Eksport faktur do systemu RAKS

Utworzono: 2016-10-11
Ostatnia aktualizacja: 2023-01-24
Liczba odwiedzin posta: 4080

Jeśli do celów księgowych korzystasz z narzędzia RAKS, to wszystkie faktury wystawione w Fakturownia.pl możesz łatwo wyeksportować w odpowiednim formacie. Fakturownia dysponuje dwoma formatami eksportu do systemu RAKS, a z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób je wykonać i którego eksportu użyć, w zależności od tego, jaką działalność prowadzisz.

Eksport jako dokumenty księgowe - dla JDG


Jeśli prowadzisz JDG i potrzebujesz prostego eksportu, wejdź w Przychody / Faktury > Wszystkie > Eksport/Wydruki > Eksport do RAKS
Możesz też wybrać odpowiedni okres, z jakiego chcesz wyeksportować faktury (np. ostatni miesiąc) i eksportować dokumenty księgowe lub faktury sprzedaży.


 

Eksport jako Faktury Sprzedaży - dla spółek i biur księgowych


Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowego eksportu, skorzystaj z drugiej opcji, czyli Eskportu do RAKS jako Faktury Sprzedaży. Eksport ten działa dla dokumentów takich, jak faktury VAT, paragony i WDT.
Aby uruchomić ten rodzaj eksportu, przejdź do menu Ustawienia > Aplikacje / Dodatki i na liście aplikacji znajdź Eksport RAKS Faktury Sprzedaży.

Po przejściu do eksportu kliknij w niebieski przycisk AKTYWUJ, znajdujący się po prawej stronie. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Na swojej liście faktur w Fakturowni zaznacz checkbox przy fakturze lub fakturach, które chcesz wyeksportować.
2. Kliknij Eksport/Wydruki w prawym górnym rogu listy i wybierz Eksport RAKS Faktury Sprzedaży.


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
MArek
Witam
Czy przy imporcie ważna jest wersja RaksSQL


2016-10-22 12:50


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, eksport do Raks powinien działać przy starszych wersjach Raks SQL tych z przed roku i powyżej. Przy aktualnych wersjach Raks jeżeli konstrukcja pliku nie zmieniła się w programie to nie powinno być problemu. Oczywiście najlepiej stworzyć u nas taki plik eksportu i spróbować zaimportować do Raks.

2016-10-25 10:09


Avatar sugester medium
Tomasz K
Witam

Mam pytanie czy istnieje możliwość eksportu zakupów do RAKSSQL jako faktury zakupu?

2018-02-12 11:12


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
mając dokumenty po stronie wydatków, może je eksportować w pliku, który jest importowany do Programu RAKS. nie mam jednak praktyki w tym, Jak program RAKS SQL rozpozna ten plik.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-02-12 16:20


Avatar sugester medium
Tomasz Dzięcioł
Eksport do RAKS jako faktury sprzedaży. Dokumenty z odwrotnym obciążeniem są eksportowane nieprawidłowo. Atrybut STAWKA_VAT wg specyfikacji RAKSa powinien być liczbowy, a w eksporcie pojawia się tam wartość "o,o,". Taki plik nie da się rozksięgować w RAKSie i powoduje jego awarię!

2018-02-12 23:04


mariaseta
mariaseta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
bardzo dziękuję za zgłoszenie, zostanie ono przekazane do programistów.
Przed zbadaniem sprawy przez naszych developerów oraz wdrożeniem ewentualnej poprawki sugeruję ręczną poprawkę wszystkich wartości o,o, w pliku na wymaganą wartość liczbową, jako tymczasowe rozwiązanie, aby import był możliwy.
Pozdrawiam

2018-02-13 12:43


Avatar sugester medium
zombek
Na screenshocie widnieje również możliwość eksportu do Symfonii a ja nie widzę takiej opcji u siebie. Czy taka opcja w ogóle jest ? I czy zależy to od wersji ?

2018-10-15 12:07


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
opcja widoczna na zrzucie ekranu została zmieniona na Eksport do XML, gdyż ówczesny xml nie był w pełni kompatybilny z programem Symfonia.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-10-15 12:12


Avatar sugester medium
Nowy1
Witam,
z którym produktem Symfonia i w jakiej wersji/linii zgodny jest ten format XML o którym Pan pisze?

