Jak przypisać domyślny podatek do klienta?

Utworzono: 2022-12-27
Ostatnia aktualizacja: 2023-01-27
Liczba odwiedzin posta: 2498

W Fakturowni istnieje możliwość skorzystania z opcji przypisania podatku do klienta. Dzięki tej funkcji w łatwy sposób możemy przypisać odpowiednie stawki VAT do kontrahentów. Pozwala to na zapisanie w pamięci systemu podatku domyślnego, który będzie obowiązywał tylko dla danego klienta, bez względu na to, jaki podatek przypiszemy w karcie produktu.

Domyślna stawka w karcie klienta jest nadrzędna w stosunku do stawek podanych w karcie produktu.
 

Jak przypisać domyślny podatek do klienta?


Aby przypisać domyślny podatek do klienta należy z górnego menu wybrać zakładkę Klienci. W zależności od potrzeb wybrać utworzonego wcześniej klienta (zębatka z prawej strony > Edytuj) lub dodać nowego (boczny panel z lewej strony Dodaj klienta). Z poziomu karty klienta rozwijamy zakładkę Zobacz więcej opcji.Następnie szukamy rubryki Domyślny podatek. W okienko należy wpisać podatek, który ma obowiązywać dla konkretnego kontrahenta. Zmiany zapisać klikając niebieski przycisk Zapisz na dole strony. Od momentu przypisania domyślnego podatku do klienta, na wystawianych dokumentach po wprowadzeniu produktu, wartość w polu podatek będzie zmieniać się automatycznie na tą przypisaną do klienta.

Dla przykładu: jeśli sam produkt, w karcie produktu, będzie miał stawkę VAT 23%, to przy tworzeniu nowej faktury, po dodaniu klienta z przypisaną stawką VAT 7%, wszystkie produkty dodawane będą automatycznie ze stawką podaną w karcie danego klienta. Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
ACz
Dzień dobry,
w jaki sposób można ustawić domyślny podatek u danego klienta na wartość tekstową (np. "N/A"), aby pojawiała się ona domyślnie w polu "VAT %"? Z tego, co widzę, jeśli domyślną wartością podatku jest tekst, jest on ignorowany przy wystawianiu faktury dla tego klienta, nawet w przypadku, gdy jest dodany do słownika.

Pozdrawiam,
Aneta Cz.

2023-01-24 14:10


Avatar sugester medium
ACz
Zastanawia mnie jeszcze jedno zachowanie: jeśli klient jako domyślny podatek ma wpisane "23%", a globalnie domyślną wartością jest "N/A", to przy wystawianiu faktury z poziomu klienta w pustych pozycjach pojawia się "N/A" zamiast stawki 23% przypisanej do tego klienta. Czy domyślny podatek per klient działa tylko w przypadku pozycji zapisanych już w systemie? Czy mogę to zgłosić jako błąd do naprawienia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

2023-01-24 14:37


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

w momencie tworzenia/edycji klienta, po wpisaniu w rubryce Domyślny podatek tekstu np. n/a i zapisaniu zmian, wartość będzie zaczytywać się poprawnie przy wystawianiu faktur dla tego klienta. Zanim dodany zostanie produkt w rubryce VAT % pojawia się wartość przypisana w ustawieniach konta. Po wprowadzeniu produktu wartość zmieni się na tą, przypisaną do klienta, nawet jeśli nie jest ona dodana w słownikach.

Pozdrawiam
Milena

2023-01-24 15:52


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

domyślny podatek przypisany do klienta zmienia się tylko, jeśli produkt jest zapisany w systemie. Jeśli produktu nie ma zapisanego, wówczas system podstawia w rubryce VAT ustawienie zapisane w ustawieniach globalnych konta.

Pozdrawiam
Milena

2023-01-24 16:43


Avatar sugester medium
ACz
Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam.

2023-01-27 15:25


Dodaj komentarz