Oferta cenowa

Utworzono: 2022-04-05
Ostatnia aktualizacja: 2024-01-05
Liczba odwiedzin posta: 4215

Oferta cenowa jest dokumentem nieksięgowym, za pomocą którego możesz przedstawić Twojemu klientowi ofertę, prezentując jednocześnie produkt w formie graficznej, jak i zestawienie sugerowanych w zawieranej transakcji cen.

Aktywacja dokumentu 

W celu wystawienia dokumentu upewnij się najpierw, czy dany typ dokumentu został uruchomiony w sekcji Jakie dokumenty wystawić. W tym celu przejdź do menu Ustawienia > Ustawienia konta i zaznacz dokument Oferta cenowa. Po zaznaczeniu okienka kliknij Zapisz w dolnej sekcji strony.

Wystawienie dokumentu

W celu wystawienia dokumentu przejdź do ekranu głównego i naciśnij kafelek Oferta cenowa. Możesz również poprzez zakładkę Przychody przejść do listy dokumentów i z tego poziomu zainicjować wystawianie dokumentu (na liście dokumentów pojawi się opcja Dodaj).Po uzupełnieniu wszystkich danych na formatce edycji dokumentu i kliknięciu zapisz, otrzymasz dokument oferty cenowej.
Przykładowy dokument może wyglądać w ten sposób:


 

Numeracja dokumentu oferty cenowej

Dokumentom w Fakturowni możesz nadać własne formaty numeracji. Tak samo jest w przypadku oferty cenowej. 
Aby stworzyć własny szablon numeracji, przejdź do menu Ustawienia > Ustawienia konta > Numerowanie > Domyślny format numerowania ofert cenowych.Wśród zmiennych, które mogą pojawić się w tworzonym formacie numerowania, znajdują się:

yyyy — czteroznakowe oznaczenie roku
yy — dwuznakowe oznaczenie roku
mm — miesiąc
dd — dzień
nr — kolejny numer
nr-m — kolejny numer w danym miesiącu (numeracja startuje od początku w każdym miesiącu)
nr-d — kolejny numer w danym dniu (numeracja startuje od początku każdego dnia)

Format numeracji zapisany z poziomu ustawień konta będzie od tej pory automatycznie używany podczas tworzenia kolejnych numerów wystawianych dokumentów. 

Numerację możesz rozpocząć także od wskazanego podczas generowania oferty cenowej numeru. Jeśli na przykład poza Fakturownią stworzyłaś/eś dokumenty nr 1, 2 i 3, wpisz podczas tworzenia oferty cenowej numer 4, a system zachowa dalszy porządek numeracji, proponując kolejno numery 5, 6 itd.

Zobacz również jak ustawić oddzielną numerację dla różnych działów

Zdjęcia i opis produktów w ofercie cenowej

Jeżeli chcesz, aby w ofercie cenowej pojawiły się zdjęcia oferowanych produktów, wgraj zdjęcia produktów na karcie produktu (Produkty > Edycja > Dodaj załącznik).
Zdjęcie pojawi się w ofercie razem z opisem produktu.

Uwaga, aby umieścić opis produktu na ofercie cenowej, zaznacz w Ustawieniach konta opcję Opis produktu na pozycjach faktury.
Dokładną instrukcję odnajdziesz tutaj.


Dalsze akcje dotyczące dokumentu

Po wystawieniu oferty cenowej zobaczysz podgląd dokumentu (dostępny również z poziomu menu Przychody > Oferta cenowa i kliknięciu w hiperlink z numerem dokumentu).
Powyżej dokumentu odnajdziesz menu, które pozwoli Ci wykonać dalsze akcje dotyczące dokumentu:Między innymi możesz wykonać następujące akcje:

- wysłanie dokumentu mailem do klienta,
- wydrukowanie dokumentu,
- eksport do pdf,
- wystawienie faktury (kopiuj do VAT),
- wystawienie podobnej oferty.
 

