Faktura częściowo opłacona- podgląd faktury

Utworzono: 2017-04-13
Ostatnia aktualizacja: 2023-10-18
Liczba odwiedzin posta: 6828

Często zdarza się, że wystawioną już fakturę Kontrahent opłaca nam w ratach, czego dowodem jest dokument KP,  którym to ewidencjonujemy wpłatę. 
Na fakturze możemy zaznaczyć wtedy, że została ona częściowo opłacona

 

W Fakturowni istnieją dwa sposoby oznaczenia częściowej opłaty:

 

1. Edycja dokumentu i wpisanie kwoty w rubryki Kwota opłacona kwota op%C5%82acona   cz%C4%99%C5%9Bciowo


Po wypełnieniu tej rubryki zmieni się status faktury i zmienią się też rubryki Do zapłaty i Kwota opłacona w podglądzie faktury. 


Faktura będzie wyglądać następująco: 

faktura cz%C4%99%C5%9Bciowo op%C5%82acona

Zmiana wyglądu faktury dokonuje się zawsze po kliknięciu przycisku Zapisz

Uwaga!!! Jeżeli Klient otrzymał od Nas fakturę wcześniej, kiedy nie było jeszcze żadnej wpłaty, a faktura wygląda już inaczej, ponieważ ma zmienione powyższe kwoty, będziemy mieć problem z wysłaniem naszemu Klientowi duplikatu faktury, ponieważ faktura nie ma takich samych danych jak w momencie pierwszego wysłania Klientowi.  Jak wiemy duplikat faktury musi być identyczny jak pierwotna wersja faktury. 

2. Chcąc uniknąć takich nieprawidłowości należy skorzystać z drugiego sposobu oznaczania faktur z częściową opłatą, czyli oznaczenie faktury jako częściowo opłacona poprzez zmianę samego statusu faktury.W tym celu klikamy na status faktury, wybieramy opcję częściowo opłacona i w pojawiającym się okienku wypisujemy wpłaconą dotychczas kwotę. Zielony pasek statusu faktury przesunie się w prawo, ale podgląd faktury pozostanie bez zmian. 
Wszystkie zmiany statusów są zarejestrowane w rubryce Aktywności związane z dokumentem co widać na załączonym filmie. 

widok ze wszystkich dokument%C3%B3w   faktura cz%C4%99%C5%9Bciowo oplacona

Przyjmując, że edytowaliśmy fakturę przy wysyłce do Klienta i ma ona taką samą postać jak dokument wysłany Klientowi, można bez problemów zmieniać status faktury i dopisywać sumy poszczególnych wpłat nie przejmując się, że dokument nie będzie się różnił od pierwotnej wersji.


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Artur Stanejko
Faktura cz%c4%99%c5%9bciowo op%c5%82acona
Niestety mam faktury częściowo opłacone, płatności są wprowadzone za pomocą funkcji dodaj płatność i nigdzie nie sposób zobaczyć ile zostało do zapłaty. Ani na fakturze, ani na liście faktur. Faktura wygląda jak w załączniku.

2022-02-01 09:39


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
zgodnie z powyższą instrukcją, wystarczy edytować faktur i od razu ją zapisać, żeby zmiany kwotowe widać było w podglądzie dokumentu.
Wtedy zaktualizuje się też kwota "Do zapłaty".
Pozdrawiam,
Piotr

2022-02-02 12:32


Avatar sugester medium
Jakub Hellich
Dzień dobry,
przesiadłem się z innego oprogramowania na fakturownię, ubolewam trochę nad brakiem kolumny cena netto z rabatem w lini pozycji faktury, oraz braku wyświetlania zysku na w lini pozycji oraz podsumowaniu faktury,zamówienia czy oferty cenowej.
Czy jest szansa na dołożenie tego w kolejnych miesiacach rozwoju systemu.
Na tę chwilę musze robić oferty w excelu i przepisywać je później do fakturowni, dość uciążliwe to jest,
Jakub

2022-05-11 00:20


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w systemie dodając rabat i zapisując fakturę mamy wyszczególnione dwie ceny: cena netto, cena netto po rabacie.
Dodawanie wartości samego rabatu na pozycji faktury mija się z celem, gdyż ta wartość nie jest potrzeba do wyniku wartości pozycji.
Jeżeli taką wartość ma Pan na myśli, to raczej nie zdecydujemy się na dodanie takiego pola.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-05-11 10:55


Avatar sugester medium
Anna
Dzień dobry,
niestety nie potrafię odnaleźć opcji, która pozwoliłaby na wykazanie nadpłaty w fakturze.
Przykładowo: Pro forma xx/xx/xx na kwotę 200,00 opłacona w całości
Towar odebrany na kwotę 180,00, na tyle wystawiona faktura. W pozycji do zapłaty pojawia się 0,00 bez informacji o nadpłacie, mimo, że taka istnieje.
Gdzie znajdę opcję Do zapłaty/ Do zwrotu lub Informację, wpłacono na podstawie proformy : kwota?

