Płatności w Fakturowni

Utworzono: 2019-12-26
Ostatnia aktualizacja: 2024-03-22
Liczba odwiedzin posta: 5029System Fakturownia pozwala swobodnie zarządzać płatnościami do wystawionych na koncie faktur.
Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można bez dodatkowych formalności umożliwić Klientom dokonywanie opłat za wystawione dokumenty. 

Począwszy od możliwości zdefiniowania rodzaju płatności na generowanej fakturze można w systemie włączyć podstawową funkcje dodawania ręcznie płatności za wystawioną fakturę. 

Wystarczy w tym celu włączyć funkcje Płatności bankowe w zakładce Ustawienia> Ustawienia konta> Płatności bankowe.  Instrukcja jak połączyć ręcznie płatność z faktura znajduje się tutaj

Bardziej zaawansowaną i szybszą formą opłaty faktury przez Kontrahenta jest automatyczne przekierowanie do panelu płatności prosto z faktury. 
Aby aktywować płatności online:

 • przejdź do menu Ustawienia > Ustawienia konta;
 • w sekcji Płatności online (zakładka Twoje konto) zaznacz checkbox Autopłatności.
Następnie należy w rubryce Płatność, wybrać odpowiedni jej rodzaj, spośród dostępnych opcji: 
 • przelew bankowy;
 • PayU.pl;
 • Braintree;
 • PayPal - Express Payments; 
 • Przelewy24.pl;
 • tpay.com;
 • Bitcoins - BitPay ;
 • imoje.

Więcej na temat rodzajów płatności i o tym, jak je włączyć, dowiesz się z tego wpisu 

Autopłatności 

 Jest to świetna funkcja, która pozwoli przyspieszyć otrzymywanie płatności od klientów za zrealizowaną sprzedaż. Obsługa płatności automatycznych wiąże się z umieszczeniem na dokumencie bezpośredniego linku, kierującego klienta do płatności. Link ten może kierować do Twoich danych bankowych, tak aby klient mógł w prosty sposób przekopiować je na kartę realizowanego przelewu bankowego lub, jeżeli posiadasz konto w jednym ze zintegrowanych z Fakturownią serwisów szybkich płatności, przenieść klienta bezpośrednio na ścieżkę realizacji opłaty. Porady, jak zintegrować konto z serwisami szybkich płatności znajdziesz w tym wpisie.

Płatności masowe 

To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku posiadania dużej liczby Klientów i oferowaniu produktów oraz usług masowych. Jest to funkcja wprowadzona przez banki, która umożliwia łatwą identyfikacje płatności, zrealizowanej przez Klienta. Dodatkowo takie rozwiązanie automatyzuje procesy księgowe i ewidencję wpłat. 
Funkcja masowych płatności wykorzystuje tzw. rachunki wirtualne, które są generowane do głównego rachunku bankowego danej firmy. Każdy klient takiej firmy (np. abonent telewizji kablowej) otrzymuje „własny” numer rachunku wirtualnego, na który ma dokonywać wpłat. Liczba wirtualnych rachunków zależna jest od instytucji finansowej oferującej usługę.
Wystarczy jedynie włączyć odpowiednią opcję na koncie fakturownia.pl i dzięki temu masz możliwość przyporządkować odpowiedni numer konta bankowego dla swoich Klientów. 

Przycisk Kliknij i zapłać online

Chcąc maksymalnie usprawnić i jednocześnie ułatwić swojemu Klientowi zapłatę za fakturę, istnieje możliwość wprowadzenia do dokumentu księgowego przycisku Kliknij i zapłać online.
Wystarczy skonfigurować płatności online, włączając przynajmniej jeden typ płatności i wówczas na fakturze pojawi się przycisk, umożliwiający klientom w ciągu kilku minut dokonanie płatności kartą kredytową lub szybkimi przelewami bankowymi. Przykłady dostępnych konfiguracji znajdziesz we wpisie dotyczącym konfiguracji płatności online.

