Jak utworzyć korektę do faktury
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-14
Korektę do faktury tworzy się za pomocą faktury korygującej.
Faktura korygująca to dokument księgowy, który wystawiany jest przez sprzedawcę w ściśle określonych sytuacjach, takich jak np. zmniejszenie lub zwiększenie podstawy opodatkowania czy też zwrot towarów lub udzielenie rabatu.
Fakturę korygującą w Fakturowni możesz wystawić na dwa sposoby.
Sposób 1.
By utworzyć fakturę korygującą wejdź w Przychody > Faktury korygujące > Dodaj. Następnie uzupełnij poszczególne pola w formularzu.
Podczas wystawiania korekty mamy możliwość wypełnienia pola Dokument korygowany.
W tym polu wpisujemy numer i datę korygowanej faktury. Jeżeli korekta dotyczy faktury, która jest w systemie, rozpoczynając wpisywanie numeru lub daty system "podpowie" pełne dane faktury.
Sposób 2.
Fakturę korygującą możesz wystawić również poprzez panel dokumentu, który chcesz poprawić. Wybierz spośród wystawionych faktur tę, do której chcesz wystawić korektę, wybierając Przychody > Faktury. Następnie kliknij w fakturę, którą chcesz skorygować za pomocą faktury korekty. Program przekieruje cię do panelu dokumentu. Z panelu nad wystawioną fakturą wybierz Więcej opcji > Wystaw korektę.
W tym momencie możesz wybrać miedzy opcja całkowitej korekty lub częściowej.
Formularz, który wyświetli się po wybraniu rodzaju wystawionej korekty zostanie automatycznie uzupełniony. Np. w polu Dokument korygowany uzupełni się o numer faktury, a w reszcie pól o inne dane faktury, którą chcemy skorygować.
W rubrykach dotyczących pozycji na fakturze możesz dokonać korekty poszczególnych kategorii jak cena, ilość itd. Szare pola pokazują nam wynik zmian.
Przykładowo: jeśli zmienimy cenę netto produktu z 56,91 zł na 100 zł, a ilość sztuk podwoimy, to szare pola przedstawią nam następujący obraz, czyli różnicę w poszczególnych rubrykach między fakturą przed korektą a fakturą po korekcie.
Gotowa faktura korekta wygląda następująco:
Dodatkowo w Fakturowni na panelu dokumentu poniżej widoku wystawionej faktury przy fakturze korygującej wyświetlają się dane faktury, którą skorygowaliśmy, po których kliknięciu możemy przejść do owej faktury.
Powrót
Komentarze
BM
a co z fak. koryg. zbiorczymi?
Otrzymałem jedną FakKor. zbiorczą dotycząca kilku miesięcy 2020r dotyczącą tylko kilku pozycji.
1. Jak ją wprowadzić do Waszego systemu?
2. Jak wystawić FakKor. zbiorczą sprzedaży na podstawie tej otrzymanej?
2021-04-06 09:13
Zgłoś naruszenie zasad
katarzynab
na ten moment niestety nie mamy faktur korekt zbiorczych w systemie. Jedyną możliwością jest korygowanie faktur osobno. Jednakże Pana sugestia już znajduje się na liście funkcji do wdrożenia, dlatego można spodziewać się jej w systemie w niedalekiej przyszłości.
Na bieżąco udoskonalamy nasz system, wprowadzając nowe funkcje, tak by sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Więcej informacji o aktualizacjach i wdrożeniach znajdzie Pan na naszym blogu, gdzie z początkiem miesiąca publikujemy wpis o wszelkich nowościach w danym miesiącu, przesyłam link do najnowszego wpisu: https://bit.ly/3cKbfcD
Pozdrawiam w imieniu zespołu Fakturowni
Katarzyna
2021-04-07 13:49
Zgłoś naruszenie zasad
JS
W jaki sposob wystawic fakture korygujaca juz oplaconej faktury tak aby na f korygujacej nie widnial napis 'oplacona'?
