Eksport faktur do systemu RAKS

Utworzono: 2016-10-11
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-16
Liczba odwiedzin posta: 1522953

Jeśli do celów księgowych korzystasz z narzędzia RAKS, to wszystkie faktury wystawione w Fakturownia.pl możesz łatwo wyeksportować w odpowiednim formacie. Fakturownia dysponuje dwoma formatami eksportu do systemu RAKS, a z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób je wykonać i którego eksportu użyć, w zależności od tego, jaką działalność prowadzisz.

Eksport jako dokumenty księgowe - dla JDG


Jeśli prowadzisz JDG i potrzebujesz prostego eksportu, wejdź w Przychody / Faktury > Wszystkie > Eksport/Wydruki > Eksport do RAKS
Możesz też wybrać odpowiedni okres, z jakiego chcesz wyeksportować faktury (np. ostatni miesiąc) i eksportować dokumenty księgowe lub faktury sprzedaży.


 

Eksport jako Faktury Sprzedaży - dla spółek i biur księgowych


Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowego eksportu, skorzystaj z drugiej opcji, czyli Eskportu do RAKS jako Faktury Sprzedaży. Eksport ten działa dla dokumentów takich, jak faktury VAT, paragony i WDT.
Aby uruchomić ten rodzaj eksportu, przejdź do menu Ustawienia > Integracje i dodatki > Eksporty Księgowe > Eksport RAKS Faktury Sprzedaży

Po przejściu do eksportu kliknij w niebieski przycisk AKTYWUJ, znajdujący się po prawej stronie. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Na swojej liście faktur w Fakturowni zaznacz checkbox przy fakturze lub fakturach, które chcesz wyeksportować.
2. Kliknij Eksport/Wydruki w prawym górnym rogu listy i wybierz Eksport RAKS Faktury Sprzedaży.


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
MArek
Witam
Czy przy imporcie ważna jest wersja RaksSQL


2016-10-22 12:50


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, eksport do Raks powinien działać przy starszych wersjach Raks SQL tych z przed roku i powyżej. Przy aktualnych wersjach Raks jeżeli konstrukcja pliku nie zmieniła się w programie to nie powinno być problemu. Oczywiście najlepiej stworzyć u nas taki plik eksportu i spróbować zaimportować do Raks.

2016-10-25 10:09


Avatar sugester medium
Tomasz K
Witam

Mam pytanie czy istnieje możliwość eksportu zakupów do RAKSSQL jako faktury zakupu?

2018-02-12 11:12


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
mając dokumenty po stronie wydatków, może je eksportować w pliku, który jest importowany do Programu RAKS. nie mam jednak praktyki w tym, Jak program RAKS SQL rozpozna ten plik.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-02-12 16:20


Avatar sugester medium
Tomasz Dzięcioł
Eksport do RAKS jako faktury sprzedaży. Dokumenty z odwrotnym obciążeniem są eksportowane nieprawidłowo. Atrybut STAWKA_VAT wg specyfikacji RAKSa powinien być liczbowy, a w eksporcie pojawia się tam wartość "o,o,". Taki plik nie da się rozksięgować w RAKSie i powoduje jego awarię!

2018-02-12 23:04


mariaseta
mariaseta
Dzień dobry,
bardzo dziękuję za zgłoszenie, zostanie ono przekazane do programistów.
Przed zbadaniem sprawy przez naszych developerów oraz wdrożeniem ewentualnej poprawki sugeruję ręczną poprawkę wszystkich wartości o,o, w pliku na wymaganą wartość liczbową, jako tymczasowe rozwiązanie, aby import był możliwy.
Pozdrawiam

2018-02-13 12:43


Avatar sugester medium
zombek
Na screenshocie widnieje również możliwość eksportu do Symfonii a ja nie widzę takiej opcji u siebie. Czy taka opcja w ogóle jest ? I czy zależy to od wersji ?

2018-10-15 12:07


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
opcja widoczna na zrzucie ekranu została zmieniona na Eksport do XML, gdyż ówczesny xml nie był w pełni kompatybilny z programem Symfonia.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-10-15 12:12


Avatar sugester medium
Nowy1
Witam,
z którym produktem Symfonia i w jakiej wersji/linii zgodny jest ten format XML o którym Pan pisze?