2022-07-13 13:22


paulinab
paulinab
Dzień dobry,
dziękuję za wiadomość.
Informacja związana z nadpłatą znajduje się w aktywnościach związanych z dokumentem (dostępna w podglądzie dokumentu) , oraz w zakładce Płatności przy samej wpłacie.

Sama informacja jednak nie będzie widniała na dokumencie. Jeżeli potrzebują, Państwo zawrzeć taką informację może zostać ona dodana ręcznie w polu np. Uwagi.

W przypadku dodatkowych pytań, pozostaje do dyspozycji.

2022-07-15 16:50


Avatar sugester medium
Adam
Witam, chce wystawić korektę do faktury. Na fakturze muszę poprawić opis usługi oraz dodać informację, że faktura jest częściowo opłacona. O ile nie ma problemu ze zmianą opisu usługi, to nie bardzo wiem jak dodać opis ... faktura częściowo opłacona wraz z podaniem kwoty.

2022-08-10 20:15


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
doprecyzujmy. Na fakturze VAT powinna być wpisana inna usługa niż została pierwotnie sprzedana. Dodatkowo faktura pierwotna nie została opłacona w całości?
Wystawiając korektę , stworzy się ona tak w systemie jakby rozliczała pełną kwotę w fakturze sprzedażowej.
Jeżeli na taj korekcie występuje zmiana usługi bez zmiany ceny. To wyliczona wartość samej kwoty korekty powinna być zerowa.
Wiec na korekcie można jedynie opisać w rubryce "Uwagi", że kwota z faktury pierwotnej o numerze (nr/mm/2022) została opłacona na kwotę (xxxxx).
Pozdrawiam,
Piotr

2022-08-11 13:55


Avatar sugester medium
Mateusz
Gdzie znajdę opcję dot. częściowo zapłacona w której ok, mogę zaznaczyć datę dokonania tej częściowej zapłaty ale gdzie zaznaczyć w jaki sposób zostało to zapłacona np. przelewem lub gotówką. Dodatkowo przydałoby się dodatkowe pole wyświetlane do tej kwoty typu Opis płatności. Kiedy mogę liczyć na takie funkcje w fakturach? Jest to bardzo ważne, bo inaczej faktury są niejasne. A przecież nie do każdej zaliczki która jest przelewem trzeba najpierw wystawiać KP.

2022-12-15 16:34


nataliak
nataliak
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
Na ten moment nie przewidujemy dodania funkcji opisowej daty oraz metody płatności pojawiającej się obok pola statusu płatności.

Określanie zmiany statusu i wpisanie kwoty opłaconej miało na celu doraźne oznaczenie faktury, za którą przyjęliśmy wpłatę.
Precyzyjne określenie wspomnianych wyżej parametrów płatności jest możliwe poprzez dodanie ręcznej płatności do faktury z wszytkami potrzebnymi informacjami.
Więcej informacji oraz instrukcja dodawania płatności do faktur znajduje się pod linkiem https://pomoc.fakturownia.pl/8543556-Reczne-laczenie-platnosci-i-faktur-w-systemie

Dodatkowo przy płatności gotówkowej tak jak Pan wspomniał możemy jako dowód wpłaty dla Klienta wystawić KP- Kasa przyjęła (Więcej informacji na temat dokumentu KP znajduje się pod linkiem https://pomoc.fakturownia.pl/152224-Jak-wystawic-KP ), na poczet faktury z dodaną płatnością do systemu.

W razie dalszych pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Natalia Kawecka

2022-12-16 10:18


Avatar sugester medium
Stanisław Nowak
Jak Uzyskac< Fakture

2023-06-01 16:28


michalb
michalb
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
uprzejmie proszę o doprecyzowanie zapytania dot. "Jak Uzyskac< Fakture".
Pozdrawiam,
Michał

2023-06-02 16:19


Dodaj komentarz