Jak wystawić zamówienie?

Utworzono: 2023-04-19
Ostatnia aktualizacja: 2023-06-21
Liczba odwiedzin posta: 1444

Korzystasz z dostępnych w Fakturowni opcji i zastanawiasz się, czym jest dokument Zamówienia oraz czy może być przydatny w Twoim codziennym fakturowaniu? Kiedy najlepiej z niego korzystać i jak wystawić ten typ dokumentu w systemie? W tym wpisie znajdziesz informacje na temat samego dokumentu, a także dowiesz się, kiedy może przydać się w Twojej działalności. 

Dokument Zamówienie, dostępny w Fakturowni, jest dokumentem nieksięgowym, tak samo, jak Proforma. Jest swego rodzaju ofertą, którą przedstawiasz swojemu Kontrahentowi. Jest też dokumentem, na podstawie którego możesz tworzyć faktury zaliczkowe, gdy płatność za transakcję odbywa się w formie ratalnej.

Z tego artykułu dowiesz się: 
  • jak aktywować dokument Zamówienie;
  • jak wystawić Zamówienie;
  • jak korzystać z Zamówienia, jeśli otrzymujesz od Kontrahenta zaliczki;
  • jak wystawić Zamówienie za pomocą żądania API.
 

Jak aktywować dokument Zamówienie w systemie?


Aby móc wystawiać ten typ dokumentu, musisz go aktywować w systemie. W tym celu przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto. W sekcji 'Jakie dokumenty wystawiać' zaznacz checkbox przy opcji Zamówienia i zatwierdź zmiany przyciskiem Zapisz. Od teraz możesz wystawiać ten typ dokumentu w ramach swojego konta.


 

Jak wystawić Zamówienie?


Żeby wystawić swoje pierwsze Zamówienie, przejdź do zakładki Przychody w górnym menu. Z listy wybierz Zamówienie, a następnie Dodaj. Możesz również skorzystać z przycisku + Zamówienie, który jest widoczny na stronie głównej Twojego konta.Uzupełnij formularz Zamówienia tak samo, jak w przypadku innych dokumentów, które tworzysz w ramach swojego konta. Numer dokumentu zostanie nadany przez system. Automatycznie uzupełnią się również rubryki data wystawienia, miejsce wystawienia i data sprzedaży. Podaj dane Nabywcy oraz uzupełnij pozycje na Zamówieniu. Ustal rodzaj i termin płatności. Sprawdź również opcje dostępne w sekcji Zobacz więcej opcji lub Ukryj opcje dodatkowe, jeśli już rozwinięte. Możesz tam dodać np. notatkę prywatną czy dodatkowe uwagi do dokumentu. Utworzenie dokumentu zaakceptuj przyciskiem Zapisz na dole strony.Z poziomu podglądu utworzonego dokumentu możesz skorzystać z dodatkowych opcji dostępnych na szarej belce takich jak np. edycja, wysyłka e-mailem, drukowanie czy eksport do formatu PDF. Z tak utworzonego Zamówienia możesz również wygenerować bezpośrednio fakturę VAT. Wystarczy, że z poziomu podglądu dokumentu, z górnej belki, wybierzesz opcję Utwórz fakturę. System uzupełni wszystkie dane automatycznie na podstawie Zamówienia, a Tobie pozostanie tylko zatwierdzić utworzenie dokumentu klikając Zapisz na dole strony.


 

Zamówienie a płatności w formie zaliczki


Zamówienie należy wykorzystać również, jeśli płatność za transakcję odbywa się w formie ratalnej, w której otrzymujesz od Kontrahenta zaliczkę. Wystawiasz wtedy w systemie fakturę zaliczkową za część płatności, którą otrzymałeś, a jako podsumowanie całej transakcji tworzysz w systemie fakturę końcową.

Jeśli jesteś zainteresowany tworzeniem Zamówienia i wystawianiem do niego faktur zaliczkowych sprawdź wpisy dedykowane temu tematowi: .

Jak wystawić Zamówienie za pomocą żądania API?


Dzięki otwartemu API Fakturowni możesz również wystawić dokument Zamówienie, korzystając z zewnętrznych integracji. W przesłanym do Fakturowni żądaniu API musi znaleźć się rekord ‘kind’, od którego zależy jaki typ dokumentu zostanie utworzony w systemie. Wartość tego rekordu dla dokumentu Zamówienie to ‘estimate’.

Żądanie API musi więc przesłać do Fakturowni rekord “kind”:”estimate”.

Opis wartości pola kind oraz pozostałych elementów faktury, można znaleźć w naszej dokumentacji API, która jest dostępna TUTAJ.


Powrót


Dodaj komentarz