JPK VAT z deklaracją - JPK V7

Utworzono: 2023-06-05
Ostatnia aktualizacja: 2024-10-02
Liczba odwiedzin posta: 4657

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zestawienie faktur przychodowych i kosztowych za dany okres. Oficjalnie określa się go jako zbiór wyeksportowanych danych, zawierający informacje o operacjach gospodarczych. JPK to plik zapisywany w standardowym formacie XML pozwalającym na łatwe przetwarzanie.

Od 1 października 2020 roku, struktura JPK_VAT została zmieniona na JPK V7, co obejmuje wprowadzenie oznaczeń kodów GTU, kodów procedur na fakturach oraz zintegrowanie deklaracji podatkowej VAT-7.

System Fakturowni został dostosowany do tych wymagań, umożliwiając generowanie plików JPK V7 zgodnie z nowymi przepisami.

Spis treści artykułu:
Instrukcja

Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.

Jak wygenerować plik JPK V7?

Aby wygenerować plik JPK V7 w systemie Fakturownia, wykonaj następujące kroki:

  1. Zaloguj się do systemu i przejdź do zakładki Raporty > Moje JPK lub druga ścieżka to Raporty > Lista raportów > JPK VAT z deklaracją - JPK V7 (nowy JPK VAT)Menu raportów w systemie księgowym z opcją 'Moje JPK', lista raportów, wykresy oraz sekcją dodawania dokumentów Faktura i Proforma
  2. Wybierz + NOWY JPK V7                                                                        Panel generowania JPK VAT z deklaracją, przycisk 'Nowy JPK V7', wybór roku 2024, sekcja 'Moje JPK VAT z deklaracją' w systemie Fakturownia.
  3. Dostosuj parametry raportu, takie jak dział firmy oraz okres rozliczeniowy
  4. Określ cel złożenia pliku, np. czy plik generujesz po raz pierwszy, czy wykonujesz korektę
  5. Wybierz odpowiedni wariant formularza - od 1 stycznia 2022 roku należy składać wzór formularza JPK_V7(2), wariant JPK_V7(1) dotyczy raportów składanych w latach przed 2022 rokiem.
  6. Po wskazaniu wszystkich danych Kliknij Nowy raport, a system wczyta formularzFormularz JPK V7 z deklaracją, wybór firmy, miesiąca, celu złożenia i wariantu formularza, przycisk nowy raport.
  7. Po zakończeniu procesu i akceptacji Pouczenia system umożliwi zapis i wygenerowanie pliku w formacie XML.Formularz z pouczeniami do zatwierdzenia by móc wygenerować plik XML, opcje zapisania i generowania pliku XML oraz zapisania zmian w systemie Fakturownia.
  8. Gotowy plik możesz wysłać wprost z systemu Fakturownia do Ministerstwa Finansów lub pobrać w formacie XML i przekazać do księgowegoPlik JPK V7 wygenerowany i gotowy do wysłania, opcje: wyślij do Ministerstwa Finansów lub pobierz XML w systemie do zarządzania finansami

Z czego składa się formularz JPK V7

Formularz JPK V7 jest podzielony na sześć segmentów
Formularz JPK V7 z danymi podatnika, ewidencją sprzedaży VAT, ewidencją zakupów i pouczeniami dla deklaracji podatkowej.


1. Dane identyfikacyjne podatnika – zawierają informacje takie jak:
  • wybór urzędu skarbowego, do którego mamy złożyć deklarację,
  • określenie profilu firmy:
osoba fizyczna - to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w swoim imieniu, czyli osoba, która działa jako indywidualny przedsiębiorca,
osoba niefizyczna - odnosi się do podmiotów prawnych, takich jak spółki (spółki z o.o., akcyjne, komandytowe, jawne), fundacje, stowarzyszenia itp., czyli organizacji, które mają osobowość prawną lub działają na podstawie innych przepisów,
  • NIP - zaczytywany automatycznie z Ustawienia > Dane firmy,
  • imię i nazwisko, datę urodzenia,
  • adres e-mail oraz numer kontaktowy.

Formularz danych identyfikacyjnych podatnika z imieniem, nazwiskiem, NIP, adresem email, urzędem skarbowym i opcją wyboru profilu firmy.

2. Nagłówek – zawiera dane opisujące plik, datę jego generowania, cel złożenia oraz okres, którego dotyczy.

Nagłówek raportu JPK_V7M z datą wygenerowania, celem złożenia, miesiącem oraz rokiem raportu za sierpień 2024.

3. Deklaracja – obejmuje rozliczenie podatku należnego i naliczonego, obliczenie zobowiązania podatkowego i wysokości kwoty zwrotu oraz dodatkowe informacje.
W bardzo rozbudowanej części deklaracyjnej znajdziemy wszystkie potrzebne pola do wyliczenia wraz z ich objaśnieniem. Objaśnienia dla każdego pola są widoczne po najechaniu na znak zapytania widoczny po prawej stronie wiersza. Pola, które mogą być edytowane są oznaczone symbolem niebieskiego ołówka. Po kliknięciu w podkreśloną wartość, system pozwoli na jej edycję.

