Jak utworzyć korektę do faktury

Utworzono: 2021-03-12
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-24
Liczba odwiedzin posta: 5482

Korektę do faktury tworzy się za pomocą faktury korygującej.

Faktura korygująca to dokument księgowy, który wystawiany jest przez sprzedawcę w ściśle określonych sytuacjach, takich jak np. zmniejszenie lub zwiększenie podstawy opodatkowania czy też zwrot towarów lub udzielenie rabatu.

Fakturę korygującą w Fakturowni możesz wystawić na dwa sposoby.

Sposób 1.

By utworzyć fakturę korygującą wejdź w Przychody > Faktury korygujące > Dodaj. Następnie uzupełnij poszczególne pola w formularzu.

faktura koryguj%C4%85ca

Podczas wystawiania korekty mamy możliwość wypełnienia pola Dokument korygowany.

dokument korygowany 1

W tym polu wpisujemy numer i datę korygowanej faktury. Jeżeli korekta dotyczy faktury, która jest w systemie, rozpoczynając wpisywanie numeru lub daty system "podpowie" pełne dane faktury.

Sposób 2.

Fakturę korygującą możesz wystawić również poprzez panel dokumentu, który chcesz poprawić. Wybierz spośród wystawionych faktur tę, do której chcesz wystawić korektę, wybierając Przychody > Faktury. Następnie kliknij w fakturę, którą chcesz skorygować za pomocą faktury korekty. Program przekieruje cię do panelu dokumentu. Z panelu nad wystawioną fakturą wybierz Więcej opcji > Wystaw korektę.

dokument korygowany 2


W tym momencie możesz wybrać miedzy opcja całkowitej korekty lub częściowej.

dokument korygowany 3 przyci%C4%99ty


Formularz, który wyświetli się po wybraniu rodzaju wystawionej korekty zostanie automatycznie uzupełniony. Np. w polu Dokument korygowany uzupełni się o numer faktury, a w reszcie pól o inne dane faktury, którą chcemy skorygować.

dokument korygowany 4


W rubrykach dotyczących pozycji na fakturze możesz dokonać korekty poszczególnych kategorii jak cena, ilość itd. Szare pola pokazują nam wynik zmian.


dokument korygowany 5


Przykładowo: jeśli zmienimy cenę netto produktu z 56,91 zł na 100 zł, a ilość sztuk podwoimy, to szare pola przedstawią nam następujący obraz, czyli różnicę w poszczególnych rubrykach między fakturą przed korektą a fakturą po korekcie.

dokument koryguj%C4%85cy 6Gotowa faktura korekta wygląda następująco:

gotowa faktura korektaDodatkowo w Fakturowni na panelu dokumentu poniżej widoku wystawionej faktury przy fakturze korygującej wyświetlają się dane faktury, którą skorygowaliśmy, po których kliknięciu możemy przejść do owej faktury.
 

gotowa faktura koryguj%C4%85ca

 Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
BM
Dzień dobry,
a co z fak. koryg. zbiorczymi?
Otrzymałem jedną FakKor. zbiorczą dotycząca kilku miesięcy 2020r dotyczącą tylko kilku pozycji.
1. Jak ją wprowadzić do Waszego systemu?
2. Jak wystawić FakKor. zbiorczą sprzedaży na podstawie tej otrzymanej?

2021-04-06 09:13


katarzynab
katarzynab
Dzień dobry,
na ten moment niestety nie mamy faktur korekt zbiorczych w systemie. Jedyną możliwością jest korygowanie faktur osobno. Jednakże Pana sugestia już znajduje się na liście funkcji do wdrożenia, dlatego można spodziewać się jej w systemie w niedalekiej przyszłości.

Na bieżąco udoskonalamy nasz system, wprowadzając nowe funkcje, tak by sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Więcej informacji o aktualizacjach i wdrożeniach znajdzie Pan na naszym blogu, gdzie z początkiem miesiąca publikujemy wpis o wszelkich nowościach w danym miesiącu, przesyłam link do najnowszego wpisu: https://bit.ly/3cKbfcD

Pozdrawiam w imieniu zespołu Fakturowni
Katarzyna

2021-04-07 13:49


Avatar sugester medium
JS
Dzien dobry,
W jaki sposob wystawic fakture korygujaca juz oplaconej faktury tak aby na f korygujacej nie widnial napis 'oplacona'?
Zaznaczenie 'czesciowo oplacona' nie rozwiazuje sprawy

2021-05-25 10:51


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
faktura będzie wystawiona bez pieczęci Opłacona, jeśli jej status ustawimy na Wystawiona. Pięczeć Opłacona nie powinna się pojawiać również przy statusie "częściowo opłacona", o ile oczywiście wpisujemy kwotę opłaconą mniejszą, niż wartość wynikającą z dokumentu.

