Faktury VAT-MP

Utworzono: 2011-11-30
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-10
Liczba odwiedzin posta: 8821

Faktura VAT-MP to dokument przeznaczony dla tzw. małych podatników.

Pokrótce, mały podatnik, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, to podatnik polski, którego przychód nie przekraczał (łącznie z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 miliona euro. Należy pamiętać, że przeliczenie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.

Małym podatnikiem może być też prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, agent, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze. Wyjątkiem jest komis dla którego  kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro

Mali podatnicy mają przywilej rozliczania się na zasadzie metody kasowej, w naszym systemie właśnie za pomocą  faktury VAT-MP
Rozliczanie metodą kasową polega na odprowadzaniu VAT dopiero po uzyskaniu w całości lub części zapłaty od kontrahenta, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W przypadku innych kontrahentów niż podatnik VAT czynny, z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180-tego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. 
Mały podatnik może odliczyć VAT tylko w momencie gdy sam ureguluje podatek względem sprzedającego. 

 Faktura VAT małego podatnika powinna zawierać dodatkowo wyrazy: "METODA KASOWA". 

Aby uaktywnić możliwość wystawiania faktur MP, proszę przejść do menu Ustawienia > Ustawienia konta > Jakie dokumenty wystawiać. Można tam uaktywnić funkcję faktur MP. 

faktura maly podatnikPowrót


Dodaj komentarz