Kategorie przychodów i wydatków (po dokumentach księgowych i produktach)
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-11
Fakturownia daje Użytkownikom możliwość przypisywania odpowiednich kategorii zarówno do faktur przychodowych, jak i kosztowych. Dzięki temu możesz precyzyjniej filtrować dokumenty lub generować raporty z rozbiciem danych na poszczególne kategorie. W tym artykule wskażemy jak masowo przypisywać kategorie do dokumentów oraz jak wykorzystać kategoryzowanie dokumentów przy generowaniu raportów na koncie.
Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.
Kategorie przychodów i wydatków (po dokumentach księgowych i produktach)
Opcja tworzenia kategorii pozwoli Ci dokładniej filtrować dokumenty na koncie w zależności jakich danych potrzebujesz. Jeśli np. sprzedajesz produkty z różnych kategorii, przypisanie ich do dokumentów pozwoli sprawdzić jak sprzedaż rozkłada się w danym okresie czy w porównaniu do innych kategorii. Szczegółowy opis jak dodać kategorię do faktury znajdziesz w artykule Kategoryzacja przychodów i wydatków.Kategorię możesz przypisać z poziomu tworzenia/edycji dokumentów. Jeśli jednak zacząłeś tworzyć kategorie w trakcie aktywnego korzystania z konta, możesz je przypisać do dokumentów masowo.
Aby to zrobić:
- przejdź do wybranej listy dokumentów poprzez zakładkę Przychody lub Wydatki;
- zaznacz checkoboxy przy tych fakturach, dla których chcesz przypisać wybraną kategorię;
- ponad listą dokumentów pojawi się dodatkowe menu podręczne, z którego wybierz opcję Zmień;
- następnie wybierz opcję Kategoria i z listy wybierz tę kategorię, którą chcesz przypisać dla wybranych dokumentów (pamiętaj, jeśli kategorii nie ma na liście, musisz ją najpierw utworzyć w zakładce Ustawienia > Kategorie);
- zaczekaj aż system zakończy proces przypisywania kategorii i przeładuje stronę;
- jeśli na liście faktur masz aktywną kolumnę z kategorią, zobaczysz tam przypisane kategorie.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy kategoria prawidłowo przypisała się do dokumentu, przejdź do edycji faktury. W polu Kategoria powinna pojawić się nazwa przypisanej kategorii. Aby zweryfikować czy dokument ma przypisaną kategorię, możesz aktywować widok dodatkowej kolumny Kategoria. Na liście faktur kliknij ikonę zębatki obok przycisku Eksport/Wydruki i skorzystaj z opcji Dostosuj wyświetlanie kolumn. Zaznacz checkbox przy opcji Kategoria i zapisz zmiany. Szczegółową instrukcję znajdziesz w tym artykule.
Do stworzenia nazwy kategorii możesz też użyć danych personalnych pracowników. Wystarczy, że w zakładce Ustawienia > Kategorie utworzysz kategorię o nazwie np. Handlowiec Jan Kowalski. Jeśli każdy handlowiec, który tworzy dokumenty na koncie przypisze swoją kategorię do dokumentu, w łatwy sposób sprawdzisz jaką sprzedaż wygenerowała dana osoba.
Takie statystyki są zebrane w raportach odnoszących się do kategorii.
Raportowanie dokumentów i produktów po kategoriach
Na podstawie przyporządkowanych kategorii możesz generować raporty dotyczące przychodów i wydatków oraz produktów, które sprzedajesz.
Aby wygenerować raport, który uwzględni kategoryzacje dokumentów:
- przejdź do zakładki Raporty > Lista raportów;
- przejdź do sekcji Finanse lub Produkty w zależności jakich danych potrzebujesz'
- wybierz raport Kategorie przychodów i wydatków lub raport Kategorie przychodów i wydatków (kategorie produktów);
- dostosuj parametry takie jak zakres dat oraz skorzystaj z dodatkowych ustawień (dostępne po kliknięciu frazy więcej opcji ↓)
- kliknij przycisk Generuj raport, by system wyświetlił podsumowanie zgodnie z wybranymi filtrami.
Przykładowy raport przychodów i wydatków w odniesieniu do wystawionych dokumentów przedstawia:
A - zebrane kategorie, które przypisano do dokumentów sprzedażowych i kosztowych,
B i C - liczba faktur po stronie przychodów i wydatków, jakie zostały przypisane do danych kategorii,
D i E - oddzielne zliczanie przychodów i wydatków według danych kategorii,
F - podliczanie zysków i strat.
Przykładowy raport przychodów i wydatków w odniesieniu do produktów na wybranych dokumentach księgowych - w odróżnieniu od poprzedniego raportu - dotyczy produktów w kolumnach ilość sprzedaży oraz ilość wydatków i ma wyszczególnione konkretne ilości produktów sprzedanych na danych fakturach z odpowiednimi kategoriami.
Należy pamiętać, że produkt na fakturze, która ma przypisaną wybraną kategorię nie będzie miał automatycznie przypisanej kategorii.
Może się zdarzyć, że produkt mający przypisaną konkretną kategorię będzie sprzedawany na fakturze, która jest przydzielona do innej kategorii. W tej sytuacji w raporcie dla kategorii produktów będą one przypisane do kategorii z faktur.
Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.
Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.
Sprawdź również:
Grupowanie produktów po kategorii
Własna rola dla użytkownika - dostęp do kategorii
Kategoryzowanie klientów
Powrót
Komentarze
Paweł
2015-12-20 13:49
piotr.wajs
2015-12-21 15:50
old2014-nava@nava.com.pl
2017-05-14 19:20
piotr.wajs
2017-05-15 07:30
przemkab
2017-08-04 14:36
piotr.wajs
Z tym że kategoria nie jest wyświetlana na dokumencie.
2017-08-04 14:57
AK
Nie znalazłem takiej opcji i przy wydruku "Wykaz wydatków" lub "Ewidencja zakupów VAT" dla biura rachunkowego muszę opisywać poszczególne pozycje ręcznie, np. paliwo, materiały biurowe, towar na magazyn, itd. mimo iż w systemie są już one opisane włąśnie kategorią.
2017-11-13 16:22
AK
Nie znalazłem takiej opcji i przy wydruku "Wykaz wydatków" lub "Ewidencja zakupów VAT" dla biura rachunkowego muszę opisywać poszczególne pozycje ręcznie, np. paliwo, materiały biurowe, towar na magazyn, itd. mimo iż w systemie są już one opisane właśnie kategorią.
2017-11-13 16:24
piotr.wajs
Dodatkowo Użytkownicy mający dostęp do raportu "Ewidencja zakupów VAT", czyli przy włączonej funkcji Księgowość online: http://pomoc.fakturownia.pl/409412-Ksiegowosc-online mają dostęp do ustalenia "Rodzaju wydatku" podczas wprowadzania kosztu. W tym momencie rodzaj wydatku pełni funkcję określonej kategorii.
Pozdrawiam, Piotr
2017-11-13 17:52
Rafał
2020-10-09 18:41
piotr.wajs
niestety nie, raport KPiR rozpoznanie rodzaje wydatku zdefiniowane w systemie. Na tej podstawie dane zostają przypisane do kolumn w raporcie.
Nie mam możliwości użycia danych własnych w raporcie odnośnie rodzajów wydatków.
Pozdrawiam,
Piotr
2020-10-12 13:55
Michał
* materiały biórowe (dodajemy fakturę, która wchodzi w koszty)
* koszty działalności (dodajemy fakturę, która wchodzi w koszty)
* magazyn pierwszy (elementy z faktury wchodzą na magazyn)
* magazyn drugi (elementy z faktury wchodzą na magazyn
2020-10-19 23:55
piotr.wajs
oczywiście można dodać tego typu kategorie do systemu i oznaczać nimi faktury.
Jednak nie będą one posiadały automatycznego przydzielania do określonych rodzajów wydatków lub do określonego magazynu.
Faktury, które mają zawierać przypisanie do określonych kosztów należy wybrać w nich określony rodzaj wydatku.
Produkty, które mają być w określonym magazynie, muszą mieć na fakturze oraz dokumencie magazynowym do faktury wybrany odpowiedni magazyn.
Pozdrawiam,
Piotr
2020-10-20 12:10
KS
2020-11-24 10:16
piotr.wajs
takiego mechanizmy nie mamy w systemie. Można jednak na liście faktur wyświetlić aktualną wartość marży dla danej faktury: https://pomoc.fakturownia.pl/25119137-Marza-faktury-widoczna-na-liscie-faktur.
Oczywiście program musi mieć pełne dane do policzenia tej wartości.
Pozdrawiam,
Piotr
2020-11-24 10:59
Aleksandra Sadowska
2021-03-09 09:06
piotr.wajs
zgadza się jest taka możliwość w systemie właśnie poprzez dodanie opcji "Kategoria" w systemie: https://pomoc.fakturownia.pl/148182-Kategoryzacja-przychodow-i-wydatkow.
Tworzona kategoria jest ogólna w systemie. można ją dodać do Klienta, produkty, faktur przychodowych i faktur kosztowych. Następnie tak jak powyżej można sprawdzić zestawienie sprzedaży i kosztów po określonej kategorii, wiedząc do jakiego Klienta jest przypisana dana kategoria.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-03-09 14:05
Paweł W
2024-07-02 09:09
piotr.wajs
przykro mi ale nie rozumiem zależności. Kategorie w systemie nie funkcjonują jako parametry automatycznie filtrujące faktury na liście faktur.
Dodanie kategorii jako otagowania danej faktury nie sprawi, że przestanie ona się pojawiać na ogólnej liście faktur.
W przypadku problemu z raportem, proszę o szczegółowe przedstawienie problemu z podaniem nazwy raportu, zakresu dat oraz informacji jaka według Pana powinna być konkretna wartość.
Proszę o przesłanie przykładu w osobnej korespondencji niepublicznej. z udzieleniem dostępu do konta dla pomocy technicznej: https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Pomoc-techniczna-jak-udzielic-do-niej-dostepu-.
Pozdrawiam,
Piotr
2024-07-02 12:17
Dodaj komentarz