Skonto – uwzględnienie rabatu za terminową płatność

Skonto to obniżenie procentowe wartości transakcji Nabywcy i uwzględniane jest za dokonanie wpłaty do określonego przez Użytkowników terminu. Skonto może też dotyczyć rabatu za zapłatę gotówkową za towar objęty sprzedażą kredytową lub ratalną. To idealne rozwiązanie, które da Wam pewność, że otrzymacie swoją płatność w maksymalnie krótkim, wybranym przez Was czasie. Opcji tej można używać również na fakturach cyklicznych, tworząc wcześniej cykl z faktury, na której ta opcja została wprowadzona. 

Statusy płatności 

W celu ułatwienia zachowania porządku i dobrej organizacji dokumentacji, w Fakturowni istnieje podział na odpowiednie statusy faktury. Po wystawieniu faktury, możesz nadać jej odpowiedni status (wysłana, opłacona, nieopłacona), co znacznie usprawni poruszanie się wśród faktur oraz ich odpowiednie sortowanie. Oznaczenie kolorami poszczególnych faktur na liście pozwoli Ci na łatwe odszukanie konkretnego dokumentu. 
Należy jednak pamiętać, że faktury opłacone za pomocą przycisku kliknij i zapłać oraz za pośrednictwem bramek płatności, automatycznie zmieniają status dokumentu na opłacony. 

Import płatności z banku

Fakturownia oferuje możliwość importu płatności wyeksportowanych bezpośrednio z banku.
System automatycznie przypisuje przelew do faktury/płatności na podstawie przyjętych warunków łączenia:
 1. faktura musi być przychodem lub wydatkiem
 2. faktura musi mieć status faktury wystawionej lub częściowo opłaconej. Nie może mieć już przypisanej płatności w systemie świadczącej o opłacie całkowitej
 3. jeżeli w tytule przelewu jest użyty numer faktury, za którą płaci Nabywca, musi się on zgadzać co do ilości znaków z numerem faktury wygenerowanej dla tego Nabywcy. W przeciwnym razie w tytule przelewu powinny się znaleźć nazwisko Nabywcy, nazwa firmy Nabywcy lub numer konta Nabywcy. Program dodatkowo tworzy listę słów po których jest w stanie połączyć płatność z fakturą. Poza wyżej wymienionymi danymi do listy słów dodane są wszystkie słowa z nadawcy przelewu oraz cały nadawca przelewu razem ze znakami niewidocznymi. 
 4. kwota (tylko jeżeli Użytkownik systemu nie używa funkcjonalności nadpłat/niedopłat) 
W przypadku niepowodzenia automatycznego przypisania istnieje później możliwość ręcznego powiązania w sekcji Płatności.


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Piotr
Dzień dobry, w płatnościach w liście kolumn do wyboru mam takie pole jak Notatka, Komentarz, itp itp ale brakuje do wyboru pola "Opis płatności", który jest dla mnie dosyć istotny bo w nim zawarte są informacje o danych wpłacającego i nie ma tego na liście płatności, przez co muszę wchodzić w każdą płatność i sprawdzać co jest w polu opis. Pole opis płatności i notatka to zupełnie inne pola.
Proszę o umożliwienie wyboru na liście kolumn pola Opis płatności.

2021-09-09 13:06


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

bardzo dziękuję za sugestię. Proszę o skierowanie jej na naszym forum sugestii pod adresem: https://sugester.fakturownia.pl/ .
Opinie i sugestie naszych Użytkowników są dla nas niezmiernie ważne i wyznaczają nam kierunek dalszego rozwoju systemu.
Głosy innych Użytkowników systemu przyspieszą wdrożenie funkcji, dlatego zachęcamy do głosowania na sugestie dodane na naszym forum.

Pozdrawiam,
Piotr

2021-09-09 14:14


Dodaj komentarz