Jak wygenerować prawidłowy plik JPK_V7 z danym faktur wystawionych w procedurze OSS i zaimportować go do programu księgowego?

Utworzono: 2021-08-25
Ostatnia aktualizacja: 2025-04-04
Liczba odwiedzin posta: 2592

Faktury wystawione w procedurze OSS, czyli ze stawką podatku zgodną z krajem Nabywcy, nie są ujmowane w strukturach JPK, w tym w pliku JPK_V7 ani JPK_VAT. W Fakturowni możesz skorzystasz z dedykowanego raportu, który wygeneruje dla Ciebie podsumowanie faktur OSS za dany okres i dla wybranej działalności. W tym artykule wskażemy jak wygenerować raport z fakturami OSS i jak pobrać go z systemu. 

Raport OSS - jak wygenerować i pobrać wykaz faktur OSS?


W systemie dostępna jest opcja generowania faktur w procedurze OSS, czyli ze stawką podatku zgodną z krajem Nabywcy. 

Jeśli w zakładce Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Faktury i dokumenty aktywujesz opcję Faktury OSS, pod danymi Nabywcy pojawi się dodatkowy checkbox do zaznaczenia, jeśli będziesz chciał wystawić dokument w tej procedurze. Dodatkowo, jeśli skorzystasz z opcji Domyślnie wystawiaj faktury OSS, system automatycznie sprawdzi czy wystawiany dokument spełnia warunki procedury OSS i oznaczy checkbox automatycznie. W prawym górnym rogu pojawi się dodatkowy komunikat, który wskaże, że należy wybrać odpowiednią stawkę podatku ze względu na zastosowanie procedury OSS. 

Formularz faktury OSS z zaznaczoną opcją „Faktura OSS” i komunikatem o obowiązku wyboru stawki VAT dla kraju nabywcy.


Aby na podstawie wystawionych w procedurze OSS faktur wygenerować raport:

  1. przejdź do zakładki Raporty > Lista raportów

    Menu z zakładką „Raporty” rozwinięte do opcji „Lista raportów” – dostęp do raportu OSS w systemie Fakturownia.
     
  2. w sekcji Finanse kliknij raport Raport OSS

    Sekcja „Raport OSS” w zakładce „Lista raportów” – tabela z wykazem faktur OSS w systemie Fakturownia.
     
  3. określ zakres dat i wybierz dział/firmę, dla której chcesz wygenerować raport - za pomocą przycisku więcej opcji możesz skonfigurować dodatkowe ustawienia; 

    Formularz generowania raportu OSS w Fakturowni z ustawieniem zakresu dat, filtrem daty sprzedaży i opcją eksportu.
     
  4. zatwierdź utworzenie raportu za pomocą przycisku Generuj raport

Wygenerowane zestawienie możesz eksportować do pliku w formacie XLS lub XML oraz pobrać do PDF korzystając z dedykowanych przycisków. 

Widok raportu OSS w Fakturowni z opcjami eksportu do XLS, PDF, XML oraz podsumowaniem danych sprzedażowych.
 

Ewidencja VAT OSS


Podatnik zarejestrowany w VAT OSS musi prowadzić ewidencję transakcji objętych tą procedurą. Ewidencję należy przechowywać przez 10 lat od zakończenia roku, w którym dokonano transakcji.

Ewidencja prowadzona dla potrzeb OSS powinna zawierać:
  • państwo członkowskie konsumpcji, w którym dokonywane są dostawy towarów lub świadczone są usługi;
  • rodzaj świadczonych usług lub opis i ilość towarów będących przedmiotem dostawy;
  • datę świadczenia usług lub dokonania dostawy towarów;
  • podstawę opodatkowania ze wskazaniem zastosowanej waluty;
  • wszelkie kolejne kwoty podwyższające lub obniżające podstawę opodatkowania;
  • zastosowaną stawkę VAT;
  • kwotę należnego VAT ze wskazaniem zastosowanej waluty;
  • datę i kwotę otrzymanych płatności;
  • wszelkie płatności zaliczkowe otrzymane przed dostawą towarów lub świadczeniem usług;
  • w przypadku gdy wystawiono fakturę - informacje zawarte na fakturze;
  • w przypadku usług - informacje wykorzystywane do określenia miejsca, w którym usługobiorca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, lub zwykłe miejsce pobytu, natomiast w przypadku towarów - informacje wykorzystywane do określenia miejsca rozpoczęcia i zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy;
  • wszelkie dowody dotyczące możliwych zwrotów towarów, w tym podstawę opodatkowania i zastosowaną stawkę VAT.

Sprawdź również:
Raporty w Fakturowni
Mechanizm odwrotnego obciążenia
JPK VAT z deklaracją - JPK V7
Księgowość online


Powrót


Dodaj komentarz