2018-12-03 15:01


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
oddzielne narzędzie eksportu danych do programu Symfonia jest przygotowywane przed deweloperów. W momencie kiedy funkcjonalność będzie gotowa do przetestowania będziemy mogli odpowiedzieć do jakich wersji systemu Symfonia jest ona dedykowana.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-12-03 16:34


Avatar sugester medium
Adrian
Witam. Właśnie testuje program. Niestety mam problem z wysyłką paragonów i faktur do raks może byc to spowodowane nową wersją raks. Czy będzie to poprawione.
Pozdrawiam

2019-05-10 10:13


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam ,
tak mamy w planach aktualizację eksportu do rpogramu RAKS SQL. Aktualizacja danych eksportu do tego programu jest obecnie 4 w kolejce .
W tym momencie kończymy tworzenie eksportu do systemu Symfonia, następnie będą eksporty do ERP Optimy i Insertu (Rachmistrz, Nexo).
Dopiero po wykonaniu tych aktualizacji przystąpimy do aktualizacji danych do RAKS SQL.
Pozdrawia,m,
Piotr

2019-05-10 11:27


Avatar sugester medium
Adrian
A przypuszczalnie jaki to będzie okres miesiąc ? Bo widzę, że symfonia była zapowiadana już w grudniu.
Pozdrawiam

2019-05-12 20:06


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
nie mamy konkretnej odpowiedzi od programisty zewnętrznego, którzy będzie przygotowywał wszystkie integracje, ale przypuszczamy, że stworzenie integracji z ERP Optima oraz Insert to kwestia 2 - 3 miesięcy.
Następnie będziemy mogli rozpocząć pracę nad integracją z programem RAKS SQL.

Pozdrawiam,
Piotr

2019-05-13 09:01


Avatar sugester medium
anonim
Proszę o informację czy wyeksportowanie pliku do Insert działa? Klient wyeksportował plik do Insert, ale mam go w formacie txt i niestety nie mogę go zaimportować do Rewizora. Proszę o pomoc.

2019-06-03 11:31


michalb
michalb
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na chwilę obecną nie posiadamy bezpośredniej integracji z systemem InsERT.
Proponuję skorzystać z uniwersalnego eksportu danych w formatach: .xls, .csv, .xml.
Pozdrawiam,
Michał

2019-06-03 15:09


Avatar sugester medium
anna kanclerz
Czy istnieje możliwość zaciągania danych do programu kaper wapro?

2019-09-30 12:15


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, proszę odwiedzić nasze forum pomocy, a dokładnie post dotyczący integracji z programami Assecco Wapro. W poście znajdą Państwo link do firmy, która oferuje takie rozwiązanie: https://sugester.fakturownia.pl/3829134-Integracja-Fakturowni-z-systemem-Asseco-WAPRO.
Pozdrawiam,
Piotr.

2019-09-30 12:26


Avatar sugester medium
Marzena
Solar zrzut
Witam przy eksporcie do raksa nie pojawiają się dekrety ani rozrachunki, jest tylko rejestr vat i wpis do księgi przychodów a firma jest na pełnej księgowości. Czy przy wystawianiu faktur zaliczkowych rozliczających musi być wybierany inny typ dokumentu przy wystawianiu faktury ?Prosze o info jak to zmienić.

2019-10-04 09:39


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
przy tworzeniu faktury zaliczkowej w systemie należy wybrać typ dokumentu "faktura zaliczkowa". Jeżeli był wybrany inny typ dokumentu np. faktura VAT, to dokument będzie inaczej interpretowany w pliku eksportu.
W przypadku eksportu do systemu Raks SQL może być niestety problem innego typu. Nie posiadamy aktualnego eksportu do tego programy od 2017 roku, być może to powodować błąd z importem.
Planujemy zaktualizować eksport do tego programu, niemniej jednak aktualizacja oczekuje na kolejce zadań.
Obecnie jesteśmy na etapie testowania funkcji dla programu księgowego Symfonia, następnie będą takie programy jak: ERP Cormarch Optima, Insert (Rachmistrz, nexo) oraz Raks SQL.
Aktualizacje zostały wypisane w kolejce zgodnej z zapotrzebowaniem naszych Użytkowników.
Takiej integracje wymagają kilku miesięcy pracy, wiec nie jestem w tym momencie podać przybliżonego terminu rozpoczęcia prac.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-10-04 11:38


Avatar sugester medium
Aleksandra
Czy już jest u Państwa dostępna opcja exportu do RAKS również faktur kosztowych? ("Wydatki")

2023-01-22 16:04


nataliak
nataliak
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
dokumenty wydatkowe można wyeksportować do RAKS jako dokumenty księgowe.
W tym celu należy przejść do zakładki Wydatki, z poziomu listy faktur zaznaczyć checkbox'y odpowiednich dokumentów, następnie nacisnąć przycisk Eksport/ Wydruki i wybrać opcję Eksport do RAKS jako dokumenty księgowe.

W razie dalszych pytań jesteśmy do dyspozycji, pozdrawiam.

2023-01-24 09:30


Dodaj komentarz