Jak zaktualizować dane produktów, będących na statnie, razem z ich stanami magazynowymi za pomocą pliku importu

Utworzono: 2014-08-07
Ostatnia aktualizacja: 2023-03-30
Liczba odwiedzin posta: 7859

Jeżeli chcemy  dokonać aktualizacji produktów, które są już wygenerowane w serwisie Falturownia.pl, nie zmieniając ich ręcznie, ale poprzez aktualny plik importu produktów, początkowo postępujemy jak przy standardowej procedurze importu.

Wchodzimy w zakładkę Ustawienia> Import z lewej strony ekranu wybieramy przycisk Import produktów. Następnie wybieramy interesujący nas plik importu. Kolejno korzystamy z przycisku Dalej. Po wczytaniu danych przez program klikamy Przejrzyj dane i importuj.

Różnice podczas aktualizacji pojawiają się przy drugim kroku importu, ponieważ odznaczamy opcję Importuj jako nowe produkty (ustawione domyślnie), a następnie zaznaczamy Aktualizuj pozycje.

aktual 1

Następnie wybieramy rubrykę KLUCZ i zaznaczamy po jakim parametrze  program ma wyszukać produkty przeznaczone do aktualizacji; w tym przypadku będzie to Nazwa produktu.

 

Kolejna rubryka  AKTUALIZUJ odnosi się do tych parametrów produktu, które mają zostać zaktualizowane poprzez dany import produktów, w tym wypadku  jest to : Kod produktu, Cena zakupu netto i Cena zakupu brutto.

aktual 1

 

Aktualizowanie stanów magazynowych produktów za pomocą importu pliku. 

Podczas aktualizacji danych produktów za pomocą pliku importu, możemy też skorygować (aktualizować) stany magazynowe. Wystarczy w pliku xls wpisać odpowiednie stany w rubrykę Stany magazynowe

aktualizowane stany mgazynow 1
 Po zapisaniu pliku importu i wykonaniu drugiego kroku importu, należy przyporządkować nasze zmienione treści do rubryki warehouse_quantity ( stany magazynowe). 
aktualizowane stany mgazynow 1


Pozostaje nam tylko skorzystać z przycisku Importuj dane. Dane produktu zostaną zaktualizowane.

aktual 1

Po zaimportowaniu pliku, produkty zaktualizują się. 

Należy jednak pamiętać, że wykonując aktualizację stanów magazynowych podajemy sumaryczną ilość danego produktu.
Dla przykładu: W Magazynie 1 mamy obecnie 10 sztuk Produktu1. Jeśli chcemy poprawić stan ilościowy danego produktu dodając 5 nowych sztuk do magazynu, w arkuszu kalkulacyjnym sumujemy obecną w programie liczbę sztuk z ilością którą chcemy dodać. Plik importu powinien zatem zawierać 15 sztuk Produktu1 
 

Aktualizacja stanu magazynowego przy kilku magazynach

Program daje możliwość aktualizacji stanu magazynowego na konkretnym magazynie. Należy jednak pamiętać o zasadzie sumowania stanów ilościowych dla całej dostępnej ilości danego towaru w programie.

Załóżmy, że Produkt1 znajduje się na stanie Magazynu1 w ilości 10 sztuk oraz na stanie Magazynu2 w ilości 20 sztuk. Sumaryczny stan Produktu1 to na ten moment 30 sztuk.
Jeśli chcemy dodać 5 dodatkowych sztuk do Magazynu2 to w przygotowanym wcześniej pliku musimy podać dostępną ilość jako 35 (10 sztuk z Magazynu1, 20 sztuk z Magazynu2 i 5 nowych sztuk które chcemy dodać do stanu Magazynu2).

Po wgraniu do programu przygotowanego pliku importu wybieramy na dole magazyn do którego mają zostać dodane nowe sztuki oraz postępujemy jak wyżej opisano w artykule - oznaczamy klucz oraz dane do zaktualizowania.Aktualizując stany magazynowe, w przypadku włączonych magazynów, program doda odpowiednio do systemu dokument PZ (jeżeli aktualizowaliśmy większe stany magazynowe dla konkretnych produktów) i dokument WZ (jeżeli aktualizowane przez nas stany produktów były mniejsze od poprzednich stanów w systemie). 

Jeżeli nie prowadzimy magazynu i nie używamy dokumentów magazynowych, to po aktualizacji stanów produktów program zmieni dane w rubryce Dostępna ilość na kartach produktów. 

Najczęściej pojawiające się pytania

 
  • Czy można importować zestawy produktów?
Do programu można importować produkty. Jeśli produkt jest zestawem, czyli zbiorem poszczególnych produktów, nie ma możliwości dodania go do systemu za pomocą importu. Zestawy należy do systemu wprowadzać ręcznie.
  • Czy produkty aktualizowane poprzez plik importu dodadzą stan magazynowy produktu czy go zmienią?
System importuje różnicę pomiędzy plikiem, a tym, co sumarycznie aktualnie znajduje się na wszystkich magazynach w ramach konta. Dla przykładu: aktualny stan magazynowy produktu A to 1. W pliku importu wartość w kolumnie ilość dla produktu A wynosi 2. W takiej sytuacji po zaimportowaniu pliku, stan magazynowy da produktu A będzie wynosił 2 sztuki. 


 Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
polynka
Dzień dobry,
mam pytanie
- czy istnieje możliwość dodania większej ilości informacji o produkcie?
- czy zestawy produktów można importować? czy tylko wprowadzać ręcznie?
- czy można przypisywać, jeśli tak, to w jaki sposób dodatkowe pola/atrybuty?

