Wystawienie faktury końcowej z faktury zaliczkowej powiązanej z zamówieniem

Utworzono: 2016-08-11
Ostatnia aktualizacja: 2023-08-24
Liczba odwiedzin posta: 14024

System pozwala rozliczać transakcje na podstawie pobieranych zaliczek. Jeśli korzystasz z raportów oferowanych przez Fakturownię, najlepszą ścieżką działania jest wystawienie zamówienia na całą kwotę, a następnie tworzenie powiązanych z nim faktur zaliczkowych, na których wykażesz, jaką kwotę otrzymałeś od swojego kontrahenta. Dokumentem, który zamknie całą transakcję, będzie faktura końcowa. Z tego wpisu dowiesz się, jak wystawić fakturę końcową z faktury zaliczkowej powiązanej z zamówienie.


Jak wystawić fakturę końcową z faktury zaliczkowej?


Aby wystawić fakturę końcową do istniejącej w systemie faktury zaliczkowej:
  1. przejdź do zakładki Przychody > Faktury Zaliczkowe


  2. następnie kliknij w numer faktury zaliczkowej, do której chcesz utworzyć fakturę końcową, aby przejść do jej podglądu; 


  3. z menu podręcznego wybierz Więcej opcji > Wystaw końcową


  4. system przekieruje do formularza faktury końcowej, na której automatycznie powiąże wcześniej dodane do zamówienia faktury zaliczkowe; 


  5. jeśli będziesz chciał dodać kolejne zaliczki, skorzystaj z opcji Dodaj kolejne zaliczki, aby otworzyć wyszukiwarkę dokumentów;


  6. zatwierdź utworzenie dokumentu klikając Zapisz.

Jeśli faktura końcowa była wystawiana z faktury zaliczkowej i do całej transakcji było wystawione zamówienie połączone z fakturą zaliczkową, to program sam odejmie opłaconą zaliczkę. Na fakturze końcowej pokaże pozostałą kwotę do zapłaty. W takim przypadku wystarczy od razu zapisać formularz faktury końcowej. 

Po zapisaniu na fakturze będzie widoczna cała kwota transakcji oraz powiązana faktura zaliczkowa. Po wystawieniu faktury końcowej, która była wystawiona do transakcji bazującej na dokumencie zamówienie, możesz zmienić status zamówienia na zrealizowano. Dzięki temu zachowasz porządek w statusach dokumentów w systemie. 


Sprawdź również:


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Jarek
Dzień dobry
Czy jest możliwość/opcja żeby system po opłaconej F-rze końcowej (wcześniej zaliczkowej) ,odznaczył zamówienie jako opłacone?
Ta sama opcja była by pomocna gdy z zamówienia bezpośrednio tworzymy Fakturę.
W tej chwili trzeba wracać do zamówień i odznaczać jako opłacone ,a zarazem zrealizowane.
Dziękuję

2019-03-23 09:29


Avatar sugester medium
Sergii
Witam

Przy sprzedaży towarów przez robienie Zamówienia, dalej Faktury Zaliczkowej i na końcu Faktury Końcowej towary są dwukrotnie odliczone z magazynu. W rezultacie ilość towarów w magazynie "-1 szt"!!!!!! I dalej program po prostu nie prawidłowo wszystko liczy.

O tym błędzie pisałem jeszcze 1,5 roku temu!!! Dzwoniłem nawet. I do tej pory programiści nic nie zrobili!!!

2019-11-13 12:40


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie, Pana przypadek został wzięty pod uwagę i odpowiednie zmiany zostały wprowadzone do systemu. Proszę zapoznać się z artykułem: https://pomoc.fakturownia.pl/52231458-Tworzenie-faktur-zaliczkowych-i-koncowych-a-rozliczenie-stanu-magazynowego-produktow-.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-11-13 19:50


Avatar sugester medium
Renata
A co zrobić gdy wystawimy w trakcie trwania usługi 3 faktury zaliczkowe, jak je uwzględnić w całkowitym rozliczeniu faktury końcowej?

2021-09-07 20:45


Avatar sugester medium
Anna
Mam ten sam problem co p. Renata
A co zrobić gdy wystawimy w trakcie trwania usługi 3 faktury zaliczkowe, jak je uwzględnić w całkowitym rozliczeniu faktury końcowej?
Możecie z łaski swojej odpisać?

