Zakładana marża % w karcie produktu

Utworzono: 2023-06-27
Ostatnia aktualizacja: 2024-04-09
Liczba odwiedzin posta: 1291

W systemie dodaliśmy nową funkcję, która pozwala określić zakładany % marży, jako stałą wartość, na podstawie której system będzie przeliczał ceny sprzedaży produktu lub usługi.

Wdrożona funkcja pozwala na obliczanie ceny sprzedaży na podstawie ceny zakupu i określonej zakładanej marży oraz na aktualizację ceny sprzedaży po zmianie ceny zakupu. Szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian znajdziesz w tym wpisie.

Aby móc ustawić zakładaną marżę przejdź do zakładki Produkty lub jeśli korzystasz z gospodarki magazynowej Magazyn > Produkty. Kliknij nazwę wybranego produktu, aby przejść do karty produktu, a następnie wybierz opcję edycji widoczną po prawej stronie menu podręcznego. Z poziomu edycji karty produktu dodaliśmy nowe pole zakładana marża %. Pozwala ono aktualizować cenę sprzedaży produktu na podstawie ustalonej przez użytkownika marży. Jeśli w karcie produktu uzupełniona jest cena zakupu i dodatkowo określisz zakładaną marżę, system automatycznie wyliczy i uzupełni ceny sprzedaży produktu w formularzu edycji.Jeśli w karcie produktu uzupełnisz pole zakładana marża %, a nie masz wpisanych cen zakupu dla produktu, w prawym, górnym rogu, wyświetli się komunikat Pamiętaj o wypełnieniu pola [cena zakupu netto], które jest niezbędne, aby system mógł prawidłowo przeliczyć nową cenę sprzedaży.Po uzupełnieniu cen zakupu produktu, system automatycznie przeliczy i zaktualizuje ceny sprzedaży, uwzględniając zakładaną marżę.
 

Różnica między Zakładaną marżą a Marżą w karcie produktu


Zakładana marża jest marżą, na podstawie której system wylicza nową cenę sprzedaży. Cena ta musi być zaokrąglona.

Rzeczywista marża, w zależności od wartości w danym przypadku, może się więc minimalnie różnić od zakładanej marży - wyliczana jest na podstawie zaokrąglonej ceny sprzedaży.


 
Na karcie produktu i fakturze wyświetlana jest rzeczywista marża obliczona na podstawie zaokrąglonej ceny sprzedaży z karty produktu.


 

Ręczna edycja ceny zakupu a pole zakładana marża % 


Ceny zakupu dla produktu możesz w systemie zmieniać ręcznie. Jak ta zmiana wpłynie na ceny sprzedaży?

Jeśli zmieniasz ręcznie cenę zakupu produktu, a pole zakładana marża % jest uzupełnione, wówczas system zaktualizuje automatycznie ceny sprzedaży. Jeśli natomiast pole zakładana marża % nie jest uzupełnione i w formularzu zmienisz cenę zakupu, system zadziała tak jak dotychczas. Cena sprzedaży nie ulegnie zmianie. Zaktualizowana zostanie tylko marża widoczna w karcie produktu, którą system liczy na podstawie cen zakupu i sprzedaży towaru.Marża rzeczywista liczona jest na podstawie wzoru:

Marża procentowa = (cena sprzedaży – cena zakupu) / cena sprzedaży x 100%

Szczegółowo marżę opisujemy we wpisie czym jest marża?
 

Raporty uwzględniające marżę a zakładana marża %


Dodanie w karcie produktu pola zakładana marża % nie wpływa na wartości widoczne w raportach, które uwzględniają marżę. Na każdym dokumencie można zmieniać ceny zaczytane z karty produktu. Raporty obliczają marżę na podstawie kwot z konkretnych dokumentów, a nie z karty produktu.


Sprawdź również: Jak wyświetlić marżę z karty produktu podczas dodawania produktu na fakturze?
Sprawdź również: Aktualizacja cen sprzedaży na podstawie zakładanej marży
Sprawdź również: Osobne ceny sprzedaży dla magazynów a zakładana marża


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Dawid
Funkcja przydatna. Tylko czy jest sposób, aby określić zakładaną marżę masowo dla większej ilości produktów w magazynie? W samym panelu nie widzę, takiej opcji. Ewentualnie można zrobić export, wprowadzić zmianę i wykonać import, jako aktualizację, tylko nie widzę tam pozycji odpowiadającej za ten parametr.

2023-07-11 12:55


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

na ten moment opcja masowego dodawania zakładanej marży dla produktów nie jest dostępna.

Funkcja będzie cały czas rozwijana. Nie jestem na ten moment w stanie powiedzieć, kiedy masowe dodawanie zakładanej marży będzie wdrożone do systemu. Taka funkcjonalność jest jednak planowana.

Pozdrawiam
Milena

2023-07-11 13:29


Avatar sugester medium
KamilS
Czy będzie taka możliwość aby ustalić kilka cen sprzedaży dla jednego produktu opartych na marży % ? . Oraz czy taką pojedyńczą cene przypisac do danego marketplaceu lub konta allegro ??

2023-08-02 15:17


milenasz
milenasz
Odpowiedź główna   Dzień dobry,

w systemie jest dostępna opcja ustalenia osobnych cen sprzedaży dla magazynów. Opcja ta pozwala również dla każdego magazynu ustalić własną zakładaną marżę %.

Szczegółowo tę kwestię opisaliśmy w innym artykule: https://pomoc.fakturownia.pl/143243349-Osobne-ceny-sprzedazy-dla-magazynow-a-zakladana-marza.

Opcja kilku cen sprzedaży dla produktu opartych na marży oraz przypisywania cen do marketplace czy konta w allegro nie jest planowana. Dziękujemy jednak za sugestię.

Pozdrawiam
Milena

2023-08-02 15:24


Dodaj komentarz