Import faktur po stronie wydatków

Utworzono: 2014-04-02
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-08
Liczba odwiedzin posta: 9206

Jeśli chcesz dodać dokumenty kosztowe do Fakturowni, możesz skorzystać z opcji importu faktur wydatkowych. System obsługuje formaty .XLS i .CSV, co pozwala szybko zintegrować dane z różnych źródeł i uporządkować dokumentację w jednym miejscu. W artykule wyjaśniamy, jak przygotować plik do importu oraz które pola są wymagane, aby proces przebiegł bezproblemowo.

Instrukcja

Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.

Import faktur wydatkowych - jak to zrobić?


System pozwala zaimportować dane w plikach typu .XLS,.XLSX (Excel), .TXT, .CSV, .TSV.

Aby zaimportować faktury wydatkowe na konto:
 
  1. przejdź do zakładki Ustawienia > Import

    Panel ustawień w systemie fakturowania z menu umożliwiającym import dokumentów oraz tworzenie faktur, wydatków i innych dokumentów.
     
  2. z listy wybierz opcję Importuj faktury

    Panel historii importów z widoczną listą opcji po lewej, zaznaczoną opcją 'Importuj faktury', oraz szczegółami importu faktur.
     
  3. zaznacz opcję Wydatki, by zaimportować faktury jako dokumenty kosztowe; 

    Ekran importu faktur, krok 1. Opcja wyboru między 'Przychody' i 'Wydatki', z zaznaczoną opcją 'Wydatki' oraz przyciskiem 'Wybierz plik'.
     
  4. naciśnij przycisk Wybierz plik i wybierz z dysku urządzenia plik z danymi do zaimportowania, po zaczytaniu pliku, kliknij przycisk Dalej, by system pobrał dane do importu faktur; 

    Import faktur, krok 1. Wybrano plik 'faktury_kosztowe_import.xls' oraz zaznaczono opcję 'Wydatki'. Widoczne przyciski 'Dalej...' i 'Powrót'.
     
  5. gdy system wskaże komunikat, że pobieranie danych zakończyło się powodzeniem, kliknij przycisk Przejrzyj dane i importuj, by system przeniósł Cię do kroku 2 importu; 

    Ekran pobierania danych do importu faktur z przyciskiem 'Przejrzyj dane i importuj' oraz statusem 'Gotowe'.
     
  6. jeśli wgrywany plik zawiera nagłówki z nazwą kolumn, zaznacz checkbox przy opcji Plik posiada nagłówek, by te wartości system automatycznie pominął; 

    Kroku 2 importu faktur z zaznaczoną opcją 'Plik posiada nagłówek'. Widoczna lista faktur zawiera numery, typ, nazwę sprzedawcy, NIP, status, oraz datę wystawienia.
     
  7. aby import zakończył się powodzeniem w kroku 2 należy do każdej kolumny dopasować właściwą zmienną zgodną z jej zawartością, dzięki temu system będzie w stanie prawidłowo przypisać dane podczas tworzenia faktur np. kolumna z datą wystawienia musi mieć przypisaną zmienną issue_date : Data wystawienia - jeśli nie chcesz importować danych z wybranej kolumny wybierz pomiń

    Import faktur krok 2 z opcją wyboru zmiennych, w tym numer faktury, typ, sprzedawca, NIP, data wystawienia, kurs waluty, KSeF.
     
  8. opcjonalnie dokonaj wyboru dodatkowych opcji; 

    Ekran ustawień importu faktur z dodatkowymi opcjami wyboru działu, magazynu oraz preferencjami dotyczącymi danych sprzedawcy.
     
  9. aby zaimportować dane kliknij przycisk Importuj dane, a następnie zatwierdź zakończenie procesu przyciskiem Gotowe

    Import faktur krok 2 z listą faktur i opcją dodatkowych ustawień, przycisk 'Importuj dane' umożliwia załadowanie wybranych dokumentów.
 
WAŻNE! Żeby prawidłowo zaimportować dane Sprzedawcy na fakturach wydatkowych, należy je dopasować do zmiennych typu buyer_ np. buyer_name itd.. Buyer nie jest w systemie traktowany jako dosłownie Nabywca, a jako kontrahent użytkownika, czyli Nabywca w przypadku przychodów i Sprzedawca w wydatkach. 

Import faktur z wyborem kolumn, takich jak numer faktury, typ, sprzedający, nabywca, NIP, status, data wystawienia i data sprzedaży.

Jeśli proces importu zakończy się powodzeniem na liście z historią importów w kolumnie zaimportowano pojawi się ilość zaimportowanych dokumentów. Jeśli podczas importu system napotka błąd, wyświetli ilość błędnych danych w kolumnie błędy

Historia importów faktur z datą, nazwą pliku, statusem, liczbą załadowanych i zaimportowanych pozycji oraz błędami i opcją ponownego wykonania.
 
Import z XLS/CSV ma limit 1000 wierszy jednocześnie, czyli 1000 pozycji na importowanych fakturach, gdyż każda pozycja to osobny wiersz. Jeżeli plik jest większy należy go podzielić i wykonać kilka importów.


Zaimportowane dane możesz podejrzeć korzystając z przycisku Zobacz w kolumnie zaimportowane obiekty. System przeniesie Cię bezpośrednio na listę dokumentów kosztowych, które powstały na podstawie pliku importu. O tym, że dokumenty pochodzą wyłącznie z importu świadczy fakt, że na liście w panelu filtrującym, aktywna jest opcja wyszukaj dla importu.

Lista wydatków z numerem dokumentu, wartością netto i brutto, sprzedawcą, datą wystawienia, datą i terminem płatności utworzone z poziomu importu wydtaków.
 

WAŻNE! Jeśli w kroku 2 importu przypiszesz tą samą zmienną do dwóch kolumn, system zaczyta wartość z ostatniej kolumny, do której dana zmienna jest przypisana.


Skąd pobrać przykładowy plik importu?


Przykładowy plik importu możesz pobrać bezpośrednio z konta, a następnie uzupełnić go swoimi danymi. 

Aby pobrać plik, przejdź do zakładki Ustawienia > Import > Importuj faktury, a następnie kliknij nazwę pliku w sekcji zobacz przykładowy plik importu, który znajdziesz na niebieskim komunikacie po prawej stronie. 

Instrukcja importu faktur w Fakturownia z linkiem do pobrania przykładowego pliku importu 'invoices.xls' dla ułatwienia konfiguracji.
 

Sprawdź działanie systemu korzystając z interaktywnej instrukcji

Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.

Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.



Sprawdź również:
Jak do systemu zaimportować przychody?
Jak zaimportować faktury z niepełnymi danymi?
Jak zaimportować dokumenty nieksięgowe?
Jak dodać wydatek ze skanu faktury?


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
kukla9009@gmail.com
Jaki powinien być format pliku do eksportu? Jakie kolumny są obowiązkowe? Dlaczego w nagłówkach do wyboru nie ma numeru faktury i numeru dokumentu księgowego

2014-10-08 22:07


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Tak ja Pan widzi na załączonym obrazku, wymagane formaty pliku znajdują się pod opcją importuj faktury, są to : XLS, XLSX, ODS, TXT, CSV, TSV.
Kolumny, obowiązkowe podane są w drugim kroku importu, tak ja na tym obrazku.
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/cdn1.sugester.com/r/radgost//app/files-id-30639/import-najwazniejsze-rzeczy.png .
Numer faktury jest wyświetlany jako "numer: number" .
Proszę powiedzieć co rozumie Pan pod pojęciem "numer dokumentu księgowego".




2014-10-09 12:33


Avatar sugester medium
en2
Witam.

Jak można importować faktury kosztowe? "Poza automatycznym importem faktur kosztowych do systemu..."? Co to znaczy, że automatycznie jest import faktur kosztowych?

Pozdrawiam.

2016-01-15 12:45


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, import faktur kosztowych przedstawiony jest tutaj: http://pomoc.fakturownia.pl/477622-Import-faktur-po-stronie-wydatkow.
Faktycznie wpis jest dość dziwnie rozpoczęty, ponieważ import może być co najwyżej półautomatyczny, ponieważ należy wczytać plik. Wpis zostanie zmieniony.

2016-01-15 13:00


Avatar sugester medium
Łukasz
Witam
Państwa system ma integrację z CDN Optima, ale tylko do wgrywania faktur od Państwa do Optimy?
W drugą stronę to już nie działa? (czyli plik eksportu z Optimy nie jest od razu kompatybilny z Fakturownią? Aby go wgrać do Was trzeba go najpierw przerobić?)

2017-01-17 19:08


Avatar sugester medium
Raff
Dobrze byłoby umieścić w serwisie pusty plik .csv (tylko z wymaganymi nagłówkami kolumn) do pogrania jako szablon.

2017-04-03 11:27


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, w zakładce Ustawienia> Import i np. import faktur jest prawie pusty plik przykładowy. Zawiera on 1 pozycję dla przykładu.

2017-04-03 11:48


Avatar sugester medium
JG
Dzień dobry
Czy jest możliwy import faktur zakupowych jako wydatek z firmy Incom plik .xml?

2020-04-08 13:08


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
import faktur do naszego systemu zarówno po stronie przychodów jak i kosztów jest w formatach: XLS,.XLSX (Excel), .ODS (Open Office), .TXT, .CSV, .TSV.
(https://pomoc.fakturownia.pl/384007-Import-faktur-klientow-i-produktow)
Nie posiadamy dedykowanego importu danych z firmy Incom. Czy chodzi tutaj o firmę ze sprzętem komputerowym? Proszę o dokładniejsze informacje.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-04-08 15:22


Avatar sugester medium
Domi
Dzień dobry, czy jest możliwość importu do Fakturowni wydatków w . CSV z Portalu Biura lub Subiekt123/Insert?

