Paragon fiskalny dla firmy z widocznym numerem NIP
Ostatnia aktualizacja: 2024-12-16
Od 1 lipca 2018 roku, nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. W tym artykule omawiamy wymogi prawne oraz wskazujemy jak wystawić paragon z NIP w programie Fakturownia.
Spis treści artykułu:
- NIP na paragonie - zmiany prawne
- Czy każde urządzenie fiskalne obsługuje wydruk numeru NIP?
- Jak wydrukować paragon z NIPem nabywcy
Dowiedz się, jak skorzystać z tej funkcji, korzystając z interaktywnego przewodnika.
NIP na paragonie - zmiany prawne
Przedsiębiorca, który chce otrzymać fakturę do paragonu, może poprosić o jej wystawienie sprzedawcę wyłącznie wtedy, gdy na paragonie znajduje się numer NIP nabywcy.W przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę do paragonu fiskalnego na rzecz nabywcy posługującego się NIP (lub numerem za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej) wystawia się tylko w przypadku, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera ten numer.
Ograniczenie to ma zastosowanie niezależnie od kwoty transakcji, warto jednak pamiętać, że paragon do kwoty 450 zł (lub 100 euro) z NIP-em może zostać uznany za fakturę uproszczoną. Dla transakcji przekraczających 450 zł, paragon z NIP-em nie jest uznawany za fakturę uproszczoną, ale nadal może być wydrukowany zgodnie z przepisami. W takiej sytuacji, jeśli nabywca potrzebuje faktury, konieczne będzie wystawienie faktury do paragonu.
Czy każde urządzenie fiskalne obsługuje wydruk numeru NIP?
Nie wszystkie urządzenia fiskalne są wyposażone w funkcję wydruku numeru NIP na paragonie. W przypadku starszych modeli drukarek fiskalnych, może być konieczna ich modernizacja lub zakup nowego urządzenia zgodnego z nowymi przepisami.
Jeśli paragon zostanie wystawiony bez NIP-u nabywcy, sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury do tego paragonu po zakończeniu transakcji. Dlatego tak ważne jest, aby nabywca zgłosił potrzebę wystawienia paragonu z NIP-em przed zakończeniem sprzedaży. Jeżeli paragon zostanie już wystawiony bez NIP-u nabywcy, to po przysłowiowym "odejściu od kasy" nie będzie możliwości wystawienia faktury na tę sprzedaż.
Fakturownia oferuje moduł do drukarki fiskalnej, który umożliwia wydruk NIP-u na każdej drukarce fiskalnej obsługującej moduł Paragony.pl Fakturownia, nawet jeżeli oprogramowanie drukarki nie jest przygotowane do obowiązujących zmian.Jak wydrukować paragon z NIPem nabywcy?
Jeśli chcesz wystawiać w Fakturowni paragony musisz aktywować ten typ dokumentów w systemie.
W tym celu:
- przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto;
- w sekcji Jakie dokumenty wystawiać zaznacz checkbox przy opcji Paragony;
- a następnie zatwierdź zmiany przyciskiem Zapisz na dole strony.
Aby wydrukować paragon z numerem NIP nabywcy w systemie Fakturownia, należy wykonać następujące kroki:
- W systemie przejdź do zakładki Przychody/Faktury > Paragony > Nowy paragon;
- Uzupełnij dane paragonu, w tym numer NIP nabywcy;
- Stworzony paragon systemowy wygląda następująco;
- Jeśli posiadasz skonfigurowany moduł Paragony.pl Fakturownia i podłączoną drukarkę fiskalną to, wybierz opcję Drukuj > Wydruk fiskalny z menu podręcznego;
- Paragon fiskalny z widocznym numerem NIP wydrukowany za pomocą drukarki fiskalnej z modułem Paragony.pl Fakturownia zawiera wszystkie wymagane dane, co zapewnia zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi.
U sprzedawcy paragon z NIP rozliczany jest w ramach miesięcznego raportu fiskalnego. U nabywcy traktowany jest jak wydatek, który można wprowadzić do systemu jako typ dokumentu Faktura.
Interaktywny przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku na rzeczywistych ekranach Fakturowni, umożliwiając łatwe zrozumienie i wykonanie potrzebnych działań.
Kliknij Start aby rozpocząć, a następnie klikaj w niebieskie pola, lub użyj strzałek w prawym dolnym rogu do nawigowania po instrukcji.
Sprawdź również:
POS (Punkt obsługi sprzedaży)
Paragon fiskalny VAT marża
Ograniczanie drukarek fiskalnych do działów
JPK 'Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT'
Sprawdź także, jak utworzyć paragon w praktyce oglądając tutorial video na naszym kanale w serwisie YouTube:
UWAGA! Obecna nazwa modułu Fiskator, o którym wspominamy w wideo to Paragony.pl.
Powrót
Dodaj komentarz