2017-10-02 13:16


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
odpowiadam na pytania:
- w nazwie produktu można umieścić do 255 znaków, natomiast jest coś takiego w systemie jak opis produktu wyświetlany na fakturze. Instrukcja jak się posługiwać tą funkcjonalnością znajduje się pod adresem: http://pomoc.fakturownia.pl/1906729-Opis-produktu-wyswietlany-na-fakturze-.
- do programu można importować produkty, ale zestawy jako zbiory poszczególnych produktów należy już wprowadzać ręcznie do systemu.
- ma Pan na myśli atrybuty produktu? Proszę o doprecyzowanie treści pytania.

Pozdrawiam,
Piotr

2018-01-04 13:42


Avatar sugester medium
fashfash
Dzień dobry,
koledze pewnie chodziło o to czy można zdefiniować np. kolory, produktu z czym ja również mam problem ponieważ każdy produkt jest unikatowy w Fakturowni i nie można zdefiniować głównego produktu a pod nim dodać np. 5 kolorów i dopiero w każdym z tych 5 zdefiniować ilości na stanie np.
Bluzka 1
---> Bluzka 1 czerwony
---> Bluzka 1 biały
---> Bluzka 1 czarny
---> ...
Jest to problematyczne podczas fakturowania z np. Prestashop nie ma możliwości utrzymania jednakowej struktury produktów a w Fakturowni tworzy się ogromna lista.

2018-09-09 23:40


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
zdajemy sobie sprawę ze skali problemu. Niemniej jednak w systemie nie mamy możliwości obecnie zmienić struktury dodawania oraz definiowania w ten sposób produktów.
Jeżeli będziemy przebudowywali tę cześć systemu, będziemy mieli Państwa sugestie na uwadze.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-09-10 10:32


Avatar sugester medium
Piotr Serwa
Czy istnieje możliwość stworzenia produktu i od razu podania jego ilości (bez osobnego robienia przyjęcia do magazynu)?

2021-02-20 18:08


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
jedyną metodą poza tworzeniem ręcznie dokumentu magazynowego jest import produktów do systemu z podaniem ich ilości w kolumnie "stan magazynowy" : https://pomoc.fakturownia.pl/145317-Import-klientow-lub-produktow-z-plikow-EXCEL-do-fakturowni.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-02-22 13:32


Avatar sugester medium
Magdalena
Dzień dobry,
Czy dane zaktualizują się w systemie odrazu? Czy trzeba odczekać jakiś czas by je zobaczyć na produktach?

2022-02-21 10:58


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
po zaczytaniu pliku z produktami i zaktualizowaniu danych ( po wykonanym procesie) nowe dane powinny być widoczne od razu.
W zakładce Ustawienia> import mamy widoczną historię importów , a w niej kolumny: Załadowano, Zaimportowano ( w domyśle poprawnie), Błędy.
Dlatego poprawnie zaktualizowane produkty powinny być widoczne z poziomu historii importu.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-02-22 10:10


Avatar sugester medium
Marcin
Witam, czy tak zaktualizowane dane magazynowe DODADZĄ stan magazynowy do produktu czy go zamienią? NP. mam produkt XYZ, aktualny stan magazynowy to 1. W pliku do importu mam produkt XYZ i wartość dla kolumny ilość to 2. Czy po imporcie do systemu stan magazynowy będzie wynosił 1 czy 2? (Dotyczy sytuacji gdzie jest włączona obsługa Magazynów i dokumentów typu PZ)

2022-06-15 11:35


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w opisywanym przykładzie stan magazynowy będzie wynosił 2.
System importuje różnice między plikiem a tym, co obecnie jest sumarycznie na wszystkich magazynach na koncie. Po imporcie system utworzy PZ na 1 sztuke i w sumie będzie 2 na magazynie produktu XYZ.

Pozdrawiam,
Łukasz


2022-06-15 15:00


Avatar sugester medium
Artchemia
Bez%c2%a0tytu%c5%82u
Dobry wieczór,

Proszę o wyjaśnienie czy prośba o konwersję pliku
.csv na xls przy imporcie to błąd programu? Poprzednio nie miałem problemów, a teraz jest problem, niezależnie co zrobię.

2022-10-29 21:11


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na czas importu proszę wyłączyć opcje w menu Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Użytkownicy i uprawnienia > Ograniczenie widoczności cen zakupu i zapisać zmiany. Import powinien zadziałać.

W przypadku dodatkowych pytań jestem w dyspozycji.

Pozdrawiam,
Łukasz

2022-10-31 09:52


Avatar sugester medium
Tomasz
witam, chcę zaimportować/zaktualizować ceny kilkuset produktów z baselinker - będę to wykonywał regularnie więc szukam prostego rozwiązania , jakie rubryki muszę mieć by to zaciągnąć - EAN i cena brutto ? tak mi nie wchodzi zmiana , co muszę dodać jeszcze ?

2022-12-17 10:47


tomaszs
tomaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

Czy aktualizacji produktów będą Państwo dokonywali poprzez wtyczkę integrującą, czy poprzez plik importu - metodą opisaną w powyższym artykule? Jeśli chodzi o aktualizację poprzez import, należy oznaczyć "KLUCZ" (czyli parametr po którym program ma rozpoznać dany produkt, np. Nazwa) a w sekcji "AKTUALIZUJ" wybieramy kolumny, których wartości chcemy zmienić.

Pozdrawiam, Tomasz

2022-12-19 14:30


Dodaj komentarz