Faktura Proforma - czym jest i jak wystawić z niej fakturę VAT?

Utworzono: 2012-04-18
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-27
Liczba odwiedzin posta: 19153

Faktura Proforma to dokument, który nie jest dowodem księgowym, jest wystawiany kontrahentowi w celu informacji o szczegółach transakcji oraz ewentualnej płatności, ofertą zawarcia transakcji, wezwaniem do zapłaty, propozycją lub zapowiedzią wystawienia faktury. Proforma nie generuje obowiązku podatkowego i nie może zostać zaksięgowana w ewidencji. Nie może być także uwzględniana podczas rozliczeń i nie stanowi podstawy do roszczeń wobec jej odbiorcy. Nie wlicza się również do raportów dostępnych w naszej liście raportów, ponieważ - tak samo jak Zamówienie w naszym systemie - jest dokumentem nieksięgowym. 

Dla odbierającego faktura proforma to sposób na zapoznanie się ze wstępną wizualizacją docelowej faktury, możliwość przygotowana się do nadchodzącej opłaty i nieformalne przypomnienie o zaległych opłatach, co nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Obydwie strony transakcji mogą wykorzystywać ten dokument bez ponoszenia konsekwencji.

Aby mieć możliwość wystawiania faktury proforma, należy ją aktywować. Wybieramy Ustawienia  Ustawienia konta > Jakie dokumenty wystawiać, w tym miejscu trzeba zaznaczyć Proformy, a następnie wcisnąć przycisk Zapisz. Po zapisaniu można już wystawiać dokumenty tego typu.

screen rodzajów dokumentów do wystawienia

Faktura proforma ma taki sam wygląd jak tradycyjna faktura:

  • 1. ma odpowiedni tytuł, datowanie i numer i termin wykonania usługi/sprzedaży,
  • 2. podany jest Sprzedawca i jego dane,
  • 3. podany jest Nabywca i jego dane, 
  • 4. zawiera przedmiot transakcji, a także cenę, wartość netto, wysokość podatki, wartość VAT i brutto,
  • 5. jest podany termin płatności, chociaż ten termin nie jest dla stron wiążacy.


Jedyną różnicą jest nazwa dokumentu. Faktura VAT nosi dokładnie taki tytuł, a proforma musi zostać zatytuowana jako Proforma. 

screen obrazujący wymagane elementy na fakturze proformie

Na podstawie faktury proforma możemy jednak wystawić standardową fakturę VAT. 

Aby to zrobić, należy:

  • wejść w podgląd faktury proforma (poprzez kliknięcie na jej numer),
  • wybrać opcję kopiuj do VAT, z menu podręcznego.
 

 

Tym sposobem program automatycznie przekopiuje wszystkie dane z faktury proforma. Wystarczy kliknąć zapisz i gotowe. 

W systemie można też w analogiczny sposób wystawić fakturę VAT z zamówienia. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj

Uwaga: 

Dokument Proformy  jest dokumentem uniwersalnym, w związku z tym z jednego dokumentu Proforma można wystawiać wiele faktur VAT dla danego Klienta. 

 Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Bogumił
Byłby bardziej pomocne jeśli załączylibyście Państwo screen shoty

2018-01-17 11:56

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, zrzut ekranu został dodany,
dziękujemy za kontakt.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-01-17 12:02

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Łukasz
Rozumiem, że w analogiczny sposób zrobimy fakture zw z Vat

2019-01-27 15:14

Zgłoś naruszenie zasad

annac
annac
Witam,
Zgadza się, stawka podatku VAT zw nie jest przeszkodą przy zastosowaniu tej funkcjonalności naszego systemu. W przypadku dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.
Pozdrawiam, Anna.

2019-01-28 14:33

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
tomasz
witam
zamieniłem fakturę proformę na fakturę VAT ale wcześniej zanim to zrobiłem zaznaczyłem proformę jako opłaconą. Teraz w spisie faktur są dwie i proforma i VAT czy nie będzie zdublowana suma z faktury i proformy w rozliczeniu vat ?

2019-03-09 22:38

Zgłoś naruszenie zasad

annac
annac
Witam,
Jeżeli postąpił Pan w sposób opisany w poście powyżej, nie ma takiego ryzyka. Dokument proformy jest bowiem dokumentem nieksięgowym i nie jest traktowany tak jak dokument księgowy- faktura.
Pozdrawiam, Ania.

2019-03-11 11:47

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
sucro
Fajnie by było jeszcze, żeby faktura pro-forma znikała lub była powiązana z fakturą VAT w dziale Przychody / Wszystkie ( bo w podsumowaniu jest dwukrotnie liczone jako suma )

2020-02-05 18:46

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
aga
Dlaczego, gdy robię Fakturę VAT na podstawie proformy, i ta FV jest opłacona, to dlaczego proforma też automatycznie nie odznacza się jako opłacona ?