Opcja 'Pokaż ofertę bez informacji o produktach'


Podczas tworzenia oferty cenowej możesz skorzystać z opcji 'Pokaż ofertę bez informacji o produktach'. Co uzyskasz dzięki tej funkcji? Gdy zaznaczysz checkbox widoczny obok tej opcji, automatycznie włączona zostaje opcja 'Pokaż z podsumowaniem'. Dzięki temu sekcja ze szczegółowymi opisami produktów oraz ich zdjęcia (jeśli są dodane w karcie produktu) zostają ukryte, a na dokumencie widoczne pozostaje jedynie podsumowanie produktu. Skorzystanie z tej opcji, powoduje, że dokument zawiera wyłącznie najważniejsze informacje i w wielu przypadkach oferta cenowa staje się po prostu bardziej czytelna i przejrzysta. 

Poniżej przedstawiamy wygląd dokumentu Oferta cenowa kiedy checkbox przy opcji 'Pokaż ofertę bez informacji o produktach' nie jest zaznaczony oraz kiedy funkcja ta jest aktywna. Sprawdź również wpisy na naszym blogu:


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
jakub
czy można stworzyć własny szablon oferty, w którym wydruk zsumowałby wszystkie art z danej kategorii.
czyli
1. prod a 10pln
2. prod b 20pl
suma produktów z kat ab 30pl
3. 30 pln
4. 40pln
suma produktów z kat xx 70pl
no i na samum końcu suma łączna całej ofery - 100pln
przydało by sie również śledzenie zysku tworząc ofertę, całkowitego oraz jednostkowego dla każdej linijki oferty :-) z uwzględnieniem ewentualnie nadawanych rabatów.

2022-04-16 00:06


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za zainteresowanie funkcjonalnością.
Na ten moment nie jest możliwa ingerencja w edycje szablonu oferty za pomocą kodów css oraz za pomocą html.
Dziękujemy jednak za zgłoszenie zapotrzebowania, w kolejnych aktualizacjach dotyczących tej funkcji postaramy się wziąć Pana sugestię pod uwagę.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-04-20 12:56


Avatar sugester medium
anonim
Przydałoby się gdyby oferta obliczała zysk.

2022-04-22 20:07


tetianap
tetianap
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za sugestię. Opinie i sugestie naszych Użytkowników są dla nas niezmiernie ważne i wyznaczają nam kierunek dalszego rozwoju systemu. Państwa zgłoszenie zostanie przekazane do działu rozwoju.
Pozdrawiam,
Tetiana

2022-04-25 12:14


Avatar sugester medium
Emil
Dzień dobry
przydał by się inny schemat oferty cenowej, znacznie węższy tzn. żeby więcej produktów było na jednej stronie przy ofertowaniu np. 30 produktów jest to już znaczna ilość i nie wszystkim klientom chce się doczytać do końca.

2022-07-14 17:30


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękuje za kontakt i trafną sugestie. W kolejnych aktualizacjach funkcji postaramy się popracować nad optymalizacją wizualna oferty, tak żeby większa liczba produktów byłą widoczna na jednej stronie.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-07-15 09:16


Avatar sugester medium
Tomasz P
Witam,
Mam pytanie o rozmiar pliku zdjęcia do oferty cenowej, po wrzuceniu zdjęć są bardzo zniekształcone

2022-09-22 08:36


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
miejsce przeznaczone na zdjęcia produktów ma wymiary 350px x 300px.

Pozdrawiam
Kacper

2022-09-22 09:14


Avatar sugester medium
Maciej
Dzień dobry,
miło by było mieć wpływ na dane oferty, np. kwota brutto - jeżeli jest potrzebna.
Obecny szablon jest ok jeśli ktoś dodaje zdjęcia, jeśli nie to jest on bardzo "papierożerny".
Przydałby się szablon bardzie kompaktowy - podobny do FV (nazwa, cena, VAT, wartość w jednej linijce).

Pozdrawiam,
Maciej

2022-11-04 09:06


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
szablon identyczny jak FV posiada dokument Proforma i Zamówienie. Są to dokumenty nieksięgowe, tak jak Oferta. Nazwę tych dokumentów można też zmienić:
https://pomoc.fakturownia.pl/902247-Wlasne-nazwy-dokumentow

Pozdrawiam
Kacper

2022-11-04 09:14


Avatar sugester medium
Michał
czy można wyceniać w ofercie większą ilość produktów w jednej pozycji?, po wpisaniu w szablon 10 szt. szablon po zapisaniu redukuje ofertę do 1 szt.

2022-11-28 14:41


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w edycji dokumentu oferty cenowej na dole strony należy zaznaczyć checkbox " Pokaż z podsumowaniem", by wprowadzone ilości i wartości dla produktów wyświetliły się. Będzie to zestawienie w formie tabeli na dole oferty cenowej.

Dziękuję za kontakt.

Pozdrawiam,
Łukasz

2022-11-28 16:01


Avatar sugester medium
JG
Dzień dobry, kiedy będzie możliwa modyfikacja szablony oferty cenowej chociażby w ograniczonym zakresie? Przydałoby się zmienianie wyglądu dla jednej oferty na kilka sposobów wg potrzeby.

2023-03-08 10:47


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
od planu Standard możliwe jest tworzenie własnego szablonu dokumentów - w tym oferty.
W Ustawienia -> Ustawienia konta -> Szablony -> Dodaj nowy szablon, w rubryce Rodzaj można wybrać Oferta cenowa. Zostaną wczytane kody HTML, CSS naszego szablonu oferty, które mogą Państwo modyfikować, w celu utworzenia własnego szablonu oferty. Podczas tworzenia / edycji oferty, po rozwinięciu "Zobacz więcej opcji" na dole strony, w rubryce Szablon wydruku będą wtedy mogli Państwo wybrać własny szablon oferty.

Pozdrawiam
Kacper

2023-03-08 14:28


Avatar sugester medium
Paweł S.
Kiedy można się spodziewać wyboru szablonu OFERTY.

Pan Piotr W... rok temu pisał cyt.: "Dziękujemy jednak za zgłoszenie zapotrzebowania, w kolejnych aktualizacjach dotyczących tej funkcji postaramy się wziąć Pana sugestię pod uwagę.
Pozdrawiam, Piotr". "
Proszę o wiążącą informację.

2023-04-13 16:31


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękuję za kontakt.
Informacja sprzed roku jest jak najbardziej wierzytelna. Obecnie trwają pracę nad dodaniem nowego szablonu oferty cenowej, który będzie pokazywał więcej informacji o produktach na jednej stronie. Szablon będzie zamiennie do wyboru z obecnym wyglądem dokumentu.
Na ten moment nie planujemy rozbudowywania oferty o możliwość modyfikacji własnego szablonu graficznego.
Pozdrawiam,
Piotr

2023-04-14 15:47


Avatar sugester medium
Paweł S.
Dziękuje za odpowiedź i czekam z niecierpliwością, ponieważ obecny szablon jest dla mnie nieużyteczny.

2023-04-25 14:04


Avatar sugester medium
Tomek
W jaki sposób można:
1) oznaczyć ofertę jako odrzuconą żeby nie świeciła na czerwono? Nawet na proformie jest taka opcja, czemu tu jej zabrakło?
2) jak dodać dane do płatności na ofercie wraz z kliknij i zapłać?

2023-07-27 10:01


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

dla dokumentu oferta nie jest dostępny status odrzucona. Jeśli chcą Państwo, aby była możliwość skorzystania z takiego statusu, można skorzystać z innego dokumentu nieksięgowego zamówienie i zmienić jego nazwę według instrukcji: https://pomoc.fakturownia.pl/902247-Wlasne-nazwy-dokumentow.

Na Forum Sugestii można również zgłosić zapotrzebowanie na ten status dla dokumentu oferta: https://sugester.fakturownia.pl/.

Dla dokumentu oferta cenowa nie ma możliwości dodania przycisku, który będzie przenosił do płatności. Opcja ta jest dostępna na dokumentach nieksięgowych proforma i zamówienie.

Pozdrawiam
Milena

2023-07-27 11:50


Avatar sugester medium
Tomasz
Jak dodać cenę brutto do oferty cenowej? klient tego wymaga

2023-09-26 20:17


jarek
jarek
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

dziękuje za przesłanie wiadomości. Cena brutto zostanie wykazana na dokumencie Oferty cenowej po zapisaniu dokumentu, jeżeli wcześnie zostanie na nim zaznaczona opcja ,,Pokaż z podsumowaniem"

W przypadku dodatkowych pytań, pozostaje do dyspozycji.

2023-09-27 11:16


Avatar sugester medium
Adrian
Czy można zrobić szablony ofert?

2024-01-05 12:02


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nie ma możliwości tworzenia własnego szablonu oferty cenowej.
Pozdrawiam,
Piotr

2024-01-05 14:07


Dodaj komentarz