2021-08-18 20:52


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w systemie mamy możliwość importu danych z programu Insert GT. Wynikowy plik z Insertu powinien być jednak w xml.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-08-19 10:28


Avatar sugester medium
Ana
Dlaczego przy imporcie faktur pierwsza pozycja excela (faktura) nie pokazuje się w zestawieniu faktur po "udanym" imporcie? Dlaczego pozycja uwagi nie zapisuje się tak jak w pliku importowym?

2022-01-30 16:42


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
pierwsza pozycja z wyeksportowanego pliku xls z fakturami zawiera nagłówki kolumn i z reguły jest pomijana przy imporcie, gdyż nić nie wnosi do przepływu danych w migracji pliku.
Odnośnie rubryki "uwagi" w pliku to jest ona dostępna przy eksporcie faktury i powinno dać się ją zaimportować przy dokonywaniu migracji danych na inne konto w systemie.
Proszę o doprecyzowanie problemu.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-01-31 16:17


Avatar sugester medium
Kasia
Mam zapytanie odnośnie importu faktur, czy mogę w nim ustawić, konkretne konta na które mają zaciągać się faktury? tzn. 202-3-1-* , bo niestety zaciąga mi się wszystko na konto 202-2-1-* i muszę wszystko poprawiać ręcznie przez co import jest bez sensu w takim przypadku.

2022-09-14 13:47


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
proszę o doprecyzowanie pytania, jaki import w jakim systemie Pani wykonuje? Importując faktury do Fakturowni nie można określić kont jak 202-3-1-* czy 202-2-1-*, nie ma takich pól w systemie.

Pozdrawiam
Kacper

2022-09-14 15:11


Avatar sugester medium
Grzegorz
Dzień dobry, Podczas konfiguracji pliku do importu faktur kosztowych wskazuję w których polach znajdują się dane sprzedawcy. Mimo to po zaimportowaniu danych na żadnej fakturze nie ma informacji o sprzedawcy. Jaki może być tego powód?

2023-01-01 21:27


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

jeśli po skonfigurowaniu swojego pliku do importu faktur występuje problem z poprawnym zaczytaniem danych, proszę pobrać przykładowy plik udostępniany przez Fakturownię i sprawdzić czy pliki zawierają taki sam układ danych. Plik znajdzie Pan w Ustawienia > Import > Import faktur. Na samym dole komunikatu na niebieskim tle załączony jest przykładowy plik importu. Proszę porównać pliki, ponieważ import z pliku przygotowanego przez nas jako przykładowy działa poprawnie. 

Żeby zaimportować dane Sprzedawcy na fakturach wydatkowych, należy je dopasować do danych typu buyer_name itd.. Jest to trochę nieintuicyjne, ponieważ buyer to nabywca. W systemie jednak buyer nie jest traktowany jako dosłownie Nabywca, a "kontrahent użytkownika", czyli Nabywca w przypadku przychodów i Sprzedawca w wydatkach.

Dodatkowo w kroku 2 importu należy odznaczyć pierwszy wiersz, jeśli w pliku mamy w nim nazwy kolumn i sprawdzić czy typy danych z list nad każdą kolumną są odpowiednio przypisane do danych, które się w nich znajdują. 

Pozdrawiam
Milena

2023-01-04 09:40


Avatar sugester medium
BA
Dzień dobry, od wielu godziń szukam sposobu jak zaimportować faktury zakupowe niesttey bez pozytywnego rezultatu. Postanowiłem wiece zaimportować wasz przykladowy dokument xls i ku mojemu zaskoczeniu rownież wykazał bład i nie został zaakceptowany. Co może być tego przyczyna, jakis błąd ustawień?

2024-01-19 18:59


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
po wczytaniu pliku, w kroku 2 importu należy upewnić się, iż nad każdą z zaczytanych z pliku kolumn, wybrany jest odpowiedni typ danych, który system ma z danej kolumny zaimportować. Nad każdą kolumną znajduje się lista, z której musi być wybrany odpowiedni typ danych lub "pomiń".

Jeśli nasz przykładowy plik importu zwrócił błąd, mogą mieć Państwo na koncie aktywowane dodatkowe opcje, które spowodowały "rozjechanie się" domyślnego ustawienia typów danych względem kolumn w pliku. W takim wypadku można ręcznie poprawić dopasowanie typów danych z list nad kolumnami, lub zmienić kolejność kolumn w pliku - zazwyczaj wystarczy dodać pustą kolumnę w odpowiednim miejscu w pliku, aby pozostałe kolumny zostały przesunięte o jedną w prawo.

W przypadku importu Wydatków, dane Sprzedawcy należy dopasować do typów danych "buyer_", gdyż rekordy "buyer_" w systemie nie oznaczają dosłownie nabywcy, a "kontrahenta Użytkownika".

Jeśli nadal będzie problem z importem, proszę przesłać zgłoszenie mailowo na info@fakturownia.pl, podając adres e-mail, na który założone jest konto oraz załączając importowany plik.

Pozdrawiam,
Kacper

2024-01-22 10:52


Dodaj komentarz