Błąd wysyłki JPK_V7 do MF: Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem XSD

Utworzono: 2021-08-25
Ostatnia aktualizacja: 2024-04-25
Liczba odwiedzin posta: 2543

Najczęstsze przyczyny błędu weryfikacji pliku JPK_V7 podczas wysyłki do Urzędu Skarbowego: 
  1. Brak wprowadzonych numerów faktur kosztowych, które są zawarte w pliku JPK_V7 (JPK_VAT do końca września 2020 r.). Należy sprawdzić zakładkę Wydatki i jeśli dokumenty nie mają nadanych numerów, należy je nadać, zapisać oraz wygenerować raport ponownie;
  2. Błędy związane z "Kodami kraju nadania TIN". Kod ten pobierany jest z rubryki NIP Nabywcy / Sprzedawcy na danej fakturze. Są to pierwsze dwie litery występujące w rubryce NIP. Należy sprawdzić sekcje: Ewidencja Sprzedaży VAT oraz Ewidencja zakupów VAT w wygenerowanym raporcie JPK_V7. Jeśli przy danej fakturze w raporcie występuje wpis w kolumnie KodKrajuNadaniaTIN, proszę upewnić się, że podali Państwo na dokumencie prawidłowy NIP z właściwym oznaczeniem kraju;  (Pole to wypełnia się wyłącznie w sytuacji, gdy dokonując transakcji z kontrahentem zagranicznym, sprzedawca posiada numer VAT-UE nabywcy lub numer nabywcy właściwy dla kraju spoza UE.)
  3. W części deklaracyjnej Raportu JPK_V7 w sekcji "Obliczenie wysokości kwoty zwrotu" zaznaczono prawidłowo "Zwrot na rachunek", ale kwotę zwrotu podano 0. Należy albo podać kwotę większą od zera albo nie zaznaczać checkboxa "Zwrot na rachunek".


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
ewa
Problem z wysyłka JPK AUTORYZACJA PRZYCHODEM WYSKAUJE BŁĄD , JA AUTORYZUJE SIE PROFILEM ZAUFANYM DO WERYFIKACJA JEST POZYTYWNA , A CHCE AUTORYZOWAĆ PRZYCHODEM

2022-01-24 20:09


tomaszs
tomaszs
Odpowiedź główna   Informacja o niepoprawnej weryfikacji zwracana jest przez serwery Ministerstwa, widocznie podawane dane są nieprawidłowe.
Raport JPK można też pobrać w XML i wysłać przez stronę Klient JPK WEB: https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client
Jeśli wysyłka przez Fakturownię po podaniu kwoty przychodu się nie uda, a ten sam plik po podaniu tej samej kwoty przychodu zostanie prawidłowo wysłany na stronie Ministerstwa - proszę przesłać zgłoszenie na info@fakturownia.pl

Pozdrawiam, Tomasz

2022-01-25 16:31


Avatar sugester medium
Norbert
Dziś po raz pierwszy (od początku wysyłania JPK VAT) otrzymałem komunikat "Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem XSD". Sprawdziłem czy są numery faktur, sprawdziłem, czy w zakupach WNT występuje prawidłowy TIN (na wszelki wypadek w fakturach sprzedażowych także usunąłem PL), w części deklaracyjnej nie jest zaznaczony "Zwrot na rachunek" - mimo to komunikat "Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem XSD" pojawił się ponownie. Sprawa pilna, JPK za kwartał

2023-10-24 12:34


tomaszs
tomaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

Proszę przesłać zgłoszenie na info@fakturownia.pl podając adres email przypisany do konta w programie, okres za jaki generowany jest plik JPK oraz proszę o udzielenie dostępu do konta dla pomocy technicznej zgodnie z instrukcją w linku poniżej:
https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Pomoc-techniczna-jak-udzielic-do-niej-dostepu- .
Pomocny w analizie przypadku będzie również wygenerowany plik JPK z konta.

Pozdrawiam, Tomasz

2023-10-24 12:54


Avatar sugester medium
Krystian
Witam, od wczoraj nie moge wyslac JPK do ministerstwa, popup o nazwie "Wysyłanie pliku JPK do Ministerstwa Finansów". Caly proces standardowo przeszedł bez problemu, wczoraj natomiast zawiesił sie, popup z obrazem w postaci wedrujacego okregu, zatrzymal sie po okolo 15% i pojawil sie tekst "Wystapil blad".
Liczylem ze sie sesja zrestartuje do dzisiaj ale nie, nadal na tym samym etapie wisi. Dokument podpisany profilem prawidlowo, zadnych innych informacji nie widze co moglo by wskazywac na błąd. Nie pozwala mi procesu powtórzyc wiec prosba o pomosc ..

2024-04-23 16:28


tomaszs
tomaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

Czy próbowali Państwo przesłać plik poprzez bramkę Ministerstwa?
https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client/send

W celu analizy zgłoszenia proszę przesłać zgłoszenie na info@fakturownia.pl podając miesiąc za który generują Państwo JPK, oraz udzielić dostępu do konta dla pomocy technicznej zgodnie z instrukcją w linku poniżej:
https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Pomoc-techniczna-jak-udzielic-do-niej-dostepu-
Pomocny może być również zrzut ekranu ze zgłaszanym błędem.

W przypadku dodatkowych pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Pozdrawiam, Tomasz

2024-04-25 14:36


Dodaj komentarz