Pozdrawiam
Kacper

2021-05-25 11:31


Avatar sugester medium
JS
Dzień dobry,
w jaki sposób wystawić fakturę korygującą, żeby zmianie uległa tylko waluta faktury.
Pozdrawiam

2021-06-16 10:30


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
korektę należałoby zrobić w jednej walucie, w której będziemy widzieć zmiany liczbowe ( własnoręcznie przeliczyć kurs z dnia pomyłki) tak żeby pokazać różnicę cenową, którą spowodowała zmiana kursu po dacie sprzedaży.
Przykład:
Mamy fakturę na 100 Euro z kursem po nieodpowiedniej dacie sprzedaży.
Sama korekta kwoty w Euro nie wykazuje różnicy w wartości liczbowej, wiec żeby wykazać, że jest różnica w fakturze po zastosowaniu kursów.
Należy w rubryce "przed korektą" pomnożyć 100 Euro x kurs z niewłaściwej daty sprzedaży, a w rubryce "po korekcie" pomnożyć 100 Euro x kurs z właściwej daty sprzedaży.
Wtedy przeliczone kwoty w złotówkach dadzą nam różnicę kwotową do skorygowania w walucie której dotyczy przeliczenie.

Nie dysponuje takimi przykładami korekt oraz nie mamy wiedzy księgowej, żeby podać 100 procentowe rozwiązanie. Proszę upewnić się u Księgowości, czy taki tok rozumowania jest zgodny zaistniałą sytuacją.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-06-16 10:38


Avatar sugester medium
Joanna
Dzień dobry, czy wystawiając fakturę korygującą zmniejszającą wartość powrotnej faktury trzeba przedłużać termin płatności pierwotnej faktury której termin płatności już upłynął?

2021-08-11 18:26


Avatar sugester medium
Joan
Dzień dobry,
jaka jest procedura do wystawienia faktury korygującej do faktury końcowej? i gdzie można powiązać FV korektę z fakturą zaliczkową?

Pozdrawiam

2021-08-12 12:58


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
wystawione faktury korekty, nie zmieniają danych na fakturach pierwotnych.
Celem wystawienia faktur korekt, jest skorygowanie transakcji, gdy faktura pierwotna jest rozliczona i nie ma możliwości jej modyfikowania.
Wystawienie faktury korygującej do faktury końcowej obywa się tak sam jak w przypadku faktury VAT. Nie ma tu różnicy. Odnośnie faktury zaliczkowej proszę opisać całe zdarzenie gospodarcze. W jakim celu ma nastąpić powiazanie faktury zaliczkowej i korygującej?
Pozdrawiam,
Piotr

2021-08-12 14:03


Avatar sugester medium
Kuba
Wystawiłem fakturę, której klient nie opłacił (wiem, mój błąd). Po miesiącu zdecydował się zapłacić za część towaru, a pozostałą część towaru zwrócił. Przy wystawianiu FK i stosownym zmniejszeniu ilości towaru z gotowego dokumentu wynika, że to ja powinienem zwrócić pieniądze klientowi (kwota do zapłaty: minus tyle i tyle zł). Jak to zmienić, by z faktury wynikało, że to klient ma przelać pieniądze, a nie ja? Status pierwotnej FV jest ustawiony na "wystawiona", choć przyznaję, że na chwilę był ustawiony na opłacona, może stąd problem.
Pozdrawiam

2021-11-07 09:50


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
zgadza się jeżeli przyczyną korekty jest zmniejszenie ilości towaru w transakcji, to korekta powinna odpowiedni to wykazać. Czyli w stosunku do faktury pierwotnej, która jest korygowana ilość i wartość zostały zmniejszone , co wykazuje korekta.
To że Klient nie zapłacił, czyli całość transakcji nie jest rozliczona będzie widoczne gdy zsumuje Pan wartość pierwszej faktury i wystawionej do niej korekty.
Niemniej jednak dokument korygowany słusznie wykazuje samą różnicę w transakcji.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-11-08 15:17


Avatar sugester medium
Rafał
Witam, chciałbym poddać korekcie tylko ostatnią kwotę tj. z fv końcowej a z dwóch poprzednich zaliczkowych nie. Czy jest to wykonalne?

2021-12-29 18:46


irynak
irynak
Dzień dobry.

Dziękuję za kontakt.

Mogą Państwo otworzyć fakturę końcową, do której trzeba wystawić korektę, następnie proszę kliknąć w przycisk: > Więcej opcji > Wystaw korektę > wprowadzić dane dotyczące przedmiotu korekty  > Zapisz 

Zostanie zmieniona tyko faktura końcowa. Powiązane faktury zaliczkowe pozostaną bez zmian.

Pozdrawiam

2022-01-04 10:10


Avatar sugester medium
Monika
Witam,
czy jest już opcja wystawiania faktur zbiorczych na np. rabaty, bonusy?

2022-02-20 21:25


Avatar sugester medium
Monika
Witam,
Czy istnieje możliwość wystawienia korekty do faktury sprzedaży towarów? Korekta ma dotyczyć bonusu kwotowego.

