POS (Punkt obsługi sprzedaży)

Utworzono: 2018-03-16
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-20
Liczba odwiedzin posta: 1665

Fakturownia oferuje możliwość zdefiniowania własnego punktu obsługi sprzedaży. 

Zdefiniowanie punktu obsługi sprzedaży POS razem ze zintegrowaną drukarką fiskalną pozwala na sprawną sprzedaż w sklepach stacjonarnych, w sposób bardzo zbliżony do obsługi zwykłej kasy fiskalnej. 
Funkcja POS umożliwia wprowadzenie danych do paragonu fiskalnego w punkcie obsługi przy użyciu czytnika kodów kreskowych, dzięki czemu wystawienie paragonu stanie się prostą i szybką czynnością. 

 

Przygotowanie konfiguracji

 

Zanim przejdziemy do konfiguracji POS-u musimy sprawdzić:

- czy nasza drukarka fiskalna jest prawidłowo zintegrowana z Fakturowniąhttps://pomoc.fakturownia.pl/2347990-Instalacja-modulu-do-drukarki-fiskalnej-i-czynnosci-poinstalacyjne-

- czy mamy włączoną opcję wyświetlania i wczytywania kodów EAN na produktachhttps://pomoc.fakturownia.pl/2516590-Wyszukiwanie-produktow-po-kodzie-EAN 

- ostatnią rzeczą jest sprawdzenie czy system operacyjny ma zainstalowane sterowniki czytnika i wykrywa go jako podłączone urządzenie ( zrzut ekranu z systemu operacyjnego Windows 10).

Gdy wszystkie urządzenie są podłączone i zintegrowane, możemy przejść do konfiguracji punktu obsługi sprzedaży.
 

KonfiguracjaNa początek wchodzimy w zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Inne i wybieramy Włącz POS (punkty sprzedaży).

Po zapisaniu zmian w zakładce Ustawienia pojawi nam się dodatkowa opcja POS.
Po kliknięciu na tę opcję przechodzimy do menu punktów obsługi sprzedaży i klikamy na przycisk  Dodaj.
Menu tworzenia punktu sprzedaży wygląda następująco:

- w rubryce Nazwa wprowadzamy nazwę naszego punku. Może to być nazwa sklepu stacjonarne, punktu handlowego lub dane osoby obsługującej jeżeli mamy kilka stanowiska kasowe.
-  okno Aktywuj zaznaczamy w momencie, gdy punkt obsługi sprzedaży jest aktualnie używany i stanowisko związane z tym punktem jest czynne,
-  okno Dział, w którym możemy wybrać Sprzedawcę obsługującego dany punkt.  Sprzedawca podpowiada się z listy sprzedawców w zakładce Dane firmy,
-  okno Magazyn, do którego możemy wybrać jeden z magazynów dostępny na naszej liście.
   Oczywiście jeżeli przypisaliśmy magazyn do danego Sprzedawcy powinniśmy wybrać tutaj taki sam magazyn.
-  okno Domyślny Klient z reguły nie jest potrzebne, gdyż system obsługi POS dedykowany jest do tworzenia paragonów w systemie. Czasami jednak, żeby nie robić wielu                    Punktów obsługi Sprzedaży, z których nie korzystamy często możemy zdefiniować fikcyjnego Klienta na potrzeby tworzenia sprzedaży.
 
Przykład: Tworzymy POS, który nie będzie często używany np. na Targi handlu. Mając kilka stanowisk na kilku targach do obsługi np. Targi EXPO, Targi e- handlu nie musimy tworzyć dodatkowych POS-ów na każde targi.Chcąc wiedzieć do ilu sprzedaży doszło na różnych targach możemy wpisać je jako Klientów , a potem filtrować ilość paragonów po danych Klienta.

- okno Dopuszczalne formy płatności służy do wybrania rodzajów płatności z listy płatności dostępnych w systemie.

- okno Maksymalny rabat [%] określa jaki maksymalny rabat procentowy możemy dać w danym punkcie obsługi.

Po określeniu wszystkich parametrów POS może skorzystać z przycisku Zapisz.
Po zapisaniu zmian w menu głównym pojawi nam się zakładka POS.

Przed sprawdzeniem sprzedaży dodajemy przykładowy produkt z pomocą czytnika kodów kreskowych. Widzimy też, że możemy skorzystać z opcji drukowania etykiet.


Gdy produkt mammy już przygotowany, przechodzimy do sprzedaży.

Klikamy na czarny górnym pasku zakładkę POS.  Kursor mamy umieszczony w rubryce z podpowiedzią "Kliknij tutaj i rozpocznij skanowanie produktów".
Za pomocą skanera kodów wprowadzamy produkt.

Program od razu zaczytuje nam dane produktu razem z wartością brutto, ilością. Widzimy też oznaczenia zdefiniowane przy tworzeniu punktu obsługi takie jak nazwa punktu, nazwa działu sprzedawcy, magazyn, rodzaj płatności. Z lewej strony możemy dodać rabat za pomocą przycisku Dodaj rabat.

Po zapisaniu zmian zielonym przyciskiem widzimy zatwierdzony paragon gdzie możemy wpisać jaką kwotę otrzymaliśmy od klienta w rubryce Przyjęto.

Następnie możemy skorzystać z opcji Nowy paragon, gdzie przechodzimy do tworzenia kolejnego paragonu. 


  Możemy tez skorzystać z opcji Wydruk systemowy, gdzie program wyświetli nam podgląd w formacie PDF.

Ostatnio dodaliśmy do podglądu POS stworzonego paragonu opcje wywołania wydruku fiskalnego bez konieczności wchodzenia na listę stworzonych paragonów.
Klawisz wydruku fiskalnego widać poniżej. Powrót


Dodaj komentarz