Zaznaczenie 'czesciowo oplacona' nie rozwiazuje sprawy
2021-05-25 10:51
Zgłoś naruszenie zasad
Kacper_Seta
faktura będzie wystawiona bez pieczęci Opłacona, jeśli jej status ustawimy na Wystawiona. Pięczeć Opłacona nie powinna się pojawiać również przy statusie "częściowo opłacona", o ile oczywiście wpisujemy kwotę opłaconą mniejszą, niż wartość wynikającą z dokumentu.
Pozdrawiam
Kacper
2021-05-25 11:31
Zgłoś naruszenie zasad
JS
w jaki sposób wystawić fakturę korygującą, żeby zmianie uległa tylko waluta faktury.
Pozdrawiam
2021-06-16 10:30
Zgłoś naruszenie zasad
piotr.wajs
korektę należałoby zrobić w jednej walucie, w której będziemy widzieć zmiany liczbowe ( własnoręcznie przeliczyć kurs z dnia pomyłki) tak żeby pokazać różnicę cenową, którą spowodowała zmiana kursu po dacie sprzedaży.
Przykład:
Mamy fakturę na 100 Euro z kursem po nieodpowiedniej dacie sprzedaży.
Sama korekta kwoty w Euro nie wykazuje różnicy w wartości liczbowej, wiec żeby wykazać, że jest różnica w fakturze po zastosowaniu kursów.
Należy w rubryce "przed korektą" pomnożyć 100 Euro x kurs z niewłaściwej daty sprzedaży, a w rubryce "po korekcie" pomnożyć 100 Euro x kurs z właściwej daty sprzedaży.
Wtedy przeliczone kwoty w złotówkach dadzą nam różnicę kwotową do skorygowania w walucie której dotyczy przeliczenie.
Nie dysponuje takimi przykładami korekt oraz nie mamy wiedzy księgowej, żeby podać 100 procentowe rozwiązanie. Proszę upewnić się u Księgowości, czy taki tok rozumowania jest zgodny zaistniałą sytuacją.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-06-16 10:38
Zgłoś naruszenie zasad
Joanna
2021-08-11 18:26
Zgłoś naruszenie zasad
Joan
jaka jest procedura do wystawienia faktury korygującej do faktury końcowej? i gdzie można powiązać FV korektę z fakturą zaliczkową?
Pozdrawiam
2021-08-12 12:58
Zgłoś naruszenie zasad
piotr.wajs
wystawione faktury korekty, nie zmieniają danych na fakturach pierwotnych.
Celem wystawienia faktur korekt, jest skorygowanie transakcji, gdy faktura pierwotna jest rozliczona i nie ma możliwości jej modyfikowania.
Wystawienie faktury korygującej do faktury końcowej obywa się tak sam jak w przypadku faktury VAT. Nie ma tu różnicy. Odnośnie faktury zaliczkowej proszę opisać całe zdarzenie gospodarcze. W jakim celu ma nastąpić powiazanie faktury zaliczkowej i korygującej?
Pozdrawiam,
Piotr
2021-08-12 14:03
Zgłoś naruszenie zasad
Kuba
Pozdrawiam
2021-11-07 09:50
Zgłoś naruszenie zasad
piotr.wajs
zgadza się jeżeli przyczyną korekty jest zmniejszenie ilości towaru w transakcji, to korekta powinna odpowiedni to wykazać. Czyli w stosunku do faktury pierwotnej, która jest korygowana ilość i wartość zostały zmniejszone , co wykazuje korekta.
To że Klient nie zapłacił, czyli całość transakcji nie jest rozliczona będzie widoczne gdy zsumuje Pan wartość pierwszej faktury i wystawionej do niej korekty.
Niemniej jednak dokument korygowany słusznie wykazuje samą różnicę w transakcji.
Pozdrawiam,
Piotr
2021-11-08 15:17
Zgłoś naruszenie zasad
Rafał
2021-12-29 18:46
Zgłoś naruszenie zasad
irynak
Dziękuję za kontakt.