2022-02-20 21:29


michalb
michalb
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
proszę o doprecyzowanie zapytania dot. "czy jest już opcja wystawiania faktur zbiorczych na np. rabaty, bonusy?".
Jednocześnie informuję, że w systemie jest możliwość wystawienia korekty (https://pomoc.fakturownia.pl/89452541-Jak-utworzyc-korekte-do-faktury).
Pozdrawiam,
Michał

2022-02-21 16:48


Avatar sugester medium
Monika
Witam, Chciałabym wystawić korektę zbiorczą do kilku faktur. Korekta ma dotyczyć zbiorczego bonusu za dany okres, np. wszystkich faktur sprzedaży dla kontrahenta X wystawionych od 01.01.2022-31.01.2022.
Pozdrawiam
Monika

2022-02-22 13:41


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
fakture korygującą wystawia się pojedynczo do konkretnej faktury zapisanej na koncie. System nie ma możliwości zbiorczej korekty dla kilku dokumentów jednocześnie.

Pozdrawiam,
Łukasz

2022-02-22 13:56


Avatar sugester medium
Monika
Witam, a czy jest przewidziane dodanie takiej opcji? Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawa VAT dopuszcza możliwość korekt zbiorczych (art. 106j ust. 3 ustawy o VAT). Mamy tak podpisane kontrakty, że po przekroczeniu pewnych progów są naliczane bonusy/rabaty. Jest to kwota globalna, wiec nie ma jak jej przypisać do 1 faktury.
Pozdrawiam
Monika

2022-02-22 14:16


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment funkcjonalność nie będzie przebudowywana.
Pani sugestia zostanie przekazana do działu rozwoju programu. 

W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji. 

Pozdrawiam,
Łukasz

2022-02-22 15:02


Avatar sugester medium
Monika
Dzień dobry,

Mam wystawić korektę faktury z marca. Mam tam dwie pozycje uszycie kompletów a druga to transport. Mam zrobić korektę pozycji transport wraz z kwotą. Końcowo wyszło, że widnieje tylko korekta transportu i w minusie pokazuje kwotę transportu. Czy to tak ma być? Kiedy cała faktura nie jest zapłacona?2022-04-21 19:24


tetianap
tetianap
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nie jest to błąd, korekta wykazuje kwotę wynikającą z tego dokumentu, całość transakcji to suma kwot z dokumentu korygowanego i korekty. Jeśli chcą Państwo na fakturze wykazać informację np. "W sumie po korekcie do zapłaty należne jest -/- PLN" mogą Państwo taką informację umieścić w uwagach na korekcie.
Jeśli nie są Państwo pewni jak faktura w danej sytuacji powinna wyglądać, proszę skonsultować się z księgowością.
Pozdrawiam,
Tetiana

2022-04-22 09:32


Avatar sugester medium
DA
Dzień dobry,
do faktury sprzedaży została wystawiona korekta. Klient zrobił przelew na różnicę wynikającą z kwot. Jak w dziale "Płatności" mogę uwzględnić korektę - wyświetlają mi się jedynie faktury sprzedażowe i proformy? Czy istnieje możliwość podpięcia pod płatność fakturę korygującą? Wpisując kwotę z przelewu na fakturze wychodzi niedopłata/opłacenie częściowe.

2022-06-02 17:12


tetianap
tetianap
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
udokumentować płatność za korektę mogą Państwo po wejściu w jej podgląd, a następnie klikając w górnym menu w Więcej opcji > Dodaj płatność.
Pozdrawiam,
Tetiana

2022-06-06 14:28


Avatar sugester medium
Krzysztof
Witam. Czy coś się już zmieniło w przypadku korekt zbiorczych?

2022-10-21 17:52


tetianap
tetianap
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
obecnie w systemie nie ma możliwości wystawienia zbiorczej korekty, mamy w planach wprowadzenie takiej aktualizacji, natomiast na ten moment nie mogę podać przybliżonego terminu realizacji takiej zmiany. Jeżeli się pojawi na pewno będziemy informować o tym w naszych aktualnościach na blogu.

Pozdrawiam,
Tetiana

2022-10-24 09:32


Avatar sugester medium
paulina
Dzień dobry
jak mogę zrobić fakturę korygująca dotyczącą tylko i wyłącznie daty sprzedaży?
Z góry dziękuje za pomoc

2022-10-24 11:14


tetianap
tetianap
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
jeśli faktura nie została wysłana jeszcze do klienta, to skorygować datę sprzedaży można podczas edycji faktury.
W innym przypadku należałoby wystawić korektę częściową uzupełniając na dole strony rubryki "Treść korygowana i Treść prawidłowa". Natomiast Fakturownia nie udziela porad księgowych, jeśli nie są Państwo pewni jak faktura w danej sytuacji powinna wyglądać, proszę skonsultować się z księgowością.

Przesyłam link do instrukcji: https://pomoc.fakturownia.pl/3540508-Korekta-danych-na-fakturze

Pozdrawiam,
Tetiana

2022-10-24 11:47


Dodaj komentarz