2021-09-08 12:20


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
oczywiście spieszymy z odpowiedzią.
Podczas wystawienia faktury końcowej program pokazuje listę faktur zaliczkowych, które są dostępne w systemie.
Tak jak na ostatnim zrzucie ekranu.
Jeżeli przed rozpoczęciem całej transakcji zostało wystawione zamówienie na pełną wartość dla danego kontrahenta i do tego zamówienia były wystawiane faktury zaliczkowe: https://pomoc.fakturownia.pl/317048-Wiele-faktur-zaliczkowych-do-jednego-zamowienia, system wskażę to odpowiednio przy wystawieniu faktury końcowej.
Po prostu lista faktur zaliczkowych będzie miała od razu zaznaczone zaliczki, które wchodziły w skład zamówienia.
Gdy takiego zamówienia początkowo nie było. Samodzielnie z listy faktur zaliczkowych należy wybrać te zaliczki, które mają być rozliczone fakturą końcową.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-09-08 13:11


Avatar sugester medium
Lukijarek
Dzień dobry, wystawiłem fakturę zaliczkową do zamówienia, następnie chciałem wystawić fakturę końcową do tego zamówienia. Zgodnie z instrukcją, na fakturze końcowej program automatycznie powinien od całej kwoty zamówienia, odjąć kwotę zaliczki. Niestety na fakturze końcowej widnieje pełna kwota zamówienia. Proszę o pomoc co zrobić w tej sytuacji

2021-09-15 21:17


marcink
marcink
Dzień dobry,
Jeżeli faktura końcowa jest wystawiana z podglądu faktury zaliczkowej wystawionej do zamówienia, to podczas wystawiania pod tabelą pozycji na fakturze, po lewej stronie, powinna widnieć lista faktur zaliczkowych z zaznaczoną fakturą zaliczkową, z której wybrane zostało wystawienie końcowej. Wtedy program odejmuje wartość zaliczki.
Pozdrawiam,
Marcin

2021-09-24 11:19


Avatar sugester medium
Anna
Dzień dobry, czy w panelu z podglądem wszystkich faktur jest możliwość wyświetlania informacji, że do faktury zaliczkowej wystawiona została faktura końcowa wraz z jej numerem (bez konieczności wchodzenia w szczegóły faktury zaliczkowej)? Chodzi o to aby można było szybko sprawdzić, że faktura zaliczkowa została już obsłużona.

2022-01-05 14:59


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment nie ma takiej możliwości.
Jest jedna na liście faktur kolumna "Wystawiono fakturę", do której planujemy dodać takie informacje o powiązanych fakturach np. zaliczkowej i końcowej.
Obecnie trwają pracę w tym zakresie. Na ten moment nie jest znana data wdrożenia funkcjonalności.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-01-05 18:00


Avatar sugester medium
Magdalena
Cześć,

Czy faktury końcowe zaliczane są do przychodu w momencie ich wystawienia? Moja księgowa mówi ze faktury zaliczkowe brane są pod uwagę tylko w rozliczeniu VATu ale przychód następuje przy wystawieniu faktury końcowej.

Z tego co widzę program niestety tego nie uwzględnia- faktury końcowe nie są brane pod uwagę w wykresach Przychody i wydatki. Czy mogę jakoś to zmienić?

Pozdrawiam,
Magdalena

2022-06-02 11:53


Avatar sugester medium
Magdalena
Chciałam jeszcze dodać bo jest to istotne że chodzi mi o sytuację gdzie zaliczki pokrywają 100% zamówienia i są wystawiane np 2 miesiące przed realizacją/ fakturą końcową.

2022-06-02 12:01


marcink
marcink
Dzień dobry,
W raporcie Przychody i wydatki faktury zaliczkowe zliczane są po wystawieniu dokumentu faktury zaliczkowej. Zmian w tym zakresie nie można dokonać w systemie. Jeżeli zaliczki pokrywają 100% pozycji na fakturze końcowej - faktura końcowa w raporcie tym nie jest uwzględniana.
Pozdrawiam,
Marcin

2022-06-22 14:29


Avatar sugester medium
anonim
Dzień dobry,
Chciałem zapytać, czy po wystawieniu faktury zaliczkowej, zaliczkę możemy rozliczyć proporcjonalnie np. w kolejnych 4 fakturach Vat, a nie tylko w jednej rozliczającej całość zaliczki.
Pozdrawiam
Maciej

2023-07-29 08:49


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

dziękuje za przesłanie wiadomości. Funkcja systemu odnośnie rozliczenia faktury zaliczkowej pozwala na powiązanie faktury zaliczkowej tylko z jedną fakturą końcową.

Opisany przez Państwa schemat rozliczenia nie jest dostępny w programie .

W przypadku dodatkowych pytań, pozostaje do dyspozycji.

2023-07-31 15:13


Dodaj komentarz