2020-05-07 20:14

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Mentor
Czy jest możliwość, by po wystawieniu faktury VAT na podstawie wcześniej utworzonej faktury proforma - proforma znikała z systemu (bo de facto została zamieniona na FV VAT - więc nie powinna już zalegać w dokumentach )

2020-08-25 09:58

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
odpowiadam na powyższe pytania oraz sugestie.

- Fajnie by było jeszcze, żeby faktura pro-forma znikała lub była powiązana z fakturą VAT w dziale Przychody / Wszystkie ( bo w podsumowaniu jest dwukrotnie liczone jako suma )
Odpowiedź:
Niestety nie jest to założeniem systemu. Zamówienie, Proforma czy inny dokument nieksięgowy jest dokumentem uniwersalnym, który pozwala na dalsze wystawianie faktur VAT z dokumentu nieksięgowego. Bez potrzebny generowania cały czas tych samych danych.
Z drugiej strony, Klienci korzystający z wystawiania jednej faktury VAT z takich dokumentów jak proforma potrzebują żeby dokument nie znikał po tworzeniu faktury, gdyż często odwołują się do pierwotnego dokumentu przy transakcji.

- Dlaczego, gdy robię Fakturę VAT na podstawie proformy, i ta FV jest opłacona, to dlaczego proforma też automatycznie nie odznacza się jako opłacona ?
Odpowiedź:
Informacja o opłaceniu dokumentu Proformy jest tak naprawdę informacją o zrealizowaniu danej transakcji. To w przypadku Klientów którzy wystawiają jedną fakturę VAT z Proformy. Nie dubluje to jednak w systemie wartości przychodu w raportach systemowych.
Pozdrawiam,
Piotr


2020-09-07 13:17

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Roman
Odświeżając wątek pokazywania proforma na zbiorczej liście przychodów, to podobnie jak @sucro chciałbym by znikały po wystawieniu (lub żeby w ogóle się tam nie pokazywały - wszak dokumentem księgowym nie są). Może aby pogodzić potrzeby różnych użytkowników, co wyjaśnił @piotr.wajs wprowadzić opcje "pokazuj/ukryj proforma na zbiorczych listach dokumentów sprzedaży" (zachowując domyślne ustawienie jak dotychczas).

2021-06-09 20:57

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w systemie już jest taka możliwość wybierając w panelu filtrującym na liście faktur opcje Typ dokumentu> Wszystkie księgowe.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-06-10 09:33

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Woodart
Przecież jest jakąś pomyłką by Faktura proforma generowała przychód , a potem przy "kopiuj do VAT" ta faktura znowu generuje przychód. Czyli przychód jest liczony dwukrotnie. Jeżeli nie jest wykazywany w raportach to jest bardzo mylące przy statystykach dziennych i wprowadza zwyczajnie w błąd.
Skoro nie jest dokumentem fiskalnym, proforma nie powinna wpływać na stany magazynowe ani na jakikolwiek przychód w danym dniu.
W większości rozwiązań w programach do fakturowania. Proforma jest w zakładce zamówienia do klienta. i stamtąd można utworzyć z niej FV. Nie jest widoczna w sprzedaży.
Kolejna sprawa
"Niestety nie jest to założeniem systemu. Zamówienie, Proforma czy inny dokument nieksięgowy jest dokumentem uniwersalnym, który pozwala na dalsze wystawianie faktur VAT z dokumentu nieksięgowego. Bez potrzebny generowania cały czas tych samych danych."
Przy każdej fakturze w menu edycja jest "wystaw podobną" więc może to równie dobrze zastąpić widoczność zamówienia lub proformy.

2021-11-25 20:40

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
dziękuję za kontakt.
Proforma, Zamówienie oraz własny dokument nie księgowy nie wliczają się do przychodu z danego okresu.
Dokumenty te również nie wpływają na stan magazynowy.
Proszę o informacje na temat zestawienia lub konkretnego przypadku gdzie zauważył Pan taka zależność. BOK przeanalizuje dan e i przekaże Panu opinię w tej sprawie.
Odnośnie sprawy z uniwersalnością zamówień oraz proform, funkcja nie jest zbieżna z funkcją "wystaw podobną". Proszę o doprecyzowanie co miał Pan na myśli zestawiając te dwie funkcje.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-11-26 16:26

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Mateusz
Jak to zrobić w aplikacji mobilnej?

2022-04-21 19:25

Zgłoś naruszenie zasad

adamn
adamn
Dzień dobry,

uprzejmie proszę o doprecyzowanie pytania: Jak zrobić co konkretnie w aplikacji mobilnej? Czy chodzi o wystawienie proformy, czy wystawienie z niej faktury VAT?

Chętnie odpowiemy.

Dziękuję.

Pozdrawiam,

Adam

2022-04-27 09:24

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz