Jak utworzyć korektę do faktury

Utworzono: 2021-03-12
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-04
Liczba odwiedzin posta: 2608

Korektę do faktury tworzy się za pomocą faktury korygującej.

Faktura korygująca to dokument księgowy, który wystawiany jest przez sprzedawcę w ściśle określonych sytuacjach, takich jak np. zmniejszenie lub zwiększenie podstawy opodatkowania czy też zwrot towarów lub udzielenie rabatu.

Fakturę korygującą w Fakturowni możesz wystawić na dwa sposoby.

Sposób 1.

By utworzyć fakturę korygującą wejdź w Przychody > Faktury korygujące > Dodaj. Następnie uzupełnij poszczególne pola w formularzu.

faktura koryguj%C4%85ca

Podczas wystawiania korekty mamy możliwość wypełnienia pola "Dokument korygowany".

dokument korygowany 1

W tym polu wpisujemy numer i datę korygowanej faktury. Jeżeli korekta dotyczy faktury, która jest w systemie, rozpoczynając wpisywanie numeru lub daty system "podpowie" pełne dane faktury.
Sposób 2.

Fakturę korygującą możesz wystawić również poprzez panel dokumentu który chcesz poprawić. Wybierz z pośród wystawionych faktur, tę do której chcesz wystawić korektę wybierając Przychody > Faktury, następnie kliknij w fakturę którą chcesz skorygować za pomocą faktury korekty. Program przekieruje cię do panelu dokumentu. Z panelu nad wystawioną fakturą wybierz Więcej opcji > Wystaw korektę.

dokument korygowany 2


W tym momencie możesz wybrać miedzy opcja całkowitej korekty lub częściowej.

dokument korygowany 3 przyci%C4%99ty


Formularz, który wyświetli się po wybraniu rodzaju wystawionej korekty zostanie automatycznie uzupełniony, np. w polu ‘’Dokument korygowany”  o numer faktury, a w reszcie pól o inne dane faktury, którą chcemy skorygować.

dokument korygowany 4


W rubrykach dotyczących pozycji na fakturze możesz dokonać korekty poszczególnych kategorii jak cena, ilość itd. Szare pola pokazują nam wynik zmian.


dokument korygowany 5


Przykładowo: jeśli zmienimy cenę netto produktu z 56,91 zł na 100 zł, a ilość sztuk podwoimy to szare pola przedstawią nam następujący obraz, czyli różnicę w poszczególnych rubrykach między fakturą przed korektą, a fakturą po korekcie.

dokument koryguj%C4%85cy 6Gotowa faktura korekta wygląda następująco:

gotowa faktura korektaDodatkowo w Fakturowni na panelu dokumentu poniżej widoku wystawionej faktury przy fakturze korygującej wyświetlają się dane faktury, którą skorygowaliśmy, po których kliknięciu możemy przejść do owej faktury.
 

gotowa faktura koryguj%C4%85ca

 Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
BM
Dzień dobry,
a co z fak. koryg. zbiorczymi?
Otrzymałem jedną FakKor. zbiorczą dotycząca kilku miesięcy 2020r dotyczącą tylko kilku pozycji.
1. Jak ją wprowadzić do Waszego systemu?
2. Jak wystawić FakKor. zbiorczą sprzedaży na podstawie tej otrzymanej?

2021-04-06 09:13

Zgłoś naruszenie zasad

katarzynab
katarzynab
Dzień dobry,
na ten moment niestety nie mamy faktur korekt zbiorczych w systemie. Jedyną możliwością jest korygowanie faktur osobno. Jednakże Pana sugestia już znajduje się na liście funkcji do wdrożenia, dlatego można spodziewać się jej w systemie w niedalekiej przyszłości.

Na bieżąco udoskonalamy nasz system, wprowadzając nowe funkcje, tak by sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Więcej informacji o aktualizacjach i wdrożeniach znajdzie Pan na naszym blogu, gdzie z początkiem miesiąca publikujemy wpis o wszelkich nowościach w danym miesiącu, przesyłam link do najnowszego wpisu: https://bit.ly/3cKbfcD

Pozdrawiam w imieniu zespołu Fakturowni
Katarzyna

2021-04-07 13:49

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
JS
Dzien dobry,
W jaki sposob wystawic fakture korygujaca juz oplaconej faktury tak aby na f korygujacej nie widnial napis 'oplacona'?
Zaznaczenie 'czesciowo oplacona' nie rozwiazuje sprawy

2021-05-25 10:51

Zgłoś naruszenie zasad

Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
faktura będzie wystawiona bez pieczęci Opłacona, jeśli jej status ustawimy na Wystawiona. Pięczeć Opłacona nie powinna się pojawiać również przy statusie "częściowo opłacona", o ile oczywiście wpisujemy kwotę opłaconą mniejszą, niż wartość wynikającą z dokumentu.

