Rozliczenia ZUS - konfiguracja

Utworzono: 2020-02-28
Ostatnia aktualizacja: 2024-04-18
Liczba odwiedzin posta: 6336

Fakturownia oferuje możliwość ustalenia mechanizmu naliczania składek ZUS dla działalności gospodarczej jednoosobowej.

Włączenie panelu ustalenia składek ZUS aktywujesz przechodząc do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto > Księgowość online. Zaznacz checkbox przy opcji Rozliczenia ZUS  i zapisz zmiany. Dla prawidłowego działania funkcjonalności należy uzupełnić dane poprzez edycję danych firmy, do których dostęp uzyskasz klikając przycisk konfiguruj przy opcji Rozliczenia ZUS.Po przejściu do konfiguracji system wyświetli kartę edycji firmy, gdzie jedną z opcji do wyboru są Rozliczenia ZUS.Po kliknięciu we frazę Rozliczenia ZUS system przeniesie Cię na dół formularza, gdzie możesz skonfigurować ustawienia.

Aby aktywować tę sekcję, przesuń suwak w prawo. Pojawi się wówczas okno wyboru Rodzaj ZUS, w którym należy wskazać wariant ubezpieczenia, któremu podlegasz jako przedsiębiorca. Do wyboru są dostępne następujące opcje:
.
 • Pełny ZUS - podstawowa wysokość składek przedsiębiorcy;
 • Preferencyjny - ZUS preferencyjny przysługuje w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej;
 • Mały ZUS - Mały ZUS Plus jest ulgą zależną od wysokości osiąganego przychodu, dochodu i ilości dni przepracowanych w poprzednim roku. Podaj odpowiednie wartości za poprzedni rok, aby system wyliczył wysokość podstawy Twoich składek społecznych w okresie korzystania z ulgi;
 • Tylko zdrowotne - to rozwiązanie dla przedsiębiorcy, u którego występuje zbieg tytułów ubezpieczeń np. jesteś dodatkowo zatrudniony i pracodawca odprowadza za Ciebie składki ZUS od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Wtedy z tytułu działalności gospodarczej odprowadzasz do ZUS wyłącznie składkę zdrowotną. To także rozwiązanie dla osób korzystających z 6-miesięcznej “Ulgi na start” w ZUS.
   
Wybierz wariant zgodnie ze zgłoszeniem złożonym do ZUS. 

Po wybraniu rodzaju ZUS w systemie pojawią się dodatkowe opcje. 

Zaznacz checkbox przy opcji dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli zgłosiłeś się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 


 
Uwaga! System automatycznie wyłączy naliczanie składki na Fundusz Pracy, jeśli podstawa Twojego ubezpieczenia społecznego będzie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji nie ma potrzeby ręcznego wyłączania składki FP.

Na końcu wskaż miejsce, w którym mają być rozliczane Twoje składki ZUS.

Dostępne opcje do wyboru to:
.
 • w zaliczce na podatek dochodowy, który dostępny jest w systemie po przejściu do zakładki Księgowość > PIT w ramach menu głównego przy aktywnej funkcji Księgowość online - wybierając tę opcję w kosztach PKPiR pojawią się wpisy dotyczące wyłącznie opłaconych składek na fundusz pracy, natomiast składki na ubezpieczenie społeczne oraz ewentualnie przysługujące odliczenia części składki zdrowotnej zostaną uwzględnione jako odliczenia przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy
 • w kosztach uzyskania przychodu - funkcjonalność w przygotowaniu: program umieści koszt składki społecznej razem z kosztami opłaty za fundusz pracy jako wpis w  Podatkowej Książce Przychodów i Rozchodów po stronie kosztów. W momencie wyliczania zaliczki na podatek dochodowy, żadne dodatkowe odliczenia z tytułu ZUS nie będą już uwzględniane. Opcja w tym momencie niedostępna.

W momencie, gdy z menu głównego wybierzesz opcję Księgowość > Składki ZUS przejdziesz do listy wszystkich wygenerowanych przez siebie składek w danym roku rozliczeniowym. Lista zawiera informacje takie jak:
.
 • wariant składki;
 • za jaki miesiąc jest dana składa,
 • a także informacje jak: wartość składki, termin płatności i termin opłacenia oraz status płatności.

Po kliknięciu na ikonę zębatki widocznej po prawej stronie każdej składki pojawią się dodatkowe opcje Usuń i Rozlicz.
Sprawdź również: 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Kasia
Dzień dobry, w jaki sposób skonfigurować w systemie rozliczanie składek ZUS przy rozliczaniu podatku ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych? Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym przychód pomniejsza się o wartość opłaconych składek społecznych, natomiast sam podatek - o składki zdrowotne. Jak i gdzie to skonfigurować, żeby składki się dobrze rozliczały?

2021-01-25 21:04


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment nie mamy możliwości rozliczenia firm, które korzystają z podatku ryczałtowego od dochodów ewidencjonowanych.
Zmiany w tym zakresie planujemy wprowadzać w trakcie obecnego roku kalendarzowego.
Na ten moment nie mamy jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia prac.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-01-27 14:17


Avatar sugester medium
Klient
Kiedy zmiany zostaną wprowadzone dla osób rozliczających się w formie podatku zryczałtowanego?

2021-07-09 22:32


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za kontakt.
Planowe rozpoczęcie prac nad usprawnieniami księgowymi, które dotyczą rozliczenia zaliczek dla podatku dochodowego także dla ryczałtowców planowane jest na koniec obecnego roku kalendarzowego.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-07-26 13:08


Avatar sugester medium
anonim
Dzień dobry,
Czy jest możliwe wysyłanie deklaracji ZUS DRA z programu?

2022-01-09 13:02


Avatar sugester medium
Mariusz
Ponawiam pytanie, czy jest możliwe wysłanie deklaracji ZUS DRA z programu

2022-03-20 12:08


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment nie mamy tego typu formularzy ZUS w programie.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-03-21 09:26


Avatar sugester medium
anonim
Czy mam możliwość skonfigurowania składek ZUS zgodnie z wybraną formą opodatkowania:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz zgodnie ze wskazanymi rocznymi przychodami (w zależności od nich są różne składki ZUS). Widzę, ze wcześniejsze pytania poniekąd dotyczyły tego wątku.

2022-07-13 14:44


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można wybrać w sekcji Podatek dochodowy PIT, w rubryce Rodzaj opodatkowania.
W ustawieniach ZUS nie ma możliwości takiego wyboru, tam mamy możliwość wyboru Rodzaj ZUS:
Pełny
Preferencyjny
Mały
Tylko zdrowotne

Te ustawienia dostępne są po przejściu w Ustawienia -> Ustawienia konta -> Konfiguruj przy rozliczeniach ZUS, w edycji danej firmy.

Następnie w zakładce Księgowość -> Składki ZUS podczas generowania nowej składki należy podać Suma przychodów w roku kalendarzowym 2022.

Pozdrawiam
Kacper

2022-07-14 09:41


Avatar sugester medium
Marta
Dzień dobry,
Dowód wewnętrzny dla składek ZUS się sam nie wystawia po kliknięciu rozlicz. W panelu składek ZUS NIEpotrzebnie wyświetla się kwota składki w "odliczenia składek ZUS" - przez co kwota jest błędnie naliczana (zła podstawa składek i kwota składki) - jak to zmienić? Powinno być 0zł w odliczeniach. Składki mam ustawione jako wliczane w koszty przychodów - ale sama dowód wewnętrzny wystawiam bo się nie generuje z automatu...

2023-09-14 11:48


Avatar sugester medium
Anna Soćko
Czyli w programie nie można wygenerować deklaracji zus DRA, to jest raczej podstawa w każdej działalności. Więc jak i gdzie ją wygenerować zwłaszcza jak teraz zdrowotną liczy się od przychodu. Drugi raz wykupiła bym inny program.

2024-01-02 21:25


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment odliczenie powstałych składek ZUS odbywa się poprzez opcję " w zaliczkach na podatek dochodowy". Pracujemy nad aktywacją alternatywnego rozwiązania " w kosztach uzyskania przychodu".
W przypadku druków i deklaracji typu DRA, ZUA- nie oferujemy w zakresie systemu tego typu rozwiązania.
Pozdrawiam,
Piotr

2024-01-05 09:23


Dodaj komentarz