Formularz JPK V7, rozliczenie podatku należnego i naliczonego, z opcją edycji wartości VAT i wyjaśnieniem pól ewidencyjnych.

Ostatnia w części deklaracyjnej sekcja Informacje dodatkowe, pozwala określić czynności wykonane przez podatnika, które są zawarte w ustawach.

Formularz JPK V7, dodatkowe informacje o czynnościach podatnika, z zaznaczoną opcją art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy.

4. Ewidencja Sprzedaży VAT – zawiera listę transakcji sprzedaży.
5. Ewidencja Zakupów VAT – zawiera listę dokumentów zakupowych.

Ewidencja sprzedaży i zakupów VAT wyposażona jest w funkcję wyszukiwania dokumentów. W nagłówkach widać sumy podatku należnego oraz naliczonego.
 

Ewidencja sprzedaży VAT z listą transakcji, wyszukiwarką dokumentów i sumą podatku należnego

Po kliknięciu w nazwę kontrahenta lub numer faktury można przejść do opcji Dane księgowe dokumentu.

UWAGA! Dane księgowe dokumentu, modyfikacje i uzupełnianie rejestrów VAT dla każdej transakcji są dostępne od planu abonamentowego Pro. Jeśli posiadasz konto w planie Start lub Standard, to po najechaniu na ikonkę ołówka, kosza czy zielony przycisk Dodaj rejestry, system wyświetli komunikat Opcja ta jest dostępna od planu PRO.

Podgląd faktury VAT z danymi księgowymi, nazwą firmy, kontrahenta, wartością brutto i opcją dodania rejestrów zakupowych.


6. Pouczenia – obowiązkowe informacje i potwierdzenia.

Po zapoznaniu się z segmentem Pouczenia i potwierdzeniu go, zostaną aktywowane przyciski ZAPISZ I GENERUJ XML oraz ZAPISZ ZMIANY

Formularz z pouczeniami do zatwierdzenia by móc wygenerować plik XML, opcje zapisania i generowania pliku XML oraz zapisania zmian w systemie Fakturownia.

Po wygenerowaniu XML program przekierowuje nas na samą górę formularza, gdzie znajduje się się informacja o poprawnym wygenerowaniu pliku i gotowości do wysłania go z poziomu systemu do Ministerstwa Finansów. Plik można również pobrać w formacie XML zgodnym ze strukturą i wysłać przez bramkę Ministerstwa Klient JPK WEB

Plik JPK V7 wygenerowany i gotowy do wysłania, opcje: wyślij do Ministerstwa Finansów lub pobierz XML w systemie do zarządzania finansami

Szczegółowy opis metod wysyłki pliku JPK_V7 (xml) znajduje się w dedykowanym wpisie Wysyłka JPK VAT z deklaracją
 
UWAGA! Plik JPK_V7 generuje się w oparciu o funkcje dostępne w aktualnie używanym abonamencie. Jeżeli chcesz dostosować daty księgowania podatku dochodowego i daty księgowania podatku VAT lub kategoryzować wydatki np. obsługa kosztów prowadzenia działalności musisz mieć aktywną funkcję Księgowość Online dostępną od planu Pro.

FAQ - Najczęstsze Pytania

1. Czy można wygenerować plik JPK bez ewidencji zakupów?
Nie, raport musi zawierać zarówno ewidencję sprzedaży, jak i zakupów. Jeśli nie masz faktur zakupowych, odpowiednia sekcja raportu pozostanie pusta.

2. Dlaczego nie widzę wartości sprzedaży z paragonów w JPK?
Sprzedaż paragonowa powinna być ujęta w zbiorczym dokumencie, jakim jest Miesięczny Raport Fiskalny.

3. Czy faktury OSS są uwzględniane w pliku JPK?
Nie, faktury wystawione w trybie OSS nie są uwzględniane w pliku JPK V7.

4. Jak ująć korekty w JPK?
Korekty są ujmowane według daty księgowania VAT, która domyślnie jest zgodna z datą sprzedaży faktury korygowanej. Można zmienić datę podczas edycji korekty.

5. Czy można wygenerować JPK dla deklaracji VAT-7K (kwartalnej)?
Tak, w ustawieniach konta można zmienić okres rozliczeń na kwartalny, co pozwoli na generowanie raportu JPK V7K.

Sprawdź działanie systemu korzystając z interaktywnej instrukcji

Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.

Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.


Sprawdź również: 
Ujemna faktura VAT marża w JPK_V7
Rejestry VAT – edycja zaawansowana - faktura zakupu
Własne role - dostęp do UPO
Błąd wysyłki JPK_V7 do MF: Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem XSD
Korekta JPK_V7 (całość, deklaracja, ewidencja)


Powrót


Dodaj komentarz