Pocztowa książka nadawcza

Utworzono: 2021-01-14
Ostatnia aktualizacja: 2023-02-11
Liczba odwiedzin posta: 8521

Gdzie znajdę Pocztową Książkę Nadawczą w systemie?

 
Po zaznaczeniu wystawionych dokumentów z listy Przychodów, funkcję znajdziesz w rozwinięciu opcji Drukuj. Możliwe jest jej wygenerowanie w formacie PDF oraz XLS wraz z listą faktur bądź bez nich.


 Pocztowa ksi%C4%85%C5%BCka nadawcza

 

Czym jest Pocztowa Książka Nadawcza i jakie oferuje możliwości?

Fakturowanie online ma ogrom zalet, począwszy od oszczędności czasu, pieniędzy, po pozytywny wpływ na ekologię. Część przedsiębiorców nadal preferuje wysyłkę faktur metodą tradycyjną i tu wkracza Pocztowa Książka Nadawcza, która generuje seryjny wykaz kontrahentów do jakich wysyłane są faktury formą listowną.

Jest on bardzo przydatny na poczcie w celu uzyskania niezbędnych danych do ewidencji księgowej oraz uproszczonego magazynowania potwierdzeń nadania.  Wysyłka za pośrednictwem poczty to dodatkowe wydatki - znaczki pocztowe, koperty itp., które firma rozlicza w ramach kosztów, jakie ponosi. Wykaz ułatwia podsumowanie kosztów pocztowych w przejrzysty sposób. Dodatkowo skraca czas, jaki należy poświęcić na przepisywanie adresów korespondencyjnych na koperty i druki nadawcze.

Możliwość generowania pliku w formacie XLS umożliwia naniesienie dodatkowych rubryk wedle potrzeb firmy. Wykaz nadawczy to rozwiązanie, które nie ogranicza się tylko do wysyłek na poczcie. Jest on również przydatny w biurach księgowych oraz strukturach administracyjnych firm np. w celu potwierdzenia odbioru, gdy pracownik administracji dostarcza osobiście dokumenty do lokalnych kontrahentów.

Na wykazie znajdziemy w dwóch głównych rubrykach nazwę firmy/osoby prywatnej oraz adres, pozostałe pozycje są przygotowane pod przekaz pocztowy, natomiast jak wyżej zostało wspomniane plik można dostosować do własnych wymagań.


Pocztowa ksi%C4%85%C5%BCka nadawcza wykaz

 

Co zostanie zamieszczone na wykazie jeśli wystawiam kilka dokumentów dla tego samego kontrahenta?

Program traktuje każdy wystawiony dokument jako nową pozycję. Wystawiając trzy faktury w ciągu miesiąca dla firmy np. Cztery Pionki, uzyskasz na wykazie trzykrotnie tę samą pozycję z danymi kontrahenta. Ma to na celu potwierdzenie nadania/odbioru osobno, każdego z wystawionych dokumentów. System nie sumuje ich do jednej pozycji, ani automatycznie nie podaje numeru fv, ponieważ w domyśle pocztowa książka nadawcza służy przekazowi pocztowemu, który nie wymaga danych dotyczących nazw wysyłanego dokumentu. Niemniej jej modyfikacja z poziomu pliku XLS poszerza pole możliwości, które możesz wykorzystać w swoim przedsiębiorstwie.

Pocztowa ksi%C4%85%C5%BCka nadawcza wykaz kontrahent

Jaki adres znajduje się na wykazie?

 

Na dokumencie PDF pocztowej książki nadawczej, w kolumnie: Dokładne miejsce doręczenia (ulica, numer domu i mieszkania oraz placówka pocztowa), zaczytują się dane z wypełnionego pola Adresat, jeśli na wystawionym dokumencie został zaznaczony checkbox Inny adres korespondencyjny (Adresat). Działa to dla wszystkich czterech sposobów zapisania pocztowej książki nadawczej. Jeśli checkbox nie jest zaznaczony, wtedy zostaną zaczytane dane znajdujące się na karcie klienta (kontrahenta) w polu Adres, bez względu na to, jakie dane adresowe zostaną umieszczone na dokumencie.


 
Tworzenie funkcji, która została zainicjowana przez Naszych Użytkowników, daje nam z perspektywy pracowników ogrom satysfakcji. Cieszymy się, że możemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów. Gorąco zachęcamy do zaglądania na Forum Sugestii i oddawania głosów na propozycje, które mogą jeszcze bardziej usprawnić pracę waszych przedsiębiorstw. Dziękujemy!

 ZOBACZ FORUM SUGESTIIPowrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Jolanta Sekuła
Przydatne byłoby aby była rubryka "opis", ponieważ w książce nie widać, co wysyłamy.

2021-01-18 14:37


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za zgłoszenie. Druk lub xls pocztowej książki nadawczej został stworzony według ogólnych zaleceń tego typu druków, które są powszechnie przyjęte. Nie ma wśród kolumn na dokumencie dodatkowej rubryki opis.
Oczywiście zawsze można użyć edytowalnej formy tego zestawienia w xls i dodać w szybki sposób dowolną kolumnę z opisem.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-01-18 16:31


ewelinarychlik
ewelinarychlik
Odpowiedź główna   Pocztowa książka nadawcza została uzupełniona o inny adres korespondencyjny (Adresat)

2022-02-12 17:07


Avatar sugester medium
Daniel
Super opcja, znacznie usprawnia pracę, a może będąc już przy książce , zrobić szablon druku koperty ? W lewym górnym rogu podobnie jak w książce, nazwa naszej firmy i adres klienta. Wtedy procedura pocztowa była by w niemal 100% usprawniona

2022-02-13 14:24


ewelinarychlik
ewelinarychlik
Odpowiedź główna   Bardzo proszę dodać pomysł na Forum Sugestii, jeśli pomysł zyska poparcie wśród pozostałych Użytkowników to z przyjemnością wdrożymy szablon druku koperty.

2022-02-16 09:43


Dodaj komentarz