Jak utworzyć korektę do faktury

Utworzono: 2021-03-12
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-26
Liczba odwiedzin posta: 340

Korektę do faktury tworzy się za pomocą faktury korygującej.

Faktura korygująca to dokument księgowy, który wystawiany jest przez sprzedawcę w ściśle określonych sytuacjach, takich jak np. zmniejszenie lub zwiększenie podstawy opodatkowania czy też zwrot towarów lub udzielenie rabatu.

Fakturę korygującą w Fakturowni możesz wystawić na dwa sposoby.

Sposób 1.

By utworzyć fakturę korygującą wejdź w Przychody > Faktury korygujące > Dodaj. Następnie uzupełnij poszczególne pola w formularzu.Podczas wystawiania korekty mamy możliwość wypełnienia pola "Dokument korygowany".W tym polu wpisujemy numer i datę korygowanej faktury. Jeżeli korekta dotyczy faktury, która jest w systemie, rozpoczynając wpisywanie numeru lub daty system "podpowie" pełne dane faktury.
Sposób 2.

Fakturę korygującą możesz wystawić również poprzez panel dokumentu który chcesz poprawić. Wybierz z pośród wystawionych faktur, tę do której chcesz wystawić korektę wybierając Przychody > Faktury, następnie kliknij w fakturę którą chcesz skorygować za pomocą faktury korekty. Program przekieruje cię do panelu dokumentu. Z panelu nad wystawioną fakturą wybierz Więcej opcji > Wystaw korektę.
W tym momencie możesz wybrać miedzy opcja całkowitej korekty lub częściowej.
Formularz, który wyświetli się po wybraniu rodzaju wystawionej korekty zostanie automatycznie uzupełniony, np. w polu ‘’Dokument korygowany”  o numer faktury, a w reszcie pól o inne dane faktury, którą chcemy skorygować.
W rubrykach dotyczących pozycji na fakturze możesz dokonać korekty poszczególnych kategorii jak cena, ilość itd. Szare pola pokazują nam wynik zmian.

Przykładowo: jeśli zmienimy cenę netto produktu z 56,91 zł na 100 zł, a ilość sztuk podwoimy to szare pola przedstawią nam następujący obraz, czyli różnicę w poszczególnych rubrykach między fakturą przed korektą, a fakturą po korekcie.

Gotowa faktura korekta wygląda następująco:

Dodatkowo w Fakturowni na panelu dokumentu poniżej widoku wystawionej faktury przy fakturze korygującej wyświetlają się dane faktury, którą skorygowaliśmy, po których kliknięciu możemy przejść do owej faktury.
  Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
BM
Dzień dobry,
a co z fak. koryg. zbiorczymi?
Otrzymałem jedną FakKor. zbiorczą dotycząca kilku miesięcy 2020r dotyczącą tylko kilku pozycji.
1. Jak ją wprowadzić do Waszego systemu?
2. Jak wystawić FakKor. zbiorczą sprzedaży na podstawie tej otrzymanej?

2021-04-06 09:13

Zgłoś naruszenie zasad

katarzynab
katarzynab
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment niestety nie mamy faktur korekt zbiorczych w systemie. Jedyną możliwością jest korygowanie faktur osobno. Jednakże Pana sugestia już znajduje się na liście funkcji do wdrożenia, dlatego można spodziewać się jej w systemie w niedalekiej przyszłości.

Na bieżąco udoskonalamy nasz system, wprowadzając nowe funkcje, tak by sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Więcej informacji o aktualizacjach i wdrożeniach znajdzie Pan na naszym blogu, gdzie z początkiem miesiąca publikujemy wpis o wszelkich nowościach w danym miesiącu, przesyłam link do najnowszego wpisu: https://bit.ly/3cKbfcD

Pozdrawiam w imieniu zespołu Fakturowni
Katarzyna

2021-04-07 13:49

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz