Odliczenie kosztów paliwa, eksploatacji samochodu i innych wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Utworzono: 2014-06-27
Ostatnia aktualizacja: 2024-06-05
Liczba odwiedzin posta: 7166

Z możliwości generowania wydatków związanych z kosztami działalności gospodarczej mogą korzystać ci Użytkownicy, którzy posiadają minimum plan Pro. Wchodząc w zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto upewnij się czy masz zaznaczony checkbox przy opcji Księgowość online

Jeśli na Twoim koncie opcja nie jest aktywna, zaznacz checkbox i zapisz zmiany. Aktywacja księgowości online pozwoli Ci określać rodzaj wydatków.

Aby wygenerować koszt przejdź do zakładki Wydatki > Nowy wydatek. Podczas wypełniania pól w formularzu zwróć uwagę na rubrykę Rodzaj wydatku. Po kliknięciu w te rubrykę system wyświetli listę z rodzajami wydatków, którymi możesz oznaczyć swój dokument. Kliknięcie w wybraną opcję oznaczy wydatek konkretnym rodzajem. Wybierając odpowiednie pozycje z rubryki oraz uzupełniając niezbędne pola, generujesz koszty własne, związane z prowadzeniem firmy.

Przykładowo: Wybierając opcję Zakup paliwa i eksploatacji pojazdu 75%, odliczymy (netto+50%vat) x 75% w KUP (koszty uzyskania przychodu), 50% VAT.

Po utworzeniu faktury kosztowej (faktura będzie zawierała 23% doliczonego podatku VAT) i zapisaniu jej, należy wygenerować raport JPK VAT z deklaracją - JPK V7 (nowy JPK VAT).Po wygenerowaniu raportu w pozycjach 41 i 42 na wydruku raportu uwzględnione będzie odliczenie 50% poniesionego podatku VAT.

Sprawdź także: Moduł Księgowości onlinePowrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Justyna
Rozwiązanie co najmniej kiepskie, przy generowaniu ewidencji VAT mamy 100 % VAT, a przy raporcie VAT-7 zupełnie inna kwota. Kwoty powinny być takie same, ale niestety nie są.

2016-02-25 22:14


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, faktycznie po przeanalizowaniu konkretnego przykładu zgłaszam ten błąd do programistów zostanie on naprawiony. Dziękuję za zgłoszenie.

2016-02-26 08:06


Avatar sugester medium
klara
Program źle przelicza kwoty. Przy wyborze 75% przelicza jako 50 % (w pliku JPK VAT) natomiast kwota w KPiR jest zupełnie inna i niezgodna z żadnym z tych progów procentowych.

2020-12-21 12:49


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry
wybierając wybierając "Zakup paliwa i eksploatacje pojazdu 75%" program bierze 50% vat i od odpowiedniej kwoty 75% podatku dochodowego
jak w równaniu (netto + 0,5 vat) * 0,75.
Analogicznie "Zakup paliwa i eksploatacje pojazdu 50%" program bierze 50% vat i od odpowiedniej kwoty 75% podatku dochodowego
jak w równaniu (netto + 0,5 vat) * 0,50. 
Proszę sprawdzić wyliczenia w KPiR pod tym kątem.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-12-30 13:49


Avatar sugester medium
Piotr
1. Tak na marginesie:
"wybierając wybierając "Zakup paliwa i eksploatacje pojazdu 75%" program bierze 50% vat i od odpowiedniej kwoty 75% podatku dochodowego
jak w równaniu (netto + 0,5 vat) * 0,75."
ODP: ok

"Analogicznie "Zakup paliwa i eksploatacje pojazdu 50%" program bierze 50% vat i od odpowiedniej kwoty 75% podatku dochodowego
jak w równaniu (netto + 0,5 vat) * 0,50. "
ODP: Opis identyczny jak w przypadku pierwszym i tym samym opis nie może sie zgadzać z innym równaniem. Jeśli fakturownia liczy tak jak w równaniu, to nie ma takiego przypadku w UDOF.

2. Dodałem Użytkownika by dodawał wydatki ale nie widzi opcji "rodzaj wydatku" nawet po zmianie na administratora nie widzi tej opcji. Mój księgowy("użytkownik księgowy" też tego nie widzi ale po imporcie dokumentu widzi że wszystko jest "na jedno kopyt" - pozostałe koszty działalności .
Jedynie ja jako właściciel konta mam możliwość wyboru tego pola.
Czy muszę pracownika uczynić właścicielem mojego konta na fakturowni by zlecić mu uzupełnianie dokumentów we właściwy sposób ??? Tak aby księgowy po imporcie nie musiał się pytać co jest towarem a co wyposażeniem (do każdej faktury)???

2021-02-11 16:06


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękuję za kontakt i zwrócenie uwagi.
1) Zgadza się nastąpiła pomyłka.
"Zakup paliwa i eksploatacje pojazdu 50%"program do dochodowego weźmie netto + 50% vat jak w równaniu (netto + 0,5 vat).
2) uprawnienia dotyczące określania rodzaju wydatku poza właścicielem konta ma również inna forma Użytkownika z większymi uprawnieniami "Administrator".
Gdyby jednak ten uprawnienia okazały się za duże, można spersonalizować własną role Użytkownika z uprawnieniami określania rodzajów Wydatków.
Opis funkcjonalności znajduje się pod adresem: https://pomoc.fakturownia.pl/28889135-Wlasne-role-uprawnienia-uzytkownika-w-Fakturowni.
Przy tworzeniu własnej roli w tym przypadku, w uprawnieniach administratorskich należy zaznaczyć okno "księgowość online".
Pozdrawiam,
Piotr

2021-02-12 11:18


Dodaj komentarz