Mogą Państwo otworzyć fakturę końcową, do której trzeba wystawić korektę, następnie proszę kliknąć w przycisk: > Więcej opcji > Wystaw korektę > wprowadzić dane dotyczące przedmiotu korekty > Zapisz
Zostanie zmieniona tyko faktura końcowa. Powiązane faktury zaliczkowe pozostaną bez zmian.
Pozdrawiam
2022-01-04 10:10
Zgłoś naruszenie zasad
Monika
czy jest już opcja wystawiania faktur zbiorczych na np. rabaty, bonusy?
2022-02-20 21:25
Zgłoś naruszenie zasad
Monika
Czy istnieje możliwość wystawienia korekty do faktury sprzedaży towarów? Korekta ma dotyczyć bonusu kwotowego.
2022-02-20 21:29
Zgłoś naruszenie zasad
michalb
proszę o doprecyzowanie zapytania dot. "czy jest już opcja wystawiania faktur zbiorczych na np. rabaty, bonusy?".
Jednocześnie informuję, że w systemie jest możliwość wystawienia korekty (https://pomoc.fakturownia.pl/89452541-Jak-utworzyc-korekte-do-faktury).
Pozdrawiam,
Michał
2022-02-21 16:48
Zgłoś naruszenie zasad
Monika
Pozdrawiam
Monika
2022-02-22 13:41
Zgłoś naruszenie zasad
lukaszs
fakture korygującą wystawia się pojedynczo do konkretnej faktury zapisanej na koncie. System nie ma możliwości zbiorczej korekty dla kilku dokumentów jednocześnie.
Pozdrawiam,
Łukasz
2022-02-22 13:56
Zgłoś naruszenie zasad
Monika
Pozdrawiam
Monika
2022-02-22 14:16
Zgłoś naruszenie zasad
lukaszs
na ten moment funkcjonalność nie będzie przebudowywana.
Pani sugestia zostanie przekazana do działu rozwoju programu.
W przypadku dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam,
Łukasz
2022-02-22 15:02
Zgłoś naruszenie zasad
Monika
Mam wystawić korektę faktury z marca. Mam tam dwie pozycje uszycie kompletów a druga to transport. Mam zrobić korektę pozycji transport wraz z kwotą. Końcowo wyszło, że widnieje tylko korekta transportu i w minusie pokazuje kwotę transportu. Czy to tak ma być? Kiedy cała faktura nie jest zapłacona?
2022-04-21 19:24
Zgłoś naruszenie zasad
tetianap
nie jest to błąd, korekta wykazuje kwotę wynikającą z tego dokumentu, całość transakcji to suma kwot z dokumentu korygowanego i korekty. Jeśli chcą Państwo na fakturze wykazać informację np. "W sumie po korekcie do zapłaty należne jest -/- PLN" mogą Państwo taką informację umieścić w uwagach na korekcie.
Jeśli nie są Państwo pewni jak faktura w danej sytuacji powinna wyglądać, proszę skonsultować się z księgowością.
Pozdrawiam,
Tetiana
2022-04-22 09:32
Zgłoś naruszenie zasad
DA
do faktury sprzedaży została wystawiona korekta. Klient zrobił przelew na różnicę wynikającą z kwot. Jak w dziale "Płatności" mogę uwzględnić korektę - wyświetlają mi się jedynie faktury sprzedażowe i proformy? Czy istnieje możliwość podpięcia pod płatność fakturę korygującą? Wpisując kwotę z przelewu na fakturze wychodzi niedopłata/opłacenie częściowe.
2022-06-02 17:12
Zgłoś naruszenie zasad
tetianap
udokumentować płatność za korektę mogą Państwo po wejściu w jej podgląd, a następnie klikając w górnym menu w Więcej opcji > Dodaj płatność.
Pozdrawiam,
Tetiana
2022-06-06 14:28
Zgłoś naruszenie zasad
Dodaj komentarz