodatkowaną, czyli łączną sprzedaż z paragonów i wpisać wartość sprzedaży z daną stawką VATCo ważne od 1 października 2020 r. miesięcznego raportu fiskalnego nie pomniejsza się już o wartości z faktur do paragonów.
     

Konfiguracja miesięcznego raportu fiskalnego ze wskazaniem prawidłowego okresu rozliczenia

Przykład:
Jeżeli w danym miesiącu sprzedawaliśmy artykuły ze stawką VAT 5 % na kwotę netto 7 000 zł, artykuły ze stawką VAT 8% na kwotę 5 000 zł, artykuły ze stawką VAT 23% na kwotę 10 000 zł to dokument miesięcznego raportu fiskalnego będzie wyglądał następująco: 

Podsumowanie sprzedaży opodatkowanej z różnymi stawkami VAT

Po wprowadzeniu wszystkich transakcji i zapisaniu miesięczny raport fiskalny wygląda następująco.

Miesięczny raport fiskalny, przedstawiający sprzedaż opodatkowaną z VAT i łączną wartością netto i brutto
 

Sprawdź działanie systemu korzystając z interaktywnej instrukcji

Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.

Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.
 

Sprawdź także: 
Paragony.pl (dawniej Fiskator) - moduł Fakturowni do wydruków fiskalnych
Paragony.pl 2.5.1 – moduł do wydruków fiskalnych – instalacja i czynności poinstalacyjne

Raporty w serwisie Fakturownia.pl
Księgowość online
POS (Punkt obsługi sprzedaży)


Powrót


Dodaj komentarz