Inwentaryzacja kosztowa magazynu

Utworzono: 2017-01-20
Ostatnia aktualizacja: 2023-01-20
Liczba odwiedzin posta: 8239

W systemie można stworzyć raport Inwentaryzacja kosztowa. Ten rodzaj inwentaryzacji pokazuje nam ilość produktu, który obecnie mamy na magazynie, z rozbiciem na poszczególne przyjęte partie tego produktu według ceny zakupu netto. Inwentaryzacja kosztowa wskazuje również wszystkie akcje magazynowe związane z danym produktem w konkretnym magazynie.

Jeśli zależy Ci na raporcie, który wykazuje cenę netto zakupu, wartość netto zakupu, wartość brutto zakupu oraz ilość produktu dostępnego w magazynie z możliwością wprowadzenia w niej korekty, skorzystaj z inwentaryzacji ilościowej.

Jak stworzyć inwentaryzację kosztową dla magazynu?


Aby wygenerować raport Inwentaryzacja kosztowa, należy wejść w zakładkę Raporty > Lista raportów > sekcja Magazyny > Inwentaryzacja kosztowa

inwentaryzacja kosztowa lista raportów
 
Ten rodzaj inwentaryzacji pokazuje nam ilość produktu, który obecnie mamy na magazynie, z rozbiciem na poszczególne przyjęte partie tego produktu według ceny zakupu netto
 
Działanie raportu oraz poprawne interpretowanie takiej inwentaryzacji przedstawiamy na poniższym przykładzie:


1. Działanie raportu

 

Gdy mamy już wybrany raport Inwentaryzacji pozostaje nam wybrać datę, do której program powinien zliczyć stan magazynowy oraz Magazyn dla jakiego chcemy wykonać spis towaru.
Następnie klikamy Generuj raport

inwetaryzcja kosztowa data i magazyn

Nasza inwentaryzacja wyszczególnia następujące dane:
  • produkt;
  • kod produktu;
  • cena zakupu netto (która posortowana jest od ceny największej);
  • ilość produktów znajdujących się obecnie na stanie magazynowym wraz z podsumowaniem;
  • Razem - podsumowanie ilości i wartości magazynowej każdego produktu; 
  • Suma - podsumowanie ilości i wartości magazynowej wszystkich produktów w magazynie. 

kosztowa podsumowanie

 

2. Interpretacja raportu


Przeanalizujmy produkt pierwszy Smartphone 5,5'.
Na inwentaryzacji widać ile sztuk produktu pozostało nam na magazynie oraz w jakiej cenie zostały te produkty zakupione. 

zbiór na inwetaryzacji smarphone

Program uwzględnia w tej inwentaryzacji także sprzedaż produktu i ubytek ilości produktu w oparciu o wystawione dokumenty WZ.
Na zestawieniu dokumentów magazynowych dla tego produktu widzimy, że ilość pozostała na magazynie jest taka sama jak na raporcie.

Dodatkowo możemy łatwo zauważyć, że program uwzględnił dokument WZ1, odejmując ilość produktu z WZ (-109 szt.) od ilości produktu na PZ1 (859 szt.). W związku z powyższym inwentaryzacja (zgodnie z działaniem funkcji FIFO) wykazuje, że pozostało 750 sztuk produktu wprowadzonego na magazyn w pierwszej kolejności. 

zbiór dokumentów mag smarphone


Jak raport zachowa się w momencie, gdy produkt został sprzedany na fakturze VAT, ale nie został do faktury wystawiony dokument magazynowy WZ?


Taką sytuację mamy w przypadku produktu Telewizor 55 cali Full HD
Telewizor został sprzedany w ilości 50 sztuk bez dołączonego dokumentu magazynowego.
Na wygenerowanym raporcie inwentaryzacji widzimy, że program zlicza nam poszczególne ilości produktu dodając nową rubrykę "Sprzedane bez dokumentów magazynowych", uwzględniając również sprzedaż na fakturze. 

zbiór na inwetaryzacji sprzedane bez telewizor

Program odejmuje ilość sztuk z faktury od podsumowania magazynowego pokazując dostępną ilość produktu. Widać to w porównaniu z zestawieniem magazynowym tego produktu. telewizor zestawienie 2 poprawione

W momencie, w którym dodamy dokument magazynowy do faktury sprzedażowej i ponownie wygenerujemy raport Inwentaryzacji, program tak jak w przypadku pierwszego produktu odejmie ilość produktu z WZ2 od najstarszej PZ1.

telewizor zestawienie wz

Uwaga!!! W przypadku dodania produktu poprzez fakturę kosztową i niedołączenia do niej dokumentu PZ, w momencie gdy w systemie nie ma innych dokumentów PZ związanych z produktem, dany produkt nie pojawi się na raporcie inwentaryzacji. 

Ceny na raporcie inwentaryzacji zaciągane są z kolejnych dokumentów PZ. Jeżeli ceny nie zostaną określone na PZ, program będzie pokazywał ceny zakupu z produktu. 


Jak system potraktuje WZ, gdy w kolumnie "ilość" wprowadzona zostanie wartość z minusem np. -1?


W przypadku minusowych wartości w kolumnie ilość, system potraktuje WZ tak, jakby był dokumentem PZ. Właśnie dlatego dokument WZ obok innych dokumentów magazynowych (np. PZ czy MM), zostanie ujęty w raporcie Inwentaryzacja kosztowa. 


Dokument PZ a ujęcie na Inwentaryzacji kosztowej


Jeśli z PZ, który wprowadził sztuki produktu na magazyn A, zostały zdjęte wszystkie ilości na danym magazynie, to taki PZ nie pojawi się na raporcie Inwentaryzacja kosztowa dla magazynu A, który będzie wystawiony dla konkretnej daty granicznej.

Jeśli nastąpiły przesunięcia magazynowe z magazynu A na magazyn B, na Inwentaryzacji kosztowej będzie to wyglądało tak, jak opisane w przykładzie poniżej:

> PZ wprowadziło 3 sztuki na magazyn A
> następnie 1 sztuka została przesunięta MM na magazyn B
> pozostałe 2 sztuki na magazynie A zostały zdjęte dokumentem RW

Wynikiem ww. operacji jest zerowy stan produktu na magazynie A.
Na magazynie B pozostaje 1 sztuka, ale nie jest to sztuka wprowadzona PZ tylko poprzez MM.
Stąd w raporcie “Inwentaryzacja kosztowa” pojawia się 1 sztuka przy MM88.Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Milena
Witam,
Czy jest możliwość wygenerowania inwentaryzacji kosztowej do pliku excel? Bardzo byłoby to pomocne.
Pozdrawiam

2022-04-18 18:55


tomaszs
tomaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

Niestety, w tym momencie nie ma możliwości eksportu wygenerowanej inwentaryzacji kosztowej do pliku arkusza kalkulacyjnego.

W przypadku dodatkowych pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Pozdrawiam, Tomasz

2022-04-19 13:57


Dodaj komentarz