Paragon fiskalny VAT marża

Utworzono: 2022-08-05
Ostatnia aktualizacja: 2024-06-19
Liczba odwiedzin posta: 9706

W momencie gdy Sprzedawca świadczy usługi lub sprzedaje towary podlegające procedurze VAT marża na rzecz osób fizycznych zgodnie z art. 111 ust. 3b ustawy o VAT, winien wystawić paragon fiskalny. 
Paragon fiskalny do transakcji VAT marża powinien zawierać pełną kwotę brutto transakcji. Z racji tego, że dane opodatkowania marży są informacja poufną, paragon taki nie będzie zawierał informacji o podatku VAT z marży. 

Funkcja, która pozwala ukryć w transakcji fiskalnej podatek VAT w przypadku paragonów drukowanych na urządzeniu fiskalnym (kasa rejestrująca, drukarka fiskalna), to tzw. zera fiskalne. 
Według matrycy stawek VAT pod zero techniczne podlegają stawki F i G na urządzeniu fiskalnym. 
Podatnik, który konfiguruje stawki F i G dla zera fiskalnego musi zadeklarować, która ze stawek dotyczy sprzedaży produktów podlegających transakcji marża np. sprzedaż samochodów używanych, a która ze stawek będzie dotyczyła sprzedaży usług np. wycieczki z biura podróży. 

W Fakturowni konfiguracja zera technicznego dla transakcji fiskalnej jest bardzo prosta. 

Mając włączoną opcję możliwości konfiguracji wydruków fiskalnych  poprzez drukarkę fiskalną, którą uruchamiamy po instalacji modułu fiskalnego (link do instrukcji). Po zaznaczeniu opcji Druk na drukarce fiskalnej

screenshot
należy wejść  w zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Sposoby wyliczania > Obsługa zera technicznego.
Mamy do wyboru obsługę stawki F dla towarów (produktów) i G dla usług lub odwrotnie G dla towarów (produktów) i F dla usług.


System rozpoznaje czy produkt dodany na pozycję faktury jest towarem czy usługą i taką stawkę przypisuje, wysyłając dane z paragonu systemowego na urządzenie fiskalne. 
Tworząc paragon systemowy i wpisując poszczególne pozycje, należy jedynie pamiętać, żeby w kolumnie VAT wybrać opcje zero techniczne. Tak przygotowany paragon systemowy może być przy użyciu modułu fiskalnego przekazany do wydruku na drukarce fiskalnej. W systemie można również wystawiać fakturę VAT marża. Instrukcja znajduje się pod tym adresemPowrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Izabela
A jak wprowadzać do magazynu produkt, który będziemy sprzedawać na paragon z VAT Marżą? Jeśli wprowadzam ze stawką np to przy próbie wydruku paragonu mam komunikat o nieprawidłowych danych i niepoprawnej stawce np

2023-03-30 16:29


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w karcie produktu należy wybrać stawkę VAT "nie wyświetlaj". W przypadku wystawianiu paragonu, zostanie wtedy zaczytana stawka "zero techniczne".

Pozdrawiam
Kacper

2023-03-31 09:13


Avatar sugester medium
Izabela
Dzięki za szybką odpowiedź. Działa!

2023-03-31 17:06


Avatar sugester medium
Rafał Chm.
Dzień dobry! W moim e-sklepie zdarza się, że zakupów dokonują osoby fizyczne, które nie potrzebują faktury VAT. W tej sytuacji Fakturownia wystawia paragon. Czy jest możliwe, aby zamiast paragonu automatycznie były wystawiane Faktury?

2024-06-19 11:30


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
jak rozumiem, dokumenty wystawiane są automatycznie przez jakąś integrację API. W takim wypadku należy sprawdzić ustawienia swojej integracji, zazwyczaj integracje dają możliwość wyboru, jakie typy dokumentów mają być wystawiane.
W Fakturowni zostaje wystawiony taki typ dokumentu, jaki integracja prześle w rekordzie "kind" w żądaniu wystawienia dokumentu.

Pozdrawiam,
Kacper

2024-06-19 11:36


Dodaj komentarz