Magazyny: Wprowadzanie stanu początkowego magazynu
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13
Rozpocznij pracę z modułem magazynowym w Fakturowni, definiując stan początkowy magazynu dla swoich produktów. Dzięki tej funkcji szybko i sprawnie wprowadzisz bieżące ilości towarów, co pozwoli na skuteczne zarządzanie zapasami i precyzyjne monitorowanie sprzedaży. Sprawdź, jak w kilku prostych krokach zaktualizować stan magazynu i rozpocząć pracę z pełną kontrolą nad stanami magazynowymi.
Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.
Jak wprowadzić stan początkowy magazynu?
Obsługa magazynowa w systemie Fakturownia dostępna jest od abonamentu Standard.
Zakładka Magazyny to miejsce do zarządzania oddziałami magazynowymi oraz dodawania nowych lokalizacji. Z tego poziomu możesz także przeglądać listę dokumentów magazynowych i tworzyć nowe. Znajdziesz tu również bazę produktów, a jeśli korzystasz z funkcji cenników, łatwo stworzysz nowy cennik lub edytujesz istniejący.
Aby zarządzać magazynem potrzebne jest wprowadzenie na samym początku stanu magazynu. W naszym systemie najlepiej zrobić to przy użyciu dokumentu magazynowego przyjęcie zewnętrzne (PZ), o którym więcej przeczytasz w artykule jak wystawić dokument PZ.
Wystawienie takiego dokumentu może odbywać się w dwojaki sposób:
- przejdź do zakładki Magazyn > Dokumenty magazynowe i skorzystaj z przycisku Nowy dokument, w polu Rodzaj wybierz przyjęcie zewnętrzne (PZ), następnie na dokumencie dodaj produkty wraz z ich ilością oraz cenami zakupu, po zapisaniu dokumentu na magazyn zostanie przyjęta ilość towaru zgodna z dokumentem PZ,
- przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Magazyny, w polu Automatyczne tworzenie dokumentów przyjęcia wybierz opcję Tworzenie PZ przy wystawieniu faktury kosztowej - zatwierdź zmiany przyciskiem Zapisz. W tym obszarze ustawień konieczne jest również ustawienie funkcji automatyczne dodawanie produktów z faktur zakupowych. To rozwiązanie tworzenia PZ znacząco oszczędza czas, ponieważ wprowadzając fakturę kosztową, automatycznie na jej podstawie tworzy się dokument magazynowy przyjęcia stanu na magazyn.
Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.
Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.
Sprawdź również:
Dokumenty magazynowe powiązane z fakturami
Inwentaryzacja produktów w magazynie
Faktura na podstawie dokumentu magazynowego
Jak stworzyć nowy magazyn?
Powrót
Komentarze
Wanda Kwaśniewska-Narska
2018-02-21 15:05
piotr.wajs
1) metoda dłuższa- definiujemy produkty w zakładce Magazyn> Produkty. Chodzi tu o wpisanie ich cen i nazw .
Gdy już mamy produkty w systemie ich stan określamy dokumentem inwentaryzacji. Tworzymy ją w zakładce Magazyn> Dokumenty magazynowe> Nowy dokument>Inwentaryzacja.
Program sam podliczy stany magazynowe, a że żadne dokumenty magazynowe nie były wprowadzane rezultatem inwentaryzacji będą zera w ilościach produktów.
Po wygenerowaniu Inwentaryzacji edytujemy ją , pojawią się aktywne rubryki w kolumnie "ilość".
Wtedy można wykonać "spis z natury" czyli wpisać ręcznie ilości ze stanu początkowego, które znamy i na koniec zatwierdzić inwentaryzację.
2) metoda krótka.
znając stany na koniec roku, nie wprowadzać produktów osobno , tylko stworzyć jeden zbiorczy dokument PW (przyjęcie wewnetrzne) i wpisać kolejno produkty i ich ilości.
Po zapisaniu dokumentu program będzie miał aktualne stany z początkiem 1.01.2018r.
Pozdrawiam,
Piotr
2018-02-21 17:52
Maciej
Dziękuję za pomoc.
2018-11-29 13:00
annac
w systemie nie ma dedykowanego dokumentu bilansu otwarcia. Jeżeli rozpoczyna Pan działalność gospodarczą nie dla spółki, może Pan utworzyć dokument inwentaryzacji kosztowej i ilościowej w systemie (Linki do bazy wiedzy poniżej). Proszę po wygenerowaniu powyższych dokumentów o konsultację ze swoją księgową czy dla Pana specyfiki prowadzania działalności są one wystarczające.
Dla potrzeb spółki nasz system nie ma możliwości wygenerowania potrzebnego dokumentu. Fakturownia.pl nie jest programem księgowym z tego powodu nie posiada aktualnie wymaganych funkcji księgowych.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
Link do bazy wiedzy: https://pomoc.fakturownia.pl/264658-Inwentaryzacja-produktow-w-magazynie oraz https://pomoc.fakturownia.pl/5559664-Inwentaryzacja-kosztowa-magazynu"
Pozdrawiam, Ania.
2018-11-29 13:56
R.K.
2019-06-27 14:02
piotr.wajs
system nie posiada takiej funkcjonalności jak łączenie magazynów. Posiada jedynie opcje "dezaktywowania" magazynu.
Produkty w magazynach nie są przydzielone do konkretnego magazynu. Dopiero dodanie produktu na stan magazynowy dokumentem magazynowym np. PZ lub PW powoduje pojawienie się ilości danego produktu na stanie magazynowym. Wiec jeżeli w tym przypadku ma Pan na myśli przesunięcie stanu magazynowego produktów z dwóch magazynów na magazyn główny, można do tego użyć dokumentu MM (przesunięcie międzymagazynowy): https://pomoc.fakturownia.pl/2756019-Dokument-magazynowy-MM-przesuniecie-ilosci-towaru-pomiedzy-magazynami./
Po przesunięciu wszystkich potrzebnych ilości produktów na magazyn główny można dezaktywować pozostałe magazyny.
Pozdrawiam,
Piotr
2020-09-14 13:58
Olena
Jak dodać towar do magazynu, jeśli przyjechała do nas paleta z częściami samochodowymi i mamy fakturę stwierdzającą zakup jednej palety.
Ale musimy dodać do kompozycji wszystko, co znajdowało się na tej palecie: jest to 151 części samochodowych.
Każdą część samochodową sprzedajemy osobno na Allegro.
Jak te operacje mogą zostać odzwierciedlone w magazynie.
2023-11-21 13:44
Marcinek
2024-12-24 07:47
nataliak
do systemu można zaimportować karty produktów wraz ze stanami magazynowymi z plików w formatach XLS, .XLSX (Excel), .TXT, .CSV oraz .TSV przygotowanych według naszego schematu importu.
Limit na jeden import wynosi 1000 wierszy.
Przesyłam link do instrukcji poświęconej kwestii importu produktów: https://pomoc.fakturownia.pl/145317-Import-klientow-lub-produktow-z-plikow-EXCEL-do-fakturowni#import-produktow
Pozdrawiam,
Natalia.
2024-12-24 08:09
Dodaj komentarz