Faktury VAT-MP

Utworzono: 2011-11-30
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-23
Liczba odwiedzin posta: 12009

W Fakturowni jest możliwość wystawienia dokumentu Faktura VAT - MP. 

Jest to dokument przeznaczony dla tzw. małych podatników, którzy mają przywilej rozliczania się na zasadzie metody kasowej, w naszym systemie właśnie za pomocą  faktury VAT-MPFaktura VAT małego podatnika powinna zawierać dodatkowo wyrazy Metoda Kasowa. Małym podatnikiem, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jest podatnik którego przychód nie przekraczał (łącznie z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 miliona euro.  Należy pamiętać, że przeliczenie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.

Rozliczanie metodą kasową polega na odprowadzaniu VAT dopiero po uzyskaniu w całości lub części zapłaty od kontrahenta, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W przypadku innych kontrahentów niż podatnik VAT czynny, z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180-tego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. 
Mały podatnik może odliczyć VAT tylko w momencie gdy sam ureguluje podatek względem sprzedającego. 


Aby uaktywnić możliwość wystawiania faktur MP, proszę przejść do menu Ustawienia > Ustawienia konta > Jakie dokumenty wystawiać. Można tam uaktywnić funkcję faktur MP. Powrót


Dodaj komentarz