Data księgowania podatku VAT

Utworzono: 2023-11-06
Ostatnia aktualizacja: 2023-11-07
Liczba odwiedzin posta: 460

Dokumenty księgowe tworzone w Fakturowni są uwzględniane przez programy księgowe czy raporty na podstawie daty księgowania podatku VAT oraz daty księgowania podatku dochodowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest data księgowania podatku VAT oraz gdzie możesz sprawdzić tę wartość w momencie tworzenia/edycji dokumentu. 


Moment powstania obowiązku podatkowego


Jedną z cech różniącą od siebie podatek VAT oraz podatek PIT jest data, z jaką dana transakcja (przychód lub koszt) wpływa na wysokość danego podatku. 

Z pojęciem sprzedaży łączy się pojęcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy to konsekwencja sprzedaży towarów lub świadczenia usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Moment powstania tego obowiązku mówi, w którym miesiącu i roku powinniśmy daną transakcję opodatkować.


Podatek VAT


Obowiązek podatkowy w VAT powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. Przykładowo również otrzymanie części lub całości zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT.

Powyższe dotyczy sprzedaży. Podobnie różny może być moment, w którym podatnikowi przysługiwać  będzie prawo do odliczenia VAT z tytułu poniesionych wydatków. Co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Może być jednak uzależnione od otrzymania przez podatnika wskazanych przepisami prawa dokumentów (np. faktury lub dokumentu celnego). 


Nie zawsze ta sama data


Jedną z różnic pomiędzy podatkiem dochodowym (PIT) a podatkiem od wartości dodanej (VAT), jest moment powstania obowiązku podatkowego. To nie zawsze jest ta sama data. Daty te mogą być skrajnie różne. Przykładem niech będzie zaliczka, której otrzymanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ale nie stanowi przychodu podatkowego w świetle PIT. 

Stąd możliwość wprowadzenia własnych wartości w odpowiednich rubrykach szablonu faktury w Fakturowni. Fakturownia podpowiada datę księgowania do VAT, w zależności od szablonu faktury zgodnie z ogólnymi zasadami dla danego typu dokumentu. W przypadku, gdy użytkownik wie, że data powinna być inna – ma możliwość edytować datę ręcznie. Istnieje również możliwość całkowitego wyłączenia z księgowania kwot do wybranego podatku poprzez wybór checkboxa „nie księguj”.

Standardowo Fakturownia automatycznie wypełnia następujące daty w zależności od szablonu dokumentu:

1. w przypadku faktury sprzedażowej: 
  • jeżeli data wystawienia faktury jest taka sama jak data sprzedaży, wówczas ta sama data będzie wykazana jako data księgowania do PIT i data księgowania do VAT;
  • jeżeli data wystawienia faktury jest późniejsza niż data sprzedaży, wówczas data księgowania do PIT oraz data księgowania do VAT taka sama jak data sprzedaży;
  • jeżeli data wystawienia faktury jest wcześniejsza niż data sprzedaży, to data księgowania do PIT taka sama jak data wystawienia faktury, natomiast data księgowania do VAT taka sama jak data wystawienia faktury;

2. w przypadku faktury kosztowej:
  • jeżeli data wystawienia faktury jest taka sama jak data sprzedaży, wówczas ta sama data będzie wykazana jako data księgowania do PIT i data księgowania do VAT;
  • jeżeli data wystawienia faktury jest różna od daty sprzedaży, wówczas data księgowania do PIT oraz data księgowania do VAT taka sama jak data wystawienia faktury.


Rubryka Data księgowania podatku VAT


Rubryka Data księgowania podatku VAT dostępna jest podczas tworzenia/edycji dokumentu po przejściu do sekcji Zobacz więcej opcji lub Ukryj opcje dodatkowe jeśli już rozwinięte. 


 
Istnieje możliwość ręcznej edycji tych dat, zgodnie z przepisami prawa.

W przypadku zaznaczenia „nie księguj” do podatku VAT – taki dokument nie pojawi się na raporcie JPK_VAT za dany okres.


Sprawdź również: Data księgowania podatku dochodowego


Powrót


Dodaj komentarz