Preferencyjna stawka VAT dla produktów powiązanych z usługą

Utworzono: 2018-12-04
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-10
Liczba odwiedzin posta: 3196

W niektórych przypadkach, dokładnie sprecyzowanych przez Ustawę o VAT, gdy usługodawca świadczy usługę montowania sprzedawanego towaru, może on zastosować stawkę 8% (na dzień 05.12.2018) dla całej transakcji.

Aby zastosować w takim przypadku preferencyjną stawkę podatku, usługa powinna zostać wykazana na dokumencie sprzedaży w jednej pozycji.
W jaki sposób zafakturować taką usługę w Fakturowni?
 
 1. Na początku przejdź do ustawień konta i aktywuj checkbox "Używaj opcji produkty powiązane z usługą": Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Faktury i dokumenty > Używaj opcji produkty powiązane z usługą.

  ustawienia konta produkt usluga

 2. Po aktywowaniu opcji możesz na formularzu faktury wywołać  opcję "Usługa z powiązanymi produktami". W tym celu użyj przycisku Dodaj, który znajduje się poniżej pozycji na formularzu dokumentu:

  usluga z produktami
   
 3. Po wybraniu opcji pojawi się pole główne oraz jedno pole dla podpozycji. Ilość podpozycji może być dowolnie zwiększana za pomocą przycisku Dodaj produkt powiązany z usługą
  Pole, które wyświetla się jako pole główne dla pozycji będzie jedynym polem widocznym na dokumencie po jego zapisaniu, zgodnie z wymogiem przedstawienia transakcji z jedną stawką podatku na jednej pozycji. 
  Poniżej pola głównego można dodać wiele podpozycji, które będą wskazywały usługę i produkty składające się na całość transakcji. Te pola nie będą widoczne na dokumencie, jednakże na ich podstawie system zaktualizuje stany magazynowe, co będzie widoczne na dokumencie WZ stworzonym do faktury.
  Uwaga! Wartość transakcji wyliczana jest automatycznie i składa się na nią suma cen wszystkich zawartych w transakcji usług i produktów wraz z naliczonym podatkiem. Aby w całości transakcji zawrzeć również cenę usługi, należy dodać usługę montażu jako jedną z podpozycji (poniżej: usługa montażu okna). Przed dodaniem usługi na fakturze należy stworzyć usługę w bazie produktów i usług, oznaczając ją checkboxem "usługa". Przeczytaj artykuł w bazie wiedzy i sprawdź jak stworzyć usługę. Oznaczenie montażu jako usługi jest istotne ze względu na policzalność produktów i niepoliczalność usług. Montaż, który nie zostanie oznaczony jako usługa, będzie traktowany przez system jako produkt i będą dla niego śledzone stany magazynowe.

  pozycje z usluga i produktem
   
  Nazwa pozycji (treść pola głównego) tworzona jest poprzez dodanie po przecinkach treści wszystkich podpozycji, jednakże w dowolnym momencie może być zmieniona, co nie wpłynie na nazwy wykorzystanych w transakcji produktów i usług.

  Okienko, w którym można wskazać stawkę podatku jest zablokowane dla podpozycji ze względu na specyfikę transakcji, w której dla usługi jak i produktu stosowana jest jedna i ta sama stawka podatku.
 4. Po zapisaniu dokumentu będzie on wyglądał w następujący sposób:

  jedna pozycja dla uslugi i produktuSprzedawane produkty a stany magazynowe


Produkty, które są zawarte na dokumencie będą zdejmowane ze stanów magazynowych zgodnie z zasadą działania modułu magazynowego. Dokument wydania może zostać wystawiony automatycznie lub ręcznie, w zależności od ustawień konta. Usługi, które są oznaczone "treflem" nie będą brane pod uwagę przy aktualizowaniu stanów, ze względu na swoją niepoliczalność:

montaz usluga

Dokument magazynowy dla przedstawionej powyżej transakcji będzie wyglądał następująco:

wz do produktow pref vat

UWAGA! Przed zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku upewnij się, że transakcja może podlegać takiemu opodatkowaniu zgodnie z Ustawą o VAT!


Powrót


Dodaj komentarz