Jak zmienić VAT dla danej pozycji?
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-25
Potrzebujesz zastosować różne stawki VAT dla poszczególnych pozycji na fakturze? W Fakturowni możesz łatwo edytować VAT dla każdej pozycji dokumentu, niezależnie od domyślnych ustawień. Sprawdź, jak zmienić stawkę podatku na pozycji z poziomu formularza tworzenia/edycji faktury.
Jak zmienić VAT dla danej pozycji?
Podczas dodawania pozycji na fakturze możesz wybrać dla każdej z nich dowolną stawkę opodatkowania. Stawkę podatku możesz określić, korzystając z opcji systemowych lub dodając własną za pomocą opcji więcej. Po otwarciu formularza tworzenia faktury w kolumnie VAT % system pobierze domyślną stawkę podatku z ustawień ogólnych konta lub — jeśli zostały określone — z ustawień działu, które mają pierwszeństwo przed ustawieniami konta.
Jeśli produkt dodany do bazy produktów ma ustawioną własną stawkę podatku w cenach sprzedaży, to po jego zaczytaniu produktu w pozycji na fakturze system zaczyta w kolumnie VAT % stawkę podatku z karty produktu.
Domyślną stawkę podatku zaczytaną przez system możesz zmienić ręcznie na etapie tworzenia faktury lub w trakcie edycji dokumentu.
Aby zmienić VAT dla danej pozycji:
- przejdź do formularza tworzenia faktury poprzez zakładkęPrzychody > Faktury > Nowa faktura
- uzupełnij dane Nabywcy na dokumencie,
- w sekcji pozycje na fakturze dodaj produkt, który sprzedajesz - zgodnie z wcześniejszym informacjami system w polu VAT % zaczyta domyślną stawkę podatku z ustawień konta/działu lub produktu,
- aby zmienić domyślną stawkę, kliknij pole VAT% i wybierz jedną z dostępnych stawek,
W polu VAT % możesz również wybrać opcję więcej..., co spowoduje możliwość wstawienia własnego zapisu np. brak VAT, płatny w kraju nabywcy.
Własne stawki podatku możesz dodać w zakładce Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Słowniki. W polu Stawki podatku możesz dodać własne stawki, które potem będą podpowiadać się domyślnie na formularzu tworzenia faktury. Każdą stawkę należy dodać od nowego linii, a więcej o tej opcji przeczytasz w artykule Stawki VAT.
Sprawdź również:
Jak przypisać domyślny podatek do klienta?
Data księgowania podatku VAT
Zmiana/dodanie podatku na dokumencie w aplikacji mobilnej
Zwolnienie z VAT na dokumentach
Powrót
Komentarze
Oksana Kulikowska
2021-02-23 23:10
piotr.wajs
stawki podatku VAT nie są stawkami ryczałtu, dlatego nie zmienia się ich w tym miejscu.
Ustawienia dotyczące ryczałtu dotyczą zdefiniowanego sprzedawcy w zakładce Dane firmy. W opisie konfiguracji raportu JPK_EWP znajdzie Pan odpowiednie informacje: https://pomoc.fakturownia.pl/21992657-Jednolity-plik-kontrolny-JPK-EWP-Ewidencja-przychodow-dla-podatnikow-objetych-ryczaltem-.
Po zapisaniu ustawień podczas tworzenia faktury stawki ryczałtu będą do wyboru na pozycji faktury z prawej strony Wartości brutto.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-02-24 08:27
Katarzyna
VAT na ten sam miesiąc?
2021-10-22 12:43
jarek
dziękuje za przesłanie wiadomości. Jeżeli utworzyli Państwo dokument typu Rachunek i nie przesłali go po za system, mogą Państwo edytować dokument i zmienić typ dokument na Faktura.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
2022-05-17 10:03
Paweł
2024-04-07 10:52
jarek
dziękuje za przesłanie wiadomości. Sugerowanym rozwiązaniem jest wykonanie importu produktów aktualizacyjnego zgodnie z instrukcją podaną w linku do bazy wiedzy przesłaną poniżej.
Link do bazy wiedzy: https://pomoc.fakturownia.pl/705815-Jak-zaktualizowac-dane-produktow-bedacych-na-statnie-razem-z-ich-stanami-magazynowymi-za-pomoca-pliku-importu
Stawka vat musi zawierać w kolumnie ' czyli wprowadzona stawka powinna wyglądać w pliku w następujący sposób; '5.
Jeżeli aktualizacja zostanie wykonana tylko na podstawie nazwy (klucz) i aktualizacja stawki (tax:Vat) system dokona wyliczenia wartości netto na podstawie wartość z kolumny brutto w karcie produktu - stawka vat czyli wartość brutto zostanie i system wyliczy wartość netto .
By system wyliczył wartość brutto od wartości netto należy również zaznaczyć kolumnę netto (price-net: Cenna netto) przy aktualizacji importu.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
2024-04-08 17:00
sklep_domowo
2024-06-24 23:22
jarek
dziękuje za przesłanie wiadomości. Z pozioma konta niestety nie ma takiej możliwości. Do każdej faktury należy wystawić osobną fakturę korygującą.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
2024-06-25 09:13
Magdalena
2024-07-10 14:20
jarek
dziękuje za przesłanie wiadomości. W celu wpłynięcia na zamianę wyliczenia wartości na dokumencie, proszę o wykonanie zmiany strategii liczenia .
Funkcja ta dostępna jest na dokumencie w trakcie jego edycji po rozwinięciu Więcej > Zobacz więcej opcji > Strategia liczenia.
Dokładny opis funkcji wraz z metodami liczenia w zależności od wybranych ustawień w linku do bazy wiedzy:
Link: https://pomoc.fakturownia.pl/3054550-Sposoby-wyliczania-wartosci-faktur-w-systemie-strategie-liczenia-
W przypadku dodatkowych pytań, pozostaje do dyspozycji.
2024-07-10 16:15
Marek
US prosi mnie o zrobienie korekty JPK VAT7 tj. zamiast kwot opodatkowania i VAT (pozycje P_42 i P_43) w "Rozliczenie podatku naliczonego / 3. Nabycie towarów i usług pozostałych" mam zadeklarować "Rozliczenie podatku naliczonego / 2. Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych" (pozycje P_40 i P_43).
W jaki sposób ja mogę to zmienić ?
Gdy robię korektę to te pola są nieedytowalne. Gdy kliknę w formularzu korekty w części "Ewidencja zakupów VAT" na LpZakupu to przekierowuje mnie na "Faktura VAT | Wydatki | Dane księgowe" i tam kwoty są domyślnie wpisane w K_42 i K_43. Co mam zrobić, żeby przepisać je do K_40 i K_41 ? Tam jest ikona edycji, ale dostępna dla PRO. Pytanie czy PRO mi to umożliwi czy mam gdzie indziej to przedytować, aby w korekcie te kwoty się wstawiły w inne pola.
Pozdrawiam
Marek
2025-01-25 21:37
Marek
Znalazlem takie cos : https://pomoc.fakturownia.pl/152492910-Gdzie-okreslic-rodzaj-wydatku-na-potrzeby-JPK-i-KPiR-
Wyglada ze moge okreslic rodzaj wydatku ale jest to PRO. Prosze o potw.
Marek
2025-01-25 22:03
jarek
dziękuje za przesłanie wiadomości.
Tak, możliwość określenia rodzaju wydatku dostępna jest po aktywacji funkcji ,, Księgowość online" na koncie.
Funkcja ta dostępna jest od planu PRO.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
2025-01-27 15:50
Dodaj komentarz