2018-12-03 15:01


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
oddzielne narzędzie eksportu danych do programu Symfonia jest przygotowywane przed deweloperów. W momencie kiedy funkcjonalność będzie gotowa do przetestowania będziemy mogli odpowiedzieć do jakich wersji systemu Symfonia jest ona dedykowana.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-12-03 16:34


Avatar sugester medium
Adrian
Witam. Właśnie testuje program. Niestety mam problem z wysyłką paragonów i faktur do raks może byc to spowodowane nową wersją raks. Czy będzie to poprawione.
Pozdrawiam

2019-05-10 10:13


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam ,
tak mamy w planach aktualizację eksportu do rpogramu RAKS SQL. Aktualizacja danych eksportu do tego programu jest obecnie 4 w kolejce .
W tym momencie kończymy tworzenie eksportu do systemu Symfonia, następnie będą eksporty do ERP Optimy i Insertu (Rachmistrz, Nexo).
Dopiero po wykonaniu tych aktualizacji przystąpimy do aktualizacji danych do RAKS SQL.
Pozdrawia,m,
Piotr

2019-05-10 11:27


Avatar sugester medium
Adrian
A przypuszczalnie jaki to będzie okres miesiąc ? Bo widzę, że symfonia była zapowiadana już w grudniu.
Pozdrawiam

2019-05-12 20:06


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
nie mamy konkretnej odpowiedzi od programisty zewnętrznego, którzy będzie przygotowywał wszystkie integracje, ale przypuszczamy, że stworzenie integracji z ERP Optima oraz Insert to kwestia 2 - 3 miesięcy.
Następnie będziemy mogli rozpocząć pracę nad integracją z programem RAKS SQL.

Pozdrawiam,
Piotr

2019-05-13 09:01


Avatar sugester medium
anonim
Proszę o informację czy wyeksportowanie pliku do Insert działa? Klient wyeksportował plik do Insert, ale mam go w formacie txt i niestety nie mogę go zaimportować do Rewizora. Proszę o pomoc.

2019-06-03 11:31


michalb
michalb
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na chwilę obecną nie posiadamy bezpośredniej integracji z systemem InsERT.
Proponuję skorzystać z uniwersalnego eksportu danych w formatach: .xls, .csv, .xml.
Pozdrawiam,
Michał

2019-06-03 15:09


Avatar sugester medium
anna kanclerz
Czy istnieje możliwość zaciągania danych do programu kaper wapro?

2019-09-30 12:15


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, proszę odwiedzić nasze forum pomocy, a dokładnie post dotyczący integracji z programami Assecco Wapro. W poście znajdą Państwo link do firmy, która oferuje takie rozwiązanie: https://sugester.fakturownia.pl/3829134-Integracja-Fakturowni-z-systemem-Asseco-WAPRO.
Pozdrawiam,
Piotr.

2019-09-30 12:26


Avatar sugester medium
Marzena
Solar zrzut
Witam przy eksporcie do raksa nie pojawiają się dekrety ani rozrachunki, jest tylko rejestr vat i wpis do księgi przychodów a firma jest na pełnej księgowości. Czy przy wystawianiu faktur zaliczkowych rozliczających musi być wybierany inny typ dokumentu przy wystawianiu faktury ?Prosze o info jak to zmienić.

2019-10-04 09:39


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
przy tworzeniu faktury zaliczkowej w systemie należy wybrać typ dokumentu "faktura zaliczkowa". Jeżeli był wybrany inny typ dokumentu np. faktura VAT, to dokument będzie inaczej interpretowany w pliku eksportu.
W przypadku eksportu do systemu Raks SQL może być niestety problem innego typu. Nie posiadamy aktualnego eksportu do tego programy od 2017 roku, być może to powodować błąd z importem.
Planujemy zaktualizować eksport do tego programu, niemniej jednak aktualizacja oczekuje na kolejce zadań.
Obecnie jesteśmy na etapie testowania funkcji dla programu księgowego Symfonia, następnie będą takie programy jak: ERP Cormarch Optima, Insert (Rachmistrz, nexo) oraz Raks SQL.
Aktualizacje zostały wypisane w kolejce zgodnej z zapotrzebowaniem naszych Użytkowników.
Takiej integracje wymagają kilku miesięcy pracy, wiec nie jestem w tym momencie podać przybliżonego terminu rozpoczęcia prac.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-10-04 11:38


Avatar sugester medium
Aleksandra
Czy już jest u Państwa dostępna opcja exportu do RAKS również faktur kosztowych? ("Wydatki")

2023-01-22 16:04


nataliak
nataliak
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
dokumenty wydatkowe można wyeksportować do RAKS jako dokumenty księgowe.
W tym celu należy przejść do zakładki Wydatki, z poziomu listy faktur zaznaczyć checkbox'y odpowiednich dokumentów, następnie nacisnąć przycisk Eksport/ Wydruki i wybrać opcję Eksport do RAKS jako dokumenty księgowe.

W razie dalszych pytań jesteśmy do dyspozycji, pozdrawiam.

2023-01-24 09:30


Dodaj komentarz