Pozdrawiam
Kacper

2021-05-25 11:31

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
JS
Dzień dobry,
w jaki sposób wystawić fakturę korygującą, żeby zmianie uległa tylko waluta faktury.
Pozdrawiam

2021-06-16 10:30

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
korektę należałoby zrobić w jednej walucie, w której będziemy widzieć zmiany liczbowe ( własnoręcznie przeliczyć kurs z dnia pomyłki) tak żeby pokazać różnicę cenową, którą spowodowała zmiana kursu po dacie sprzedaży.
Przykład:
Mamy fakturę na 100 Euro z kursem po nieodpowiedniej dacie sprzedaży.
Sama korekta kwoty w Euro nie wykazuje różnicy w wartości liczbowej, wiec żeby wykazać, że jest różnica w fakturze po zastosowaniu kursów.
Należy w rubryce "przed korektą" pomnożyć 100 Euro x kurs z niewłaściwej daty sprzedaży, a w rubryce "po korekcie" pomnożyć 100 Euro x kurs z właściwej daty sprzedaży.
Wtedy przeliczone kwoty w złotówkach dadzą nam różnicę kwotową do skorygowania w walucie której dotyczy przeliczenie.

Nie dysponuje takimi przykładami korekt oraz nie mamy wiedzy księgowej, żeby podać 100 procentowe rozwiązanie. Proszę upewnić się u Księgowości, czy taki tok rozumowania jest zgodny zaistniałą sytuacją.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-06-16 10:38

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Joanna
Dzień dobry, czy wystawiając fakturę korygującą zmniejszającą wartość powrotnej faktury trzeba przedłużać termin płatności pierwotnej faktury której termin płatności już upłynął?

2021-08-11 18:26

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Joan
Dzień dobry,
jaka jest procedura do wystawienia faktury korygującej do faktury końcowej? i gdzie można powiązać FV korektę z fakturą zaliczkową?

Pozdrawiam

2021-08-12 12:58

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
wystawione faktury korekty, nie zmieniają danych na fakturach pierwotnych.
Celem wystawienia faktur korekt, jest skorygowanie transakcji, gdy faktura pierwotna jest rozliczona i nie ma możliwości jej modyfikowania.
Wystawienie faktury korygującej do faktury końcowej obywa się tak sam jak w przypadku faktury VAT. Nie ma tu różnicy. Odnośnie faktury zaliczkowej proszę opisać całe zdarzenie gospodarcze. W jakim celu ma nastąpić powiazanie faktury zaliczkowej i korygującej?
Pozdrawiam,
Piotr

2021-08-12 14:03

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Kuba
Wystawiłem fakturę, której klient nie opłacił (wiem, mój błąd). Po miesiącu zdecydował się zapłacić za część towaru, a pozostałą część towaru zwrócił. Przy wystawianiu FK i stosownym zmniejszeniu ilości towaru z gotowego dokumentu wynika, że to ja powinienem zwrócić pieniądze klientowi (kwota do zapłaty: minus tyle i tyle zł). Jak to zmienić, by z faktury wynikało, że to klient ma przelać pieniądze, a nie ja? Status pierwotnej FV jest ustawiony na "wystawiona", choć przyznaję, że na chwilę był ustawiony na opłacona, może stąd problem.
Pozdrawiam

2021-11-07 09:50

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
zgadza się jeżeli przyczyną korekty jest zmniejszenie ilości towaru w transakcji, to korekta powinna odpowiedni to wykazać. Czyli w stosunku do faktury pierwotnej, która jest korygowana ilość i wartość zostały zmniejszone , co wykazuje korekta.
To że Klient nie zapłacił, czyli całość transakcji nie jest rozliczona będzie widoczne gdy zsumuje Pan wartość pierwszej faktury i wystawionej do niej korekty.
Niemniej jednak dokument korygowany słusznie wykazuje samą różnicę w transakcji.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-11-08 15:17

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Rafał
Witam, chciałbym poddać korekcie tylko ostatnią kwotę tj. z fv końcowej a z dwóch poprzednich zaliczkowych nie. Czy jest to wykonalne?

2021-12-29 18:46

Zgłoś naruszenie zasad

irynak
irynak
Dzień dobry.

Dziękuję za kontakt.

Mogą Państwo otworzyć fakturę końcową, do której trzeba wystawić korektę, następnie proszę kliknąć w przycisk: > Więcej opcji > Wystaw korektę > wprowadzić dane dotyczące przedmiotu korekty  > Zapisz 

Zostanie zmieniona tyko faktura końcowa. Powiązane faktury zaliczkowe pozostaną bez zmian.

Pozdrawiam

2